Blog

İnsan Üzerinde Etkileri Olduğu Bilinen Doğal Taş İsimleri ve Çeşitleri

İnsan Üzerinde Etkileri Olduğu Bilinen Doğal Taş İsimleri ve Çeşitleri

İnsan Üzerinde Etkileri Olduğu Bilinen Doğal Taş İsimleri ve Çeşitleri

Doğa, tüm canlıların yaşamı için sonsuz fırsatlar sunuyor. Doğal taşlar da insanların üzerinde olumlu etkisi olduğu düşünülen ve doğanın bizlere armağan ettiği nesnelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Metafizik alanında sırrına hala erişilemeyen doğal taşların her birinin farklı yönleri ortaya çıkardığına inanılıyor. İnsanlar da bu etkileri gözlemleyebilmek adına doğal taşları işleyip mücevher haline getiriyorlar. Peki en çok kullanılan doğal taş isimleri nelerdir ve bu taşlar hangi etkilere sahiptir?

Doğa hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Felsefesi, Şaşırtıcı bilgiler ve Her yönü ile Doğa Nedir? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz. 

Doğada Bulunan Doğal Taş İsimleri

Doğanın bize armağanlarından biri olan doğal taşların insanların ruh halleri ve bedenleri üzerinde birtakım etkileri olduğu düşünülüyor. Bilimsel olarak henüz kanıtlanmayan doğal taşların gücü yine de incelemeye değer. Çünkü pek çok kişi doğal taş çeşitlerinin hayatlarında olumlu değişikliklere önayak olduğunu belirtiyor. O halde gelin, doğal taş isimlerini sıralayıp bu taşların olası etkilerini birlikte irdeleyelim.

1. Akik

akik taşı, onyx, doğal taş isimleri

Göz alıcı güzellikteki akik taşı; cesaret ve özgüven aşıladığı için özellikle stresli durumlarla baş edilmesi gereken durumlarda kullanılıyor. Ayrıca genel bir koruma etkisi olduğuna inanılan akik, hamile kadınların da sıklıkla mücevherlerinde kullandığı bir taş olarak karşımıza çıkıyor. Akik taşının kırmızı, yeşil ve mavi renklerine rastlamak mümkün. Bunların yanı sıra doğada farklı renklerde akik taşları da bulunabilir. 

2. Ametist

Ametistin, doğal taş isimlerini sıralarken görüp görebileceğimiz en güçlü doğal taş türü olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çok fazla özelliği bulunan bu doğal taş; stresi yenmeye yardımcı olur, migren ağrılarına iyi gelir, iştahsızlığı giderir, bağımlılıklarla savaşmayı destekler, daha sakin bir ruh haline kavuşmayı sağlar. Hem vücut hem de ruh üzerinde etkisi olduğuna inanılan ametist, olumsuz havayı atmaya ve negatif enerjiyi uzaklaştırmaya da katkıda bulunur. 

3. Ay Taşı

Ay taşının kadın-erkek ilişkilerinin sağlıklı yürümesine katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Duygusal dalgalanmaların dengelenmesine yardımcı olan ay taşı, empatiyi desteklemenin yanı sıra iştahı da düzenler. Böylece duygusal açlık krizlerinin önüne geçilebilir.

4. Azurit

azurit, doğal taşlar, doğada bulunan taşlar

diğer taşlardan daha farklı bir görünüme sahip olan azurit taşı, psikolojinin düzelmesinde önemli bir rol oynar. Meditasyona yardımcı olduğuna inanılan bu doğal taşın eklem ağrılarına ve romatizmal hastalıklara iyi geldiği de düşünülmektedir. 

5. Güneş Taşı

liderlik taşı olarak da anılan güneş taşı, özgürlüğün simgesi olarak bilinir. Bu ifadeden de anlaşılabileceği gibi güneş taşının verdiği enerji, liderlik içgüdülerini harekete geçirir ve kişisel girişimlerin daha verimli hale gelmesini sağlar. 

6. Himalaya Tuzu

Son yıllarda giderek daha popüler hale gelen himalaya tuzu, tedavi taşı olarak görülür ve özellikle astım ve bronşit hastalıklarının tedavisini desteklemek için bu taşın kullanımına başvurulur.Havadaki toz ve plazmaları toplama özelliğine sahip olan himalaya tuzu, temizliğin ve şeffaflığın temsilcisi olarak da bilinir. 

7. Kehribar/Amber

kehribar taşı, amber, doğal taş isimleri, doğal taş çeşitleri

Amber taşı veya daha yaygın bilinen adıyla kehribar, son derece kıymetli bir doğal taş çeşididir. Değerli taşlar arasında yer alan kehribarın en önemli özelliği, negatif enerjinin atılmasına ve iyimserlik kazanmaya yardımcı olmasıdır. Kehribar taşı pek çok aksesuarda kullanılmaktadır. Ancak mücevher veya tespih yapımında kullanılan bu taşın sahte üretimlerine de sıklıkla rastlanmaktadır. 

8. Kristal Kuvars

Doğada bulunabilecek birçok kuvars türünden söz etmek mümkün. Kuvars veya quartz taşlardan biri olan kristal kuvars ise radyasyonu toplama yönüyle dikkati çeker. Göz rahatsızlıklarına şifa verdiğine inanılan kristal kuvarsın buna ek olarak sevgi ve şefkat duygularını pekiştirdiği düşünülür. 

9. Lal

Lal taşı ya da garnet taşının vücuttaki kan basıncını dengeleyip organların düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olduğu düşünülür. Kahverengi ve siyah renklerine sıklıkla rastlanan lal taşı, duyguların yoğunlaşmasını da destekler.

10. Mercan

mercan, coral, doğal taşlar, mercan takı, aksesuar

Birçok aksesuarda kullanılan ve oldukça şık bir görünüme sahip olan mercan taşı, olumsuz enerjinin ortadan kaldırılmasını sağlar. Aşırıya kaçan duyguların dengelenmesine de yardımcı olan mercanın konsantrasyon sağlanması gereken durumlara yardımcı olduğu ve kararlılığı artırdığı da bilinmektedir. 

11. Oltu Taşı

Erzurum’un Oltu ilçesinde bulunduğu için Oltu Taşı adını alan bu doğal taş, kolay işlenebilir özellikte olması nedeniyle takı ve tespih yapımında sıklıkla kullanılır. Genellikle siyah rengine rastlanan bu doğal taş yarı değerli bir taş olarak da bilinir. İçeriğindeki mineral ve elementlerle güç dengesi sağladığına inanılan Oltu Taşı’nın gerginliği giderdiği ve kehribar taşı ile birlikte kullanıldığında daha verimli olduğu düşünülmektedir. 

12. Safir

Renginden dolayı gökyakut olarak da anılan safir, dünyanın en değerli taşları arasında yer alır. Kötü düşüncelerden uzaklaşmaya yardımcı olan safirin baş ağrısı, vertigo, kulak ağrısı gibi rahatsızlıklara iyi geldiğine inanılır. 

13. Yakut

yakut, yakut taşı, yakut mücevher, doğal taş çeşitleri

Kırmızı tonlarında bulunabilen yakut, oldukça değerli bir doğal taştır. Ona bu rengi veren ise içeriğindeki krom elementidir. Yüzük, kolye gibi aksesuarlarda kullanılan yakutun iç organların sistematik bir şekilde çalışmasına yardımcı olduğuna inanılır. Yaşama zevkini artırdığı da düşünülen bu doğal taşın inancı desteklediği de bilinmektedir. 

14. Yeşim

Mücevher yapımında kullanılan bir diğer doğal taş ismi de yeşimdir. Koruyucu ve şans getirici yönü olduğu düşünülen yeşim taşı, vücuttaki ağrı ve sızıların giderilmesini destekler. Ayrıca bilgelik, cömertlik, huzur ve uyumun simgesi de olan yeşimin göz rahatsızlıklarına iyi geldiği de bilinmektedir. 

15. Zümrüt

Efsanevi bir doğal taş olan zümrüt, aşk taşı olarak da bilinir. Sahip olduğu yeşil renkteki parıltısı, zihni dinlendirmeye yardımcı olur. Zümrüt, en değerli 4 taştan biridir ve bereketin sembolüdür. Ek olarak, başarma isteğini arttırdığı düşünülen zümrüt, arkadaşlık ve aile bağlarının güçlenmesine de katkıda bulunur.

Göz alıcı görünümlerinin yanı sıra insan hayatı üzerindeki etkilerine bakıldığında söz konusu doğal taşların oldukça ilgi çekici nesneler olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Buna karşın, doğal taş isimlerini çoğaltabilmek ve listeyi uzatmak elbette mümkün. Ancak doğanın insanları olumlu etkileyen tek hediyesi, doğal taşlar değil. Eğer siz de doğadan daha fazla faydalanmak istiyorsanız, rahatsızlıklarınızı gidermek ve ruhunuzu arındırmak için termal su mucizesine başvurabilirsiniz. Doğanın koynunda 5 yıldızlı otel konforunu yaşamak ve doğanın mucizelerinden yararlanmak için zaman kaybetmeden Çam Otel’de yerinizi ayırtabilirsiniz. 

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council