Blog

Popüler Doğa Sporu Trekking Nedir?

Popüler Doğa Sporu Trekking Nedir?

trekking yapan sporcu

Bahar aylarının en sevilen etkinliklerinden biri de, doğanın kalbinde eğlenceli bir gün geçirmek. Kimi zaman sade bir piknik, kimi zaman sevdiklerinizle birlikte yeni yerler keşfederek gerçekleşen bu etkinlikler beden ve ruh sağlığı için oldukça faydalı.

Son dönemde trend olan doğa sporlarından biri de trekking. Beden ve ruh sağlığı üzerinde oldukça olumlu etkileri bulunan sporla ilgilenenler, çevrelerini de bu spora davet ederek popülerleşmesini sağladı. Peki trekking nedir? Merak ettiğiniz cevaplar yazımızda. trekking nedir, manzara karşısında trekking yapan adam

Trekking Nedir?

Doğa sporu sınıflandırmasına giren trekking, kısaca doğa yürüyüşü olarak tanımlanabilir. Tırmanış ile yavaş ve yüksek tempolu yürüyüşlerin birleşmesi ile ortaya çıkan spor, bireysel ve grup olarak yapılabilir. Rotaya ve şartlara bağlı olarak günübirlik ya da birkaç günlük şekilde planlanabilen trekking aktiviteleri sayesinde kaslarınızı çalıştırabilir, aynı zamanda doğa içerisinde stresten uzaklaşarak dinlenebilirsiniz.

Rota seçimleri mevsime, katılımcıların seviyesine ve sayısına uygun şekilde yapılır. Rota oluşturulurken başlangıç ve bitiş noktaları belirlenir, iki nokta arasında istenen zorluk derecesindeki güzergahlar incelenir ve aktivite amacına uygun şekilde güzergah seçimi yapılır.

Başlangıç seviyesindeki sporcular için engebesiz, fazla fiziksel güç gerektirmeyen düz güzergahların seçilmesi uygundur. Uzun zamandır trekking yapan sporcular ise tırmanış ve engebeli yollar içeren güzergahları seçebilirler.

Bulunduğunuz bölgenin bitki örtüsünü ve doğal yaşamını görmek, şehrin gürültüsünden ve koşuşturmasından uzaklaşarak huzurlu dakikalar geçirmek ve sınırlarınızı zorlamak için oldukça iyi bir seçimdir. Doğa içerisinde yapılan bu yürüyüşler sırasında belirlenen noktalarda mola verilmesi ve ihtiyaç giderilmesi mümkündür.

Trekking yapmak isteyen kişilerin fiziksel olarak herhangi bir engel taşımamaları önemlidir. Belirlenen rotanın zorluk derecesini önceden öğrenmek ve kendinize en uygun rotayı seçmek de önemli konular arasındadır. Özellikle grup aktivitelerinde yürüyüş temposu grup tarafından belirleneceği için kendinizi hazır hissetmeniz ve fiziksel olarak rota şartlarına hazır olmanız gerekir.

Uygun ekipmanlar, aktiviteyi çok daha kolay tamamlamanıza yardımcı olacak önemli konular arasındadır. Trekking yapmak isteyen kişilerin öncelikle yürüyüş ve koşu gibi sporlarla vücutlarını hazırlamaları, sonrasında ise başlangıç seviyesindeki rotaları seçerek spora giriş yapmaları önerilir.

Spora kısa bir süre bile olsa ara verdiğinizde kaslarınız güç kaybeder, vücudunuz daha hızlı yorgunluk hissetmeye başlar. Bu nedenle fiziksel hazırlığınızın tam olduğundan emin olmak için öncelikle tempolu yürüyüş ve koşu gibi sporlarla bedeninizi ısıtmanız gerekir. trekking nedir, manzara karşısında trekking yapan adam

Tek Günlük Mü, Konaklamalı Mı?

Trekkinge yeni başlayan sporcular için en uygun seçim, günübirlik şekilde düzenlenen ve çoğu zaman sabahın ilk ışıklarında hareket edilerek varış noktasına gün batımından önce ulaşılan rotalardır. Bireysel spor yapmayı tercih eden kişilerin ani durumlarda iletişim amacıyla kullanabilecekleri elektronik cihazlarını ve şarj sorunu yaşamamak adına ek bataryalarını yanlarında bulundurmaları gerekir.

Çoğu zaman ormanlık ya da dağlık bölgelerde yapılan trekking sırasında pek çok sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlardan en sık görüleni, kayma veya düşmeye bağlı olarak bileğinizin burkulmasıdır.

Hareket kabiliyetinizi kısıtlayacak bu gibi yaralanmalar halinde yardım istemek zorunda kalabilirsiniz. Bir diğer sorun, rotanızdan uzaklaşarak kaybolma ihtimalidir. Ormanlık alanlarda yolunuzu bulma konusunda yaşayacağınız sorunlar, varış noktanızdan uzaklaşarak kaybolmanıza neden olabilir. Grup aktivitelerinde ise genellikle rotayı bilen deneyimli bir rehber, ekibe eşlik eder.

Grup aktivitelerine katılırken birkaç farklı etkinliği denemenizi ve grubun geri kalanı ile iyi anlaştığınızdan emin olduktan sonra konaklamalı aktivitelere katılmanızı öneririz. Konaklamalı trekking aktiviteleri, iki farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Bunlardan ilki, kamp konaklamasıdır. Kamp konaklamalı aktivitelerde katılımcılardan kendi çadırlarını getirmeleri beklenir.

Bu durum trekking sırasında taşımanız gereken ekstra bir yük oluşturacaktır, ancak kamp konaklamalı aktiviteler doğayı doyasıya yaşamanız için en ideal seçimdir. İkinci seçenek ise tesis konaklamalı trekking etkinlikleridir. Bu aktivitelerde rota belirlenirken hareket ve varış noktalarının yanı sıra konaklama tesisleri de göz önüne alınır.

Tek bir rota belirlemek yerine parçalara bölünmüş rotalar kullanılabilir. Konaklamalı trekking aktiviteleri, deneyimli sporcuların katılımı için uygundur. Başlangıç seviyesindeki sporcular, günübirlik rotaları tercih etmelidir.

trekking nedir, manzara karşısında trekking yapan adam

Trekking Malzemeleri Nelerdir?

Trekking nedir sorusunu cevapladığımıza göre yanınızda mutlaka bulunması gereken malzemeleri inceleyebiliriz. Gerçekleştireceğiniz rotayı belirledikten sonra malzeme seçimi aşamasına geçebilirsiniz.

Öncelikle rotanıza uygun ayakkabı tercihi yaptığınızdan emin olmalısınız. Ayakkabı seçimlerinize güzergahın zorluğu ve yapısının yanı sıra hava durumu ile uzunluk da etki eder. Kıyafet seçimlerinizde de bu verileri dikkate almanız önemlidir. Trekking seçiminizden bağımsız olarak dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da kumanyadır.

Rotanızın uzunluğuna ve planladığınız dinlenme aralarına uygun şekilde bolca su, yeterli miktarda yiyecek ile protein bakımından zengin atıştırmalıklar taşıdığınızdan emin olmalısınız. Trekking rotaları çoğu zaman 10 kilometre veya daha uzun güzergahlardır. Bu nedenle vücudunuz büyük miktarda enerji sarf edecek ve suya ihtiyaç duyacak.

Yanınızda yeterli miktarda su bulunmaması, içme suyu temin edebileceğiniz noktalardan uzak olmanız nedeniyle ciddi sorunlara neden olabilir. Yüksek miktarda enerji kullanmanız, kaslarınızın enerjiye ihtiyaç duymasına sebep olabilir.

Bu sorunun üstesinden gelmenin en ideal yöntemi, hızlı şekilde enerjiye dönüştürülen protein tüketmektir. Market ve bakkallarda kolayca bulabileceğiniz protein barlar, trekking aktiviteleriniz için ideal atıştırmalıklardandır. trekking nedir, manzara karşısında trekking yapan adam Trekking yaparken yanınızda az miktarda nakit para bulundurmanız, kişisel eşyalarınızı iç ceplerinizde saklamanız ve ekstra batarya taşımanız da önemli konular arasındadır.

Konaklamalı aktivitelerde kamp malzemelerinizi, yedek kıyafet ve günlük bakım ürünlerinizi yanınızda bulundurmanız gerekir. Kamp alanları, çoğunlukla alışveriş imkanlarından uzak ormanlık bölgelerde yer alır. Bu nedenle düzenli kullandığınız ilaçlarınızı ve kişisel eşyalarınızı çantanıza yerleştirdiğinizden emin olmalısınız.

Kamp için gereken malzemeler ile ilgili yazımızı buradan inceleyebilirsiniz. Siz de Çam Thermal SPA & Resort Center'ın bulunduğu benzersiz konum içerisinde keyifli dakikalar geçirebilir, MaceraPark'ın sunduğu çeşitli aktivitelere katılabilir ve çam ağaçlarının kokusu eşliğinde trekking yapabilirsiniz.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council