Blog

7 Faydası İle Çam Sakızı Ağda Nasıl Yapılır?

7 Faydası İle Çam Sakızı Ağda Nasıl Yapılır?

kahve içen, vücuduna ve başına havlu sarmış genç kadın

Çam sakızı ağda nasıl yapılır? Cildi daha pürüzsüz hale getirmek için yapılan çam sakızı ağdanın faydaları nelerdir? Ankara’nın gözde termal oteli Çam Otel olarak bugün sizler için hazırlamış olduğumuz içeriğimizde bu sorulara yanıt buluyoruz. 

Çam sakızı ağda, uzun yıllardan beri istenmeyen tüylerden kurtulmak ve cildi daha pürüzsüz hale getirmek konusunda popüler uygulamalardan biri. Bunun yanı sıra cilde sağladığı faydalar da çam sakızı ağdanın en önemli tercih sebepleri arasında yer alıyor. 

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan ilk olarak çam sakızı ağda nasıl yapılır sorusunu mercek altına alalım.

Adım Adım Çam Sakızı Ağda Nasıl Yapılır?

kollarını açarak poz veren güzel yüzlü kadın

Çam sakızı ağda nasıl yapılır konusu, kadın erkek fark etmeksizin herkesin üzerine araştırma yaptığı, en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Bu doğrultuda biz de bu soruyu ayrıntılı olarak ele alıyoruz. İşte adım adım çam sakızı ağda yapımı! 

1. Adım: Çam sakızı ağda nasıl yapılır sorusunun ilk adımı elbette çam sakızı ağdayı ısıtmak olmalı. Bunun için bir cezvenin içerisine sıcak su eklemeniz ve cezveyi 10 ya da 15 dakika boyunca ısıtmanız yeterli. 
2. Adım: Çam sakızı ağda eridikten sonra sıcaklığını kontrol edin. Eğer elinizin bileğine ağdayı sürebiliyorsanız uygun sıcaklığa ulaşmış demektir. 
3. Adım: Halihazırda erimiş olan ağdayı mutfağınızın mermer tezgahına dökerek burada çok az bekletin. Ardından çam sakızı ağdayı tezgahın üzerinden kaldırın ve ellerinizle uzatarak katlayın. 
4. Adım: Çam sakızı ağdayı uygulama yapmak istediğiniz alana sürün. Burada uygulayabileceğiniz ilk yöntem biraz beklettikten sonra ağdayı tüylerin çıkış yönünün tersine doğru çekmek olacak. Bir diğer yöntem ise ağdayı teninize uyguladıktan sonra üzerine temiz bir bez yapıştırmak ve sonrasında bezi çekmek. 
5. Adım: Son olarak teninizde ağda uyguladığınız alanları yıkayabilir, pürüzsüz bir cildin keyfini sürebilirsiniz!

Çam Sakızı Ağda Yapımı Hakkında Bilinmesi Gereken Püf Noktalar

bacağına ağda sürülen kadın

Çam sakızı ağda nasıl yapılır sorusunu yanıtladık. Her ne kadar yapımı kolay gibi görünse de çam sakızı ağda uygulamasının bazı püf noktaları hakkında bilgi sahibi olabilmek önemli. 

İlk olarak, bildiğiniz üzere çam sakızı ağda normalde katı bir ağda çeşidi. Kaynatıldığında ise kıvamı ne çok akışkan ne de çok katı olmamalı. İdeal kıvam sakız kıvamı ile eş olabilir. Ayrıca kıvamının bozulmaması için kaynatılırken içine su girmemesi de önemli bir detay. 

Bunun yanı sıra çam sakızı ağda vücudun pek çok bölgesinde uygulanabilir fakat katı kıvamı nedeniyle yüzünüze uyguladığınızda istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. 

Özellikle derinin ince olduğu hassas bölgelere uygulama yaparken tahriş etmemek adına çok dikkatli davranmanız gerekiyor. Bu nedenle çam sakızı ağdayı çekmeden önce derinizi mutlaka ellerinizle gerdirmelisiniz.

Cildinizde tahriş olmuş bölgelerde çam sakızı uygulaması yapmak, teninize zarar verebilir. Bu yüzden çam sakızı ağdayı olabildiğince problemsiz bölgelere yapıştırmanız gerekiyor. Sivilceli ve kızarmış bölgelere uygulama yapmak sivilcelerin çok daha geniş bir alana yayılmasına ve iyileşme süresinin uzamasına neden olabilir. 

Ayrıca eğer hassas bir cilt yapısına sahipseniz ve cildiniz kolay tahriş oluyorsa mümkünse çam sakızı ağda uygulamasından sonra duş almak için birkaç saat beklemeniz daha iyi olur. Duşunuzu da sıcak su yerine ılık su ile alabilirsiniz. 

Son olarak çam sakızı ağdayı uygulamadan önce cildinizin temiz ve kuru olduğundan emin olmanız önemli. Aksi takdirde ağda teninize yapışmayacağı için elde ettiğiniz sonuç da başarısız olur.

Çam Sakızı Ağda Faydaları Nelerdir?

bacağına ağda sürülen kadın

Çam bitkisi ile üretilen ve hem kadınların hem de erkeklerin kol, bacak, koltuk altı gibi vücutlarının istenmeyen bölgelerinde bulunan tüyleri bir süreliğine yok etmesi için kullanılan çam sakızı ağdanın aynı zamanda pek çok faydası da bulunuyor. Gelin, çam sakızı ağda nasıl yapılır sorusunu yanıtladıktan sonra bu mucizevi uygulamanın faydalarına da değinelim!

1. Ölü Deriyi Temizler

Çam sakızı ağda kullanımı ile ilgili en önemli fayda, ciltteki ölü deriyi temizlemesidir. Çam sakızı ağdayı cildinize yapıştırdığınızda yalnızca tüylerinizi çekip yok etmekle kalmaz, aynı zamanda ölü deri tabakasını da kendisi ile beraber götürür. 

Bu nedenle de çam sakızı ağda yaptıktan sonra cildinizin daha pürüzsüz olduğunu fark edersiniz. 

Cillteki ölü deriyi temizlemenize yardımcı olabilecek bir diğer uygulama ise düzenli olarak kese yaptırmak. Zaman zaman vücudunuza kese yaptırarak pamuk gibi bir cilde sahip olabilirsiniz.

2. Tüyleri Azaltır

Çam sakızı ağda, istenmeyen tüyleri kısa bir süreliğine yok etmekle kalmaz aynı zamanda uzun vadede tüylerinizin miktarında ciddi ölçüde bir azalma olduğunu fark etmeniz mümkün. 

Bunun temel sebebi ise çam sakızı ağdanın kıl köklerini zayıflatması. Buna ek olarak çam sakızı ağda, tüylerin olması gerekenden çok daha geç bir sürede çıkmasını sağlar.

3. Daha Uygun Fiyatlıdır

Çam sakızı ağdanın bir diğer faydası da diğer epilasyon yöntemlerine göre daha uygun fiyatlı olması. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz çam sakızı ağda için büyük bütçeler harcamanıza gerek kalmaz.

4. Cilde Zarar Vermez

çam sakızı ağda nasıl yapılır sorusuna cevap niteliğinde bacağına ağda sürülen kadın

Çam sakızı ağdanın bir diğer özelliği ise içerdiği vitaminler ve bitki özleri sayesinde cilde zarar vermemesi. Buna ek olarak çam sakızı ağdada tahmin edeceğiniz gibi çam sakızı özü bulunur ve sağladığı faydalar saymakla bitmez.

5. Batık Oluşumunu Engeller

Tüylerle ilgili yaşanan en önemli sorunlardan biri de batık oluşumu. Fakat çam sakızı ağda ile tüyler kökünden alınacağı için batık sorununun önüne geçilir. Bu sayede çok pürüzsüz bir cilt sizi bekler.

6. Cildiniz Oksijen Alır

Çam sakızı ağdanın sağladığı bir diğer fayda da tüyleri kökünden alması nedeniyle kıl köklerini havalandırması. Bu sayede kıl köklerine çok daha fazla miktarda oksijen girdiğinden teniniz daha parlak olur.

7. Kan Dolaşımını Arttırır

Diğer tüm ağda çeşitleri gibi çam sakızı ağda da uygulandığınızda cildinizdeki kan dolaşımını artırır. Yüzünüze uygulamak her ne kadar doğru kabul edilmese de kan dolaşımının artması ile kırışıklık miktarında azalmalar olur. Daha genç ve güzel, pamuk gibi bir cilde sahip olabilirsiniz. 

Yazımızda sizler için çam sakızı ağda nasıl yapılır sorusunu ayrıntılı olarak ele aldık ve bu mucizevi uygulamanın faydalarına değindik; umuyoruz ki faydalı olmuştur. Diğer yazılarımıza göz atmak için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council