Blog

Egzersiz Nedir? Düzenli Egzersizin 7 Faydası

Egzersiz Nedir? Düzenli Egzersizin 7 Faydası

egzersiz yapan anne ve çocuğu

Egzersiz nedir? Düzenli olarak yapılan egzersizler gerçekten de söylenildiği kadar faydalı mıdır? Huzurlu ve konforlu tatilin adresi Çam Otel olarak hazırlamış olduğumuz içeriğimizde bu soruların yanıtını en keyifli şekilde sizlerle buluşturuyoruz. 

Yaşadığımız çağda hemen her şey elimizin altında olduğundan geçmiş yıllarda yaşamış insanlar kadar çok hareket etmek zorunda kalmıyoruz. Bununla birlikte günümüzde sağlıklı ve keyifli bir yaşam sürme isteği de git gide popüler hale gelerek 7’den 70’e herkesi etkisi altına almayı sürdürüyor. 

Uzmanların üzerine pek çok araştırma yaptığı, televizyonlarda izlediğimiz dizilerle ya da sosyal medya hesaplarımızda karşımıza çıkan ünlüler sayesinde kanıksadığımız egzersiz nedir? Gerçekten herkes egzersiz yapabilir mi? Düzenli egzersiz insanlara ne tür faydalar sunuyor? Bu soruların yanıtını öğrenmek için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz!

Egzersiz Nedir?

Hem fiziksel hem de zihinsel sağlığın korunmasının en temel parçalarından biri olan egzersiz nedir sorusunu, vücut sağlığını korumaya yönelik gerçekleştirilen bir takım fiziksel hareketler olarak yanıtlamak mümkün. 

Tempolu yürümek ya da yoga gibi hafif yoğunluklu aktivitelerin yanı sıra ağırlık kaldırılarak yapılan spor türleri ile ilgilenmek, koşu yapmak ya da bisiklet sürmek gibi gibi yorucu fiziksel aktiviteler de birer egzersiz olarak örneklendirilebilir. Buna ek olarak bulmaca çözmek, yeni bir dil öğrenmek gibi zihni geliştirmeye yönelik egzeriszlerden de söz edilebilir. 

Yapılan egzersizin türü ister zihinsel ister fiziksel olsun, bu doğrultuda göz önünde bulundurulan temel nokta belli bir amaca odaklanması gerektiği. Çünkü düzenli ve planlı bir şekilde yapılan egzersizlerin hem zihinsel ve psikolojik olarak hem de fiziksel olarak pek çok faydası bulunuyor. 

Egzersiz nedir sorusunu yanıtladıktan sonra dilerseniz düzenli egzersizin faydaları konusuna da değinelim.

Düzenli Egzersizin Faydaları Nelerdir?

sahilde denize karşı egzersiz yapan 3 kişi

Zannediyoruz ki hemen herkes düzenli egzersizin faydalı olduğu konusunda hemfikir. Peki ama egzersiz yapmanın ne gibi faydalar yarattığını biliyor musunuz? 

Egzersiz yapmayı yaşamınızın ayrılmaz bir parçası haline getirdiğinizde hayatınıza pek çok yönden sağladığı olumlu etkileri fark etmeniz hiç de zor sayılmaz. O halde gelin, egzersizin faydaları nelermiş birlikte bakalım! 

1. Daha Sağlıklı Bir Beden

Egzersizin faydalarından yararlanmak isteyen pek çok kişinin temel amacı daha sağlıklı bir yaşama sahip olmak. Ev elbette planlı bir şekilde yapılan egzersizin bu yönde faydaları olduğu da önemli bir gerçek. 

Yaptığınız egzersiz türüne bağlı olarak vücudunuzun çeşitli bölgeleri çalışmaya başlar. Bu da bu bölgelerde oluşan ağrıları azaltarak daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanıza önayak olur. 

Örneğin yaptığınız iş gereği gün içinde sürekli olarak masa başında çalışıyorsanız boynunuzun, sırtınızın ya da belinizin ağrıması oldukça sıradan bir durummuş gibi kabul edilebilir. Oysa yapacağınız çeşitli egzersizlerle bu bölgelerde oluşan ağrıları azaltarak eklemlerinizi ya da vücudunuzun ağrıyan bölgelerini iyileştirebilirsiniz.

2. Hayal Ettiğiniz Görünüm

Eğer ki egzersiz yapmayı yaşamınızın merkezine koyarsanız ve düzenli bir şekilde yılmadan devam ettirmeyi başarabilirseniz hayalini kurduğunuz görünüme ulaşmanız zannettiğiniz kadar da zor değil.

Bunun için ihtiyacınız olan 3 şey var: zaman, sabır ve bolca emek! Eğer kilo vermek istiyorsanız yapmış olduğunuz fiziksel aktiviteler kalori ve yağ yakımını da destekleyeceğinden sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. 

Ek olarak kilo verme sürecinde yaptığınız fiziksel egzersizler, yağlarınızı kaybederken yerine kas kazanmanıza da yardımcı olur. 

Öte yandan eğer kilo almak istiyorsanız oluşturduğunuz beslenme planını harfiyen uygulayıp çeşitli egzersizlerle desteklediğinizde almış olduğunuz sonuca çok şaşıracaksınız, bizden söylemesi!

3. Parlak Bir Cilt Yapısı

müzik dinleyerek egzersiz yapan genç ve güzel kadın

Cildinizde asla geçmeyen lekeleriniz, izleriniz ya da sivilceleriniz mi var? Ya da cildiniz olmasını istediğinizden daha mı kuru? Eğer öyleyse üzülmeyin çünkü egzersiz ile bunun da çözümü var! 

Egzersiz yaparken vücudumuzdaki kan akış hızı artacağından bunun cilt için de önemli bir faydası bulunur. Egzersiz yaptıktan sonra cildinizin daha parlak ve pürüzsüz olduğunu fark edebiirsiniz. Ne yazık ki bu durum gün boyu sürmeyebilir bu nedenle cilt bakımı konusunda alternatif uygulamalara yönelmeniz gerekiyor. 

Ek olarak cildinizin daha sağlıklı olmasını isterseniz düzenli olarak su tüketmeye devam edebilir ve kolajen üretimini arttıcarak besinleri tüketmeye dikkat edebilirsiniz. 

Cilt sağlığı konusunda etkili olan bir diğer uygulama da şifalı termal su uygulamaları. Bu konuda detaylı bilgi edinmek için Termal Suyun 10 Mucizevi Etkisi başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

4. Enerjik Bir Beden

Egzersiz yapmayı düzenli olarak sürdürmenin bir diğer önemli faydası da kaslarınızı ve tabii ki bedeninizi daha güçlü bir hale getirmesi. Egzersiz yaptığınız sırada vücudunuz dokularınıza oksijen aktarmaktadır. Bu da kalbinizin, akciğerlerinizin ve diğer organlarınızın daha iyi çalışmasına yardımcı olur. 

Böylece hem kendinizi daha enerjik hem de daha güçlü hissedersiniz. Zaten evde spor yaptıktan sonra ya da spor merkezine gidip egzersiz yaptığınızda kendinizi daha enerjik hissetmenizin temel sebebi de bu şekilde açıklanabilir.

5. Daha Mutlu Bir Yaşam

egzersiz nedir sorusunun yanıtını anlamış, mutlu bir şekilde spor yapmayı sürdüren yaşlı kadın

Psikolojik açıdan rahatlama sunması da egzersizin bir diğer önemli faydası olarak biliniyor. Egzersiz yaptıktan sonra vücudunuzun salgılamış olduğu endorfin yani bir diğer ismi ile de mutluluk hormonu miktarı artar. Bu da kendinizi çok daha mutlu hissetmenize yardımcı olur. 

6. Stresten Uzak Bir Zihin

Dünya üzerinde nefes alan her canlı için yaşı kaç, cinsi ne olursa olsun bir stres kaynağı olabilir. Henüz iki yaşındaki bir bebek için yürümeyi ya da konuşmayı öğrenmek, ilkokula giden bir çocuk için okuma yazmayı sökmek, üniversite okuyan bir genç için işsiz kalmak ya da ileriki yaşlardaki bireyler için çocukları veya işi birer stres kaynağı olabilir. 

Sürekli olarak yoğun bir stres ve baskı altında hissetmek ise bir müddet sonra oldukça can sıkıcı bir hale gelir. Bu nedenle egzersiz yaparak vaktinizin tümünü kendinize ayırabilir, sizin için stres kaynağı her neyse ondan kolaylıkla uzaklaşabilirsiniz.

Stres seviyenizi düşürmeye yardımcı olacak nefes egzersizleri için bu konu hakkında hazırlamış olduğumuz Stres Seviyesini Düşürecek Nefes Egzersizi Teknikleri başlıklı içeriğimize göz atmayı unutmayın!

7. Verimli ve Düzenli Uyku

gözüne koyduğu salatalık dilimleri ile cilt bakımı yapan ve aynı zamanda uyuyan bakımlı kadın

Egzersizin bir diğer faydası da uyku kalitenizi yükselterek daha verimli bir gece geçirmenizi sağlamak. Egzersiz yaptıktan sonra vücut ısınız yükseldiğinden kendinizi uykunun kollarına daha kolay bir şekilde bırakabilirsiniz. 

Ek olarak stresiniz de azalacağı için kendinizi daha sakin ve dingin hissedersiniz. Özellikle geceleri uykusuzluk çeken biriyseniz yapacağınız bazı egzersizlerle kendinizi uykuya hazırlayabilirsiniz. 

Sizler için egzersiz nedir sorusunu tüm detaylarıyla ele alarak egzersizin faydalarına da değinmiş olduk. Egzersizi hayatınızın merkezine koyarak olumlu etkilerinden faydalanabilir, hayat kalitenizi yükselterek stresten uzak ve mutlu bir yaşama merhaba diyebilirsiniz! 

Öte yandan daha stressiz, sağlıklı ve mutlu bir yaşam için dinlenmeye ve kendinize zaman ayırmaya da özen göstermelisiniz. Bu doğrultuda kendinize vakit ayırmak için kaliteli ve güvenli bir yer arayışındaysanız misafirlerine 5 yıldızlı otel konforu sunan Çam Otel’e hemen rezervasyon yaptırabilirsiniz
 

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council