Blog

Şifa Dolu Faydalarını Hep Duyuyoruz Ama Termal Su Nedir?

Şifa Dolu Faydalarını Hep Duyuyoruz Ama Termal Su Nedir?

Şifa Dolu Faydalarını Hep Duyuyoruz Ama Termal Su Nedir?

Hemen herkes hayatı boyunca termal su kavramını en az birkaç kez duymuştur. Hatta duymakla kalmayıp termal su kaynaklarına gidenler de mutlaka olmuştur. Peki hiç termal su nedir, termal su ifadesinin tam karşılığı ne olabilir diye düşündünüz mü? Termal suyun faydaları ile şifa bulan, termal tatilden keyif alan herkesin bu noktada bilgi sahibi olmasında fayda var. 

Termal, ısı ile ilgili bir kelimedir. Termal su da yüksek ısıdaki sıcak suyu temsil ediyor. Yeraltından çıkan ve sıcaklığı 20 ila 110 °C arasında değişen doğal kaynak suları, termal su adını alıyor. Çoğu zaman termal suları kaplıca ile karıştırmak söz konusu olabiliyor. Ancak termal suyun yeryüzüne çıktığı kaynağın çevresinde kurulan tesislere termal kaplıca adı veriliyor. 

Termal sular, yeraltından çıktıkları için toprakta bulunan doğal mineraller, tuz ve birtakım radyoaktif maddeler içeriyorlar. Bu maddeler sayesinde insanlar üzerinde şifa türevi etkileri görülen termal sular, turizm sektöründe kendine geniş bir yer buluyor. Termal turizm adı verilen bu alanı, hemen her yaştan insanın dinlenmek için tercih ettiği tatil türlerinden biri olarak ifade etmek yanlış olmayacaktır. Çoğu kişi tarafından alternatif bir tedavi yöntemi olarak görülen termal sular, bunun yanı sıra yalnızca stresten arınmak, dinlenmek ve yenilenmek için de tercih ediliyor.

Hem şifalı hem de dinlendirici etkileri olan termal su nedir sorusuna bu kavramı biraz daha detaylı bir şekilde inceleyip yanıt bulmak yararlı olacaktır. Peki gerçekten bu kadar sık duyduğumuz termal su nedir?

Termal Su Nedir?

termal su kaynağı, mineralli su, kaplıca

Termal su, yerin metrelerce altından yeryüzüne ulaşırlar. Suyun yeryüzüne ulaştığı yüzlerce yıllık yolculuğu sırasında pek çok mineral, diğer faydalı içerik de suyun yapısını zenginleştirir. En düşük ısısı 20 °C olan termal suların insan sağlığı üzerinde iyileştirici etkileri olduğu gözlemlenebilir. Herhangi bir suyun termal su olup olmadığı ise sahip olduğu ısı, mineral ve diğer belirgin özellikleri sayesinde net bir şekilde anlaşılabilir.

Termal suların ısı değeri son derece önemlidir. Sıcaklığın yüksek olması çok daha yüksek oranda mineralin suda çözülmesini mümkün kılmaktadır. Bu da insan sağlığı açısından oldukça kıymetli etkileri olan minerallerin termal suya karışmış olmasına olanak sağlıyor. Diğer yandan yeryüzünün herhangi bir bölgesinde ortaya çıkan termal sular, içeriğindeki mineral oranı, ısısı ve maddeleri bakımından farklılık gösterebiliyor.

Termal suları içeriğindeki mineral değerlerine göre 4 gruba ayırmak mümkün olabilir. Bu ayrımı yapabilmek için 1 litre termal su içinde bulunan mineral oranlarına bakılır. Bu doğrultuda 1 litresinde 50 miligramdan daha az mineral bulunan termal sulara çok az mineralli sular adı verilir. 1 litresinde 50 ila 500 miligram mineral bulunan termal sular da az mineralli sular olarak adlandırılır. Mineral oranı litre başına 500 ila 1500 miligram aralığında olan termal sular ise orta mineralli sular adı alırken litre başına 1500 miligramdan daha fazla mineral bulunan termal sular da çok mineralli sular kategorisinde değerlendirilir.

Termal Su Nasıl Oluşur?

termal su kaynağı, mağara, yeraltı suları, kaplıca, termal su nedir

Termal su nedir, artık biliyoruz. Fakat termal suyun diğer sulardan farklı olmasını sağlayan süreç hakkında da bilgi sahibi olmakta yarar var. Bu anlamda, jeotermal alanda çalışmalar yürüten araştırmacıların bulguları doğrultusunda birkaç farklı değerlendirmeye sahip olduğu söylenebilir. 

Buna göre, yeryüzündeki çatlaklardan yeraltına sızan suların yol üzerindeki mineralleri de bünyelerine katarak daha aşağı katmanlara ulaştığı ve buradaki sıcaklığın etkisiyle buharlaşıp yoğunlaşarak tekrar yeryüzüne döndüğü düşünülmektedir. Araştırmacıların bir diğer yaklaşımı ise magmaya yakın bölgelerde sıcaklığın etkisiyle mineralleri eritmiş olan suların buharlaşıp yoğunlaşarak yeryüzüne ulaştığı yönündedir. 

Her iki görüş de suların mineraller ve diğer maddelerle özdeşleşerek yeryüzüne ulaştığını savunur. Dolayısıyla termal suların tamamen doğadan gelen, yapısı dolayısıyla son derece şifalı bir kaynak olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Zaten termal suyun tarihten günümüze birçok farklı alanda kullanılıyor olması da bunu destekler niteliktedir. 

Termal Su Hangi Amaçlarla Kullanılır?

yağmurda termal suya giren kadın, termal su kaynağı, termal banyo, sıcak su

Yeraltından çıkan 20 °C ve üzerindeki ısıya sahip sular, içeriğindeki çeşitli gazlar, mineraller, tuzlar ve radyoaktif maddeler sayesinde son derece özellikli ve çok yönlü doğal kaynaklardır. Bu nedenle çeşitli hastalıkların tedavisinde alternatif bir yöntem olarak neredeyse yüzlerce yıldır kullanılan termal sular, şimdilerde kaplıca ve termal tedavi merkezlerinin yanı sıra otellerde ve spa merkezlerinde kullanıma sunuluyor. 

Kişiden kişiye farklı etkileri gözlemlenen termal suların kullanım amaçları ise her geçen gün daha fazla genişliyor. İşte termal sudan sıklıkla faydalanılan alanlar ve termal suyun sağlık üzerindeki etkilerine örnekler...

İçme Suyu

Her tür termal su içilebilir özellikte değildir, ancak içme suyu olarak da kullanılabilen termal su kaynakları mevcuttur. Bu suların içme suyu olarak kullanımı ile sindirim sistemini düzenlemek söz konusu olabilir. Ayrıca üriner sistemde bulunan rahatsızlıkların giderilmesinde de termal suların etkili olduğu gözlemlenmiştir. Buna göre hazımsızlık, kabızlık, böbrek taşı ve kumu, idrar yolları iltihapları gibi rahatsızlıklarla mücadelede termal suların önemli ve olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. 

Cilt Bakımı

yüzüne masaj yaptıran kadın, yüz masajı, cilt bakımı, masaj, spa

Termal sular, cildin toksinlerden arınmasına ve pürüzsüz bir hale gelmesine katkıda bulunur. Ayrıca kozmetik sektöründe de faydalarından yararlanılan termal sular, cildin zararlı maddelerden temizlenmesi, beslenmesi ve nemlendirilmesi noktasında oldukça faydalıdırlar. Termal su, özellikle kuru cilt şikayeti olanların imdadına yetişmektedir. Ayrıca termal su, kış aylarında soğuk havadan etkilenen gergin cildin yumuşayarak rahatlamasına da yardımcı olabilir.

Fizik Tedavi

Termal su, sahip olduğu sıcaklık sayesinde deri dokusu gevşer ve hücreler genişler. Deri yüzeyinden vücuda giren termal su; kas, kemik ve kıkırdak dokuların tedavisine yardımcı olur. Doktor kontrolü altında termal sudan destek alınarak uygulanan fizik tedavilerin yüksek oranda olumlu sonuç verdiği bilinmektedir. Kimi fizik tedavi uygulamalarında da hidroterapi aygıtlarından yararlanılarak yine termal suyun gücüne başvurulur. 

Masaj

Masaj yaptıran yaşlı kadın, spa, masaj uygulamaları

Sağlığa faydalı maddeler bakımından zengin olan termal sular, pek çok spa ve masaj uygulamalarında kullanılabiliyor. Hem fiziksel hem de psikolojik açıdan rahatlamayı mümkün kılan termal sularla yapılan masajlar sayesinde stresten uzaklaşıp stresten arınma fırsatı bulunabiliyor.

Ankara’nın kuzeyinde bulunan Kızılcahamam ilçesi, termal su kaynakları bakımından oldukça zengin olup bu jeotermal zenginlikten ailecek faydalanmak için son derece ideal bir ortam yaratıyor. Termal su nedir sorusuna içeriğimizle birlikte yanıt bulduktan sonra eğer siz de ailenizle huzurlu bir termal tatil deneyimi yaşamak istiyorsanız, Çam Termal Otel’in beğeninize sunduğu hidroterapi, balneoterapi, klimaterapi ve talassoterapi gibi çeşitli uygulamalardan yararlanarak şifa bulabilirsiniz. 

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council