Blog

Vücut Fırçası Nedir, Kuru Fırçalama Tekniği Nasıl Uygulanır?

Vücut Fırçası Nedir, Kuru Fırçalama Tekniği Nasıl Uygulanır?

Vücut Fırçası Nedir, Kuru Fırçalama Tekniği Nasıl Uygulanır?

Son zamanlarda çok sık duymaya başladığımız vücut fırçası ile kuru fırçalama, aslında birçok kültürde yüzyıllardır uygulanan bir bakım tekniği. Ancak özellikle son birkaç yıldır ülkemizde daha popüler hale gelen bu teknik, henüz vücut fırçası ve kuru fırçalama hakkında bilgisi olmayanlar ve daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler için ayrıntılı olarak incelenmeyi hak ediyor. 

Temel olarak cildin en üst tabakasını saran dokuyu yumuşatmaya yarayan vücut fırçası, kuru cilde uygulandığı için bu vücut bakım ritüeli kuru fırçalama adını alıyor. Ayrıca peeling etkisine sahip kuru fırçalama yönteminin bir SPA tekniği olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Peki vücut fırçasını diğer fırçalardan ayıran özellikler nelerdir, kuru fırçalama nasıl uygulanır, bu SPA tekniğinin cilt sağlığına etkileri nelerdir? İşte tüm sorularınızın yanıtları…

SPA hakkında daha detaylı bilgi almak için SPA Nedir? A’dan Z’ye SPA Sözlüğü başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Vücut Fırçası Nedir?

Diş fırçası, saç fırçası ve birçok fırça çeşidinden söz edebilmek mümkün. Ama bunların hiçbiri vücut fırçası olarak kullanılamaz. Vücut fırçaları, ahşap veya sentetik bir malzeme üzerinde bitki liflerinden yapılan doğal kılların bulunduğu fırçalardır. Vücut fırçalarının diğer fırçalardan farklı olan bir diğer özelliği ise vücudun tüm bölgelerine ulaşabilmeyi kolaylaştıran uzun saplı veya el ile iyi bir şekilde kavramayı mümkün kılan sapsız ve yuvarlak şekilli olmak üzere iki farklı seçeneğe sahip olmaları.

Bir sepet içerisine konmuş banyo lifleri ile vücut fırçası çeşitleri

Öte yandan vücudu pratik bir şekilde fırçalamak için görece büyük bir tasarıma sahip olan vücut fırçalarının kılları, cildi tahriş etmeyecek kadar yumuşak; ancak deri üzerinde etki gösterebilecek kadar da sert yapıdadır. Vücut fırçalarının ön plana çıkan özelliklerini inceledikten sonra dilerseniz artık kuru fırçalama tekniğinin cilt üzerinde nasıl uygulanması gerektiği konusunu inceleyebiliriz.

Kuru Fırçalama Nasıl Yapılır?

İstediğiniz gibi bir vücut fırçası aldınız ve artık cildinizi kuru fırçalamaya hazırsınız. Bu noktada doğru adımları atmanızın son derece kritik olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Aksi halde kuru fırçalamanın faydalarını görebilmeniz mümkün olmayacaktır. Kuru vücut fırçalama işlemini doğru bir şekilde uygulamak için ise aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır:

1. Vücut fırçanızı elinize alın ve ayakların altından bacakların üst kesimlerine kadar fırçalamaya başlayın. Vücut fırçanızı daima en dışarıdan göğüs bölgesine doğru hareket ettirin. 

2. İlk maddedeki işlemi avuç içlerinizden omuzlarınıza kadar kollarınız için de tekrarlayın. Bu aşamada da vücut fırçasını dışarıdan kalbe doğru hareket ettirmeyi unutmayın.

3. Vücudunuzu fırçalarken sıra mide ve koltuk altlarına geldiğinde, fırçanızı saat yönünde hareket ettirerek uygulayın. 

4. Son olarak vücut fırçanızla karın bölgenizi ve sırtınızı da kuru fırçalama tekniği ile fırçaladıktan sonra yüzünüzü de yüz temizleme fırçanız ile narin hareketlerle fırçalayarak işlemi sonlandırın.

5. Kuru fırçalama işleminin ardından cildiniz hafif bir şekilde kızarabilir. Bu normaldir, ancak çok fazla kızardığını düşünüyorsanız vücut fırçanızı cildinize gereğinden fazla bastırarak uygulamış olabilirsiniz. Cildinizde hassasiyet yaratmamak ve tahriş oluşturmamak adına vücut fırçanızı ideal baskı ile uygulamaya dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Kuru Fırçalama Ne Zaman Yapılmalıdır?

Vücudunu beyaz havlu ile sarmış, saçları topuz ve sol koluna vücut fırçası ile kuru fırçalama uygulayan kadın

Vücuduna önem veren ve bakım rutinini düzenli olarak uygulayanlar için vücut fırçası ile kuru fırçalamanın ideal bir zaman dilimine sahip olup olmadığı, oldukça önemli bir konu. Fakat bu konuda içiniz rahat olabilir. Günün dilediğiniz bir zamanında vücudunuzu fırçalayabilirsiniz. Diğer yandan kuru fırçalamanın canlandırıcı bir etkisi olduğu için sabahları duştan önce vücudunuzu fırçalamanız, duyularınızı harekete geçirmenizi kolaylaştıracaktır. Böylece güne sağlıklı bir şekilde başladığınızı hissederek güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Vücut Fırçası ile Kuru Fırçalamanın Faydaları Nelerdir?

Kuru fırçalamanın sağlık üzerindeki etkilerini ortaya koyan sonuçlanmış herhangi bir bilimsel araştırma olmasa da kuru fırçalama tekniğini uygulayarak faydalarını gözlemleyenlerin sayısı inkar edilemeyecek kadar fazla. Yüzyıllar boyunca cilt bakımı için uygulanan bir teknik olan kuru vücut fırçalamanın daha yumuşak, daha pürüzsüz ve daha temiz bir cilde sahip olmak için uygulandığı biliniyor. Ancak elbette vücut fırçası kullananların deneyimlediği kuru fırçalama faydaları bunlarla sınırlı değil. İşte kuru fırçalamanın vücudunuza yansıyacak başlıca etkileri..

Bir diğer SPA tekniği buhar banyosu hakkında bilgi sahibi olmak için de Olmazsa Olmaz SPA Seansı: Buhar Banyosu Faydaları başlıklı içeriğimizi okumanızı tavsiye ederiz.

Ölü Hücrelerden Arındırır

Eksfoliasyon olarak da adlandırılan ölü hücrelerden arınma, kuru fırçalamanın bilinen en önemli sonuçlarından. Doğal bir peeling olarak da değerlendirebileceğimiz kuru vücut fırçalama tekniği, cildin ölü hücrelerden kurtulmasını ve pul pul dökülen derilerden arındırılarak vücudun rahatlamasını sağlamaktadır. Bu sayede cilt daha iyi nefes alabilirken doku eşitsizliklerinin önüne geçmek de mümkün hale geliyor. 

Kan Dolaşımını Hızlandırır

Kuru fırçalama sırasında doğal bitki liflerinin de etkisiyle düzenlenen kan akışı, metabolik atıkların vücuttan hızla atılmasında etkili olmaktadır. Diğer yandan kan dolaşımının hızlanması ile birlikte yeni hücre oluşumu da hız kazanacağından cildin yaşlanma belirtilerini geciktirmek de söz konusu olacaktır. 

Selülitli Görünümü Azaltır

saunada saçları ve vücudu beyaz havlu ile örtülmüş yeşil gözlü bir kadın ve göz hizasında tuttuğu vücut fırçası

Kuru fırçalamanın etkilerinden biri olan kan dolaşımının hızlanması, cilt altındaki yağlanmanın dağılmasına önayak oluyor. Yağ moleküllerinin yumuşaması ise selülit görünümünün azalmasında büyük bir rol oynayacağından kuru vücut fırçalamanın yeni selülit oluşumunu önlediği de söylenebilir. Böylece daha pürüzsüz bir cilde sahip olmak mümkün hale geliyor. Fakat elbette bu etkileri gözlemleyebilmek için düzenli olarak kuru fırçalama işlemini uygulamak gerektiğini de belirtmiş olalım. 

Gözenekleri Açar

Günlük hayatın akışı içinde kirli hava, ter ve yağ, gözeneklerde birikir ve cildin nefes almasını engeller. Kuru fırçalama ise gözeneklerin açılmasına yardımcı olduğundan vücudun arınmasını ve daha rahat nefes almasını sağlar. Bunun doğal sonucu olarak da çok daha kusursuz bir cilt görünümüne sahip olunabileceğinizi savunabiliriz.

Stres Seviyesini Düşürür

Masaj etkisi bulunan vücut fırçası ile kuru fırçalama, daha ilk seferinde dahi bünyenizde biriken stresi hafifletmeye yardımcı olur. Kuru fırçalamanın yalnızca bu özelliğinden dolayı bile sabahları güne başlamadan önce yapılabilecek en doğru aktivitelerden biri olduğu söylenebilir. Böylece kendinizi dinlenmiş, rahat ve zinde hissederek yeni güne “merhaba” diyebilirsiniz.

Vücudunuzu dinlendirip zihninizi arındırma fırsatı bulabileceğiniz bir Termal-SPA tatili için Çam Otel’de yerinizi ayırtabilirsiniz.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council