Blog

Bugüne Kadar Gelmiş Geçmiş En Çarpıcı 13 Doğa Belgeseli

Bugüne Kadar Gelmiş Geçmiş En Çarpıcı 13 Doğa Belgeseli

Bugüne Kadar Gelmiş Geçmiş En Çarpıcı 13 Doğa Belgeseli

İnsanlar içgüdüsel olarak doğada zaman geçirmenin iyi bir şey olduğunu biliyor gibi görünüyor. Aslında bu oldukça mantıklı. Onun bir parçası olduğumuzu düşünürsek… Ayrıca belgesel izleme ile ilgili olarak değinebileceğimiz bir diğer önemli nokta da bunun elverişli ve yararlı bir zaman dilimi oluşu.

Düzenli olarak tükettiğimiz medya türlerine (TV, filmler, kitaplar, dergiler, haberler vb. ) ve aklımızı nasıl etkilediğine dikkat etmeliyiz; çünkü günlük olarak tüketmeyi tercih ettiğimiz bu medya türlerinin hepsi de bir şekilde düşüncelerimize, duygularımıza ve bakış açımıza etki eder. İzleme alışkanlıklarımızla ilgili olarak yapılan bir dizi araştırma da belgesel, özellikle de doğa belgeseli izlemenin bize önemli faydalar sağladığını gösteriyor. Sonuçlar, doğa belgeseli izleyenlerin daha fazla neşe, şaşkınlık, huşu, memnuniyet ve merak duygusu yaşama ihtimalinin yüksek olduğunu gösterdi. Ayrıca stres, endişe, öfke ve yorgunluk hissinin azaldığını da tespit edildi. Tüm bunları bilerek, bireyler televizyonlarında, telefonlarında, bilgisayarlarında ya da tabletlerinde bir doğa belgeseli izlerlerse olumlu geri dönüşler alacaklardır.

Özetlemek gerekirse; doğa belgeseli en iyi TV şovlarından biri olarak görülebilir. Ayrıca doğanın insan hayatındaki muazzam etkilerini de göz önüne alırsak; bir doğa belgeselinin dahi insana neler katabileceğini öngörebiliriz. Doğaya daha fazla bağlı olmak, işleri iyi bir bakış açısı içine koymamıza ve yaşamın kendimiz dışında ne kadar büyük olabileceğinin farkına varmamıza gerçekten yardımcı olabilir. Doğaya katılamadığınız günlerde mutlaka doğa belgeseli izleyerek tabiatınızın iyi huylu olmasını sağlayabilirsiniz.

En İyi 13 Doğa Belgeseli

Bu yazımızda; yaşadığımız dünyanın geçmişten bugüne değişen durumu, canlı toplulukların özellikleri ve tabiat hakkında daha onlarca konu içeren belgeselleri derledik. Her biri özel olarak belli konulara yoğunlaşan belgesellerden, doğanın genel durumu hakkında bilgiler veren belgesellere kadar izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. İşte bugüne kadar gelmiş geçmiş en çarpıcı 13 doğa belgeseli!

1. Yeryüzü (Planet Earth) – 2006 

planet earth, yeryüzü doğa belgeseli

Yeryüzü belgeseli, doğa belgeseli listemizin başını çekiyor. Bu belgesel dizisi BBC tarafından yapılmış olup 11 bölümden meydana gelmektedir. Belgeselin konusu ise kabaca; dünya üzerinde yaşayan milyarlarca insanın var olmasına rağmen hala dünya üzerinde el değmemiş ve diğer canlıların yaşadığı saklı cennetlerdir. Hala keşfedilmeyen sayısız dünya bölgesi olduğunu düşünürsek oldukça merak uyandırıcı. Belgesel ekibi bu çalışmayı hazırlamak için uzun yıllar çalışmış. Karşılığını da pek çok şekilde alıyor: örneğin IMDB sıralamalarında en üstlerde yer alması bunun bir göstergesidir.

2. İnsan Gezegeni (Human Planet) – 2011 

human planet, insan gezegeni doğa belgeseli

Human Planet belgeseli de ilki gibi yine BBC tarafından hazırlanmış bir diğer muhteşem belgeseldir. Geçmişten bugüne her coğrafyaya yerleşmiş ve oraya uygarlığını kurmuş farklı medeniyetler vardır. Bu 8 bölümlük belgesel dizisinde de her bir bölümde farklı bir coğrafya işlenerek farklı kültürler ele alınmıştır.

3. Kutuplar Arası (Frozen Planet) – 2011

frozen planet, kutuplar arası doğa belgeseli

BBC tarafından hazırlanan doğa belgeseli listesi oldukça zengin. Aynı zamanda oldukça kaliteli ve düzgün işler yapıyorlar. Kutupları konu alan bu belgesel de BBC ekipleri tarafından hazırlanmış oldukça muazzam bir iş. Bir dizi halinde seyredebileceğiniz belgeselde kutupların hemen her yönü incelenmiş ve değerlendirilmiştir. İlk olarak kutupların nasıl meydana geldiği ile başlayan belgesel dizisi ardından kutuplardaki insanları ve onların giriştikleri işleri ele alıyor.

4. Afrika (Africa) – 2003

africa, afrika doğa belgeseli

Vahşi yaşamı derinlemesine izleyebileceğiniz bir belgesel olan Afrika, kıtanın henüz ayak basılmamış yabanıl yerlerini ve diğer bölgeleri anlatıyor. 

5. Orman Altında Yaşam (Life In the Undergrowth) – 2005 

life in the undergrowth, orman altında yaşam doğa belgeseli

2005 yapımı bu belgesel de bize yabanıl ve vahşi hayatın parçalarını anlatan başarılı bir diğer iş. Bu hayatlar özelinde; omurgasız canlıların hayati durumları ve yaşamları bu belgesel ile gözler önüne seriliyor. Belgeselin en etkileyici yanlarından biri de dönemin son model teknolojik aletleriyle çekimler yapılmış olması.

6. Hayat (Life) – 2009 

life, hayat doğa belgeseli

Yaşamın derinliklerine inmek ve yeni şeyler keşfetmek isteyenlerin seveceği bir doğa belgeseli. Doğal hayatın bir parçası olan sert canlı hayatı, belgeselde adeta bir sinema filmi izliyor gibi anlatılıyor. 

7. İmparatorun Yolculuğu (La Marche de L’Empereur) – 2005 

imparatorun yolculuğu doğa belgeseli

Penguenlerin hayatı bir şekilde çoğumuzun ilgisini çekiyor. Yürüyüşleri, aralarındaki rekabetler, ayrılıkları… Hepsinden etkileniyoruz. Kutupların imparatorları olarak bilinen penguenlerin doğal yaşamları ve günlük yaşam biçimlerinin ele alındığı bu doğa belgeseli sıkı kamera özellikleri sayesinde adeta oradaymış izlenimi veriyorç

8. Kırık Diyar (Fractured Land) - 2015

fractured land, kırık diyar doğa belgeseli

İlginç bir belgesel ile karşınızdayız. Kırık Diyar; genç Aborjin lideri ve avukat Caleb Behn’i anlatan bir gerçek yaşam öyküsü. Kabilenin bulunduğu bölge; aynı zamanda dünyadaki en büyük hidrolik kırma işlemlerinin de merkezinde bulunuyor. Bu nedenle ki film, modernite ile kadim dünya arasındaki Behn’in mücadele öyküsünü anlatıyor. Oldukça ilgi çekici ve epey ses getirmiş bir belgesel.

9. Mevsimler (Les Saisons) – 2016 

les saisons, mevsimler doğa belgeseli, ormanda kurt

Doğa belgeseli listemizin en genç yapımlarından biri olan Mevsimler Fransız – Alman ortak yapımıdır. Son buzul çağından bugüne kadar gerçekleşen mevsim değişimlerini hayvanlar ve doğanın değişimi üzerinden anlatan doğa belgeseli kesinlikle kaçırılmaması gereken bir iş. Avrupa’nın doğal yaşam alanlarını keşfetmek isteyenler son sürat izlemeliler. 

10. Meru (Meru) – 2015 

meru doğa belgeseli

2015 ABD ve Hindistan ortak yapımı olan Meru üç dağcının tırmanışını konu ediniyor; ama işler onunla bitmiyor. Bu doğa belgeseli üç tırmanışçının, Hint mitolojisinde Tanrıların buluşma yeri ve barınağı olarak geçen kutsal dağ Meru’ya tırmanış hikâyesini konu ediniyor.

11. Güzel Bir Gezegen (A Beautiful Planet) – 2016

a beautiful planet, güzel bir gezegen doğa belgeseli

Önemli bir diğer doğa belgeseli ile karşınızdayız. Güzel Bir Gezegen, sizi yaşadığımız dünyanın hayret verici derinliklerine davet ediyor. IMAX formatında çekilmiş bu belgesel Uluslararası Uzay İstasyonu’nun sahip olduğu dünya görüntülerini izleyebilme imkânı sunuyor. Yalnız gündüz ve ışıklı zamanlarını değil, dijital çekimler sayesinde dünyanın geceleri şehir ve kutuplarından yayılan ışıkların da ne kadar enfes olduğuna şahit olacaksınız.

12. Ayılar (Bears) – 2014 

bears, ayılar doğa belgeseli

Canlı topluluğunun içerisinde bir türe, o türünde birkaç canlısına eğilen bu doğa belgeseli size ayıların iç dünyasını izleme şansı veriyor. Bir anne ayı ile iki yavrusunun öyküsünü izleyebileceğiniz Ayılar zorlu yaşam koşullarıyla dolu. Eğlendirici yönlerinin yanı sıra yavruların düştüğü çetin şartları da izleyeceksiniz.

13. Bir Uzay Serüveni (Cosmos: A Spacetime Odyssey) – 2014

cosmos, bir uzay serüveni doğa belgeseli

Bu doğa belgeseli önemli bilimciler; Carl Sagan, Ann Druyan ve Steven Soter tarafından yazılan, Cosmos: A Personal Voyage'ın devamı niteliğinde bir belgesel dizisidir. Uzay ve zaman kavramları bilimciler araştırma ve anekdotlarıyla anlatılınca şahane bir iş ortaya çıkmış durumda.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council