Aktiviteler

Tenis Sahası

Tenis Sahası

tenis kortu Tenisin bedeninizdeki eklem yerleriniz için olan faydaları saymakla bitmez. Bir maç ortalama 1-1, 5 saat arası sürer. Bu süre zarfında eğlenmeye ne dersiniz?

Ankara Çam Otel konuklarına sunduğu özel hizmetleri ve profesyonel aktiviteleri ile Ankara’nın her açıdan en gözde otelleri arasında yer alıyor. Çam Termal Otel spor yapmayı seven herkesin genç yaşlı, profesyonel amatör fark etmeksizin insanların istedikleri her sporu rahatlıkla yapabilmeleri, profesyonel sporcuların özgürce çalışabilmeleri ve amatörlerin diledikleri her an antrenman yaparak profesyonel hayata hazırlanmaları ya da formda kalmaları için özel spor tesisleri ile hizmet veriyor.

tenis raketi ve topuOtelin pek çok spor tesisinden birisi olan tenis sahası, tenis oynamak ve antrenman yapmak isteyenlere kapılarını açıyor. Tam olması gerektiği ölçülerde ve olması gereken standartlara sahip olan Ankara tenis sahası, otel misafirleri için her daim hizmet veriyor.

Ankara’da keyifli bir tatilin yanı sıra sağlıklı ve spor dolu günler geçirmek isteyen herkese kapısını açan Çam Otel, tenis oynamak isteyenler için gereken her imkanı eksiksiz bir şekilde sağlıyor. 

Tenis Oynamak İsteyenlerin Tek Tercihi: Ankara Çam Termal Otel

Çam Termal Otel, Ankara Kızılcahamam’da konforlu olmak için ihtiyacınız olan her hizmeti bir araya getiriyor. Spor yapmaktan keyif alanların, kamp yapmak isteyen sporcuların ve yeni bir hobi edinenlerin ihtiyacı olan profesyonel alanları temin eden Ankara Çam Termal Otel profesyonel futbol sahası ve tenis sahası ile öne çıkıyor.

Çam Otel tenis kortu

Tenis insanlar için çok yönlü fayda sağlayan bir spordur. Onlarca faydası olan tenis her yaş grubundan insana hitap eder. Ortopedik zemine sahip Çam Termal Otel Ankara tenis sahası profesyonellere ve amatörlere hizmet veriyor.

Şifalı sular, sağlık ve dinlenme odaklı masaj, sauna ve hamam hizmetleri, profesyonel spor sahaları ve konforlu yaşam alanları ile dikkat çeken Ankara Çam Termal Otel her zevkten insanı bir arada ağırlıyor.

Tenis Sağlığa İyi Geliyor

Tenis insanların fiziksel performansını arttırırken aynı zamanda oksijen kapasitesinde de artış sağlar. Kalp ve damar hastalıklarına karşı önlem olarak dikkat çeken bu spor yüksek tansiyon riskini düşürmeye yardımcı olur. Vücut direncini arttıran sporlar arasında yer alan tenis bu özelliği ile üst solunum yolu hastalıkları gibi direnç ile alakası olan rahatsızlıkların önüne geçmede yardımcı olur.

tenis sahası

Fiziksel faydalarının yanı sıra kişilerin daha az stresli ve endişeli olmasını sağlayan tenis, pek çok insan için çok yönlü fayda sağlayan bir hobi olarak öne çıkıyor. 

Özel bir zemine sahip alanlarda oynanması gereken sporun kurallara uygun şekilde yapılması için standartları yerine getiren bir tenis sahası gerekli. Uygun şartlarda oynandığında bu spor, keyifli zaman geçirmenin yanı sıra sağlıklı bir spor olarak insan hayatının kalitesini yükseltiyor.

Ankara Çam Termal Otel sahip olduğu profesyonel tenis sahası ile müşterilerine tenis sahası ve ekipmanları hizmeti sunuyor.

Tenis Nasıl Oynanır?

Tenis sporu, bu spor için özel olarak tasarlanmış olan tenis sahasında oynanır. Bireysel ya da iki kişilik takımlarla oynanan tenis, dayanıklılığı arttıran ve yüksek efor sarf ettiren bir spordur. Tenis topu ve raketi ile oynanan sporda rakipler tenis sahası içerisinde belirlenen alanlara topu değdirmeye çalışır.

tenis oyuncuları

Tenis Puanlaması Nasıl Hesaplanır?

Tenis 3 setten oynanır ve bir setin tamamlanması için 6 puan gereklidir. Her 1 puan 15 puana karşılık gelir. Sağlığa faydaları ile birlikte oldukça keyifli bir spor olan tenis özel bir alanda oynanmalıdır. Bu nedenle tenis sahası çok önemlidir. Zemini ve boyutları standartlara uygun bir tenis sahası spordan üst düzey keyif almanızı sağlar. Ankara Çam Termal Otel’in sahip olduğu Ankara tenis sahası ihtiyaçlarınızı her anlamda karşılar.

Tenis Araç ve Gereçleri Nelerdir?

Ankara Çam Termal Otel, tenis oynamak isteyen ziyaretçilerine standartlara uygun profesyonel bir tenis sahasının yanı sıra tenis oynamak için gerekli olan ekipmanları da sağlıyor.

Tenis oynamak için en gerekli ekipmanlar arasında yer alan tenis topu ve tenis raketi ihtiyaçlarınızı karşılayan otelimiz yanınızda eşyalarınız olmasa bile spor yapmanız için gereken şartları yerine getiriyor.

Tenis topu: Tenis oynamak için özel olarak tasarlanan ve 6.7 cm büyüklüğünde olan bu top genellikle sarı renkte üretilir. Bu toplar lifli yapısı olan bir keçe ile kaplanır. Tenis topunun kaplamasında keçe kullanılmasının nedeni topun aerodinamik yapısına katkı sağlamaktır. Tenis topunu alt ve üstten çevreleyen iki adet kalın beyaz çizgi bulunur.

Tenis raketi: Tenis raketleri 1975 yılında büyük bir değişim geçirerek günümüzdeki halini almaya başlamıştır. Vuruş hızını arttırmak için tasarımı değişen raketler genellikle tahta, hafif metal ve sentetik iplikten yapılan oval bir çerçeveye sahiptir. Bu çerçevenin üzerine bağırsak ya da sentetik iplikten bir kiriş geçilerek raket oluşturulur.

raket ve tenis topu

Standart Tenis Sahası Nasıl Olmalıdır?

Profesyonel standartları karşılayan bir tenis sahasının şekli dikdörtgen olmalıdır. Kortun uzun kenarı 23,77 metre ya da 78 feet uzunluğunda; kortun kısa kenarı da 10,97 metre ya da 36 feet genişliğindedir. Kortun bu boyutları çiftler müsabakasında kullanılır.

Kort içerisinde 8,23 metre ya da 27 feet genişliğinde olan bir çizgi daha bulunur. Bu çizgi ise tekler müsabakalarında kullanılan kort alanının belirlenmesinde kullanılır. Kort genişliğini belirleyen çizgiler sınır çizgisi olarak adlandırılırlar. Bu çizgilerin ortasındaki küçük işaretlere çilekeş adı verilir ve bu çizgilerin kalınlığı 5 santimetredir.

Tenis sahası 1,07 metre ya da 3 1/2 feet yüksekliğinde iki direğin üzerine takılan çelik tel ya da ağlarla ikiye ayrılır. 11,89 metreden ayrılan tenis sahasını ayırmak için kullanılan ağlar gergin olmak zorundadır. Ağların arasından top geçmemeli ve direklerin arası tamamen doldurulmalıdır.

Tenis sahasınsa kullanılan ağın yüksekliği 0,914 metre ya da 3 feet olarak belirlenir. Bu ağı tutan çelik telin üzerinden geçerek sabitlenen ve orta bant adı verilen bir aksam ile ağın yüksekliği ve gerginliği ayarlanabilir. Ağın üzerinde bulunan çelik tel bir ağ bandı ile örtülmelidir. Ağ bandı ve orta bandın rengi ise beyaz olmalıdır.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council