Blog

Doğayla Bütünleşmenizi Sağlayacak En Güzel Kamp Yerleri

Doğayla Bütünleşmenizi Sağlayacak En Güzel Kamp Yerleri

Doğayla Bütünleşmenizi Sağlayacak En Güzel Kamp Yerleri

Kamp yerleri; doğayla baş başa kalmaktan hoşlanan, macerayı seven ve sakin bir tatili tercih edenler için en ideal seçeneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Buna göre yalnızca bir çadır, uyku tulumu ve birkaç tane daha kamp malzemesi ile minimalist, fakat unutulmaz bir tatil yapabilmek mümkün. Üstelik dört bir yanı her mevsim göz alıcı güzelliklerle dolu olan ülkemizde aslında doğanın koynunda huzur bulmak isteyenler için çok fazla seçenek olduğunu da söyleyebiliriz. 

Hatta kamp tatili yapmaya karar verdikten sonra gidilecek yeri belirlemek için zamanınızın önemli bir kısmını ayırmanız gerektiğini düşünmek, hiç de abartılı olmayacaktır. Konforlu ve huzurlu tatilin adresi Çam Otel olarak biz, sizin bu konuda karar vermenizi kolaylaştırmak adına Türkiye’deki başlıca kamp yerlerini listelemek istedik. Siz de listemizden kriterleriniz için en uygun olan yerleri planınıza alabilir ve geçireceğiniz keyifli anların tadını çıkarabilirsiniz. 

Doğaseverleri Kendine Hayran Bırakacak Kamp Yerleri

En çok tercih edilen tatil türlerinden biri olan kamp tatili, her mevsim yapılabiliyor. Bu sayede karın soğuğu, güneşin sıcağı demeden en güzel manzaralara doyabilmek mümkün hale geliyor. Doğa harikaları ile dolu olan ülkemiz de arkadaş gruplarıyla, aile bireyleriyle veya yalnız başına kamp yapabilmek için eşsiz güzellikte yerler sunuyor. Dolayısıyla kamp yerleri arasından bir rota seçip mükemmel bir doğa tatili için yollara koyulmanın son derece mantıklı bir tercih olduğunu rahatlıkla iddia edebiliriz. 

Öte yandan tatil için harekete geçmeden önce gideceğiniz kamp yerine karar vermeniz kritik bir önem taşıyor. Böylece hem gidilecek yerin iklim koşullarına göre ihtiyaçlarınızı önceden belirleyip giderebilir hem de yöreyi araştırıp tatil planını ona göre şekillendirme şansı bulabilirsiniz. O halde dilerseniz artık mükemmel bir kamp tatili deneyimlemenizi sağlayacak önde gelen kamp rotalarını birlikte incelemeye başlayalım.

Assos

Bir çadırın içinden dışarıdaki manzaraya bakan iki köpek

Türkiye’nin en özel noktalarından birinde, Çanakkale’de bulunan Assos’ta farklı tatil seçenekleri beğeninize sunuluyor. Ancak özellikle kamp için mükemmel bir alternatif olduğunu düşündüğümüz Assos’ta çadırlı kamp yapmak için ideal alanlar da mevcut. Buna ek olarak ağaç evlerde konaklama imkanı sunan birçok tesise de rastlayabilmeniz mümkün. Sıcak ve samimi ortamının yanı sıra deniziyle ayrı yeşilliğiyle ayrı büyüleyen Assos’u tercih etmeniz halinde siz de ailenizle veya arkadaşlarınızla birlikte kişisel hatıranıza unutulmaz anlar ekleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Kocaeli’nin nadide parklarından biri olan Ballıkayalar Tabiat Parkı, özellikle İstanbula yakın konumundan dolayı İstanbullu doğa dostlarının uğrak yerlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Yeşilin binbir tonunu görebilme şansı bulabileceğiniz Ballıkayalar’da çadırınızla kamp tatilinin tadına varabilirsiniz. Diğer yandan eğer yanınızda taşımak istemezseniz çadır kiralama imkanı da sunulan Ballıkayalar Tabiat Parkı’nda bungalov gibi başka bir konaklama seçeneği bulunmadığını belirtmemizde fayda var. 

Cunda

Deniz kenarında gecenin karanlığında içindeki aydınlatma görünen çadır ve denize doğru yürüyen arkası dönük kadın

Kamp yerleri arasında belki de en fazla ön plana çıkan rotalardan Cunda, muhteşem manzarası ile gören herkesi kendine hayran bırakmayı başarıyor. Üstelik bir yanda masmavi denizi, diğer yandan yemyeşil doğal alanları ile benzersiz bir ortam sunan Cunda’da kamp yerinden Cunda merkezine ulaşmak da oldukça kolay. 

Ayrıca kampçılar için önemli detayları organize eden tesisler sayesinde konforlu bir tatil deneyimi yaşamanız da mümkün hale geliyor. Cunda; taş yapıları, değirmenleri ve yöresel lezzetleri ile yalnızca kampçıların değil her tür tatilcinin uğrak yeri olduğundan eğer burada kamp yapmayı planlıyorsanız hazırlıklarınızı önceden tamamlamanızı tavsiye ederiz. 

Eğirdir Gölü

Göller Yöresi’nde bulunan Eğirdir Gölü, oldukça turistik bir değere sahip. Neredeyse her mevsim ziyaretçi alan Eğirdir Gölü’nün bir bölümü ise kampçılar için ayrılmış durumda. Bu da elbette Eğirdir Gölü’nü en ideal kamp yerleri arasında değerlendirmemize ön ayak olan nedenlerden. Ayrıca gölde yüzme imkanı da bulunan Eğirdir Gölü, birçok doğal varlığa da ev sahipliği yapmaktadır. 

Özellikle gün batımında seyretmeye doyulamayacak kadar güzel manzarasıyla bir gelenin bir daha gelmek isteyeceği bir ortam yaratan Eğirdir Gölü’ne kadar gitmişken göl kenarındaki restoranlarda balık yiyerek tatilinizi taçlandırmanızı da tavsiye ederiz. 

Tatil planınızda göl manzarasına yer vermek için Ülkemizde Görülmesi Gereken En Güzel Doğal Göller başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

İğneada 

İğneada'nın yemyeşil ormanlarından ve ormanın ortasından geçen ırmaktan bir manzara

Kırklareli’ne bağlı İğneada, 22 kilometrelik sahili, ormanları ve gölleriyle Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olarak değerlendirilebilir. 2007 yılından beri Milli Park statüsünde olan İğneada, özellikle hafta sonu kaçamağı yapmak isteyen kampçılar için ideal bir alternatif oluşturuyor. 

Doğal güzellikleri ve manzarasıyla adeta büyüleyen İğneada’da orman turlarına katılabilir, denize açılabilir ve yüzme fırsatı bulabilirsiniz. Ancak özellikle yaz mevsiminde sineklerle başınızın derde girmemesi adına gerekli önlemleri alarak İğneada’yı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. 

Hafta sonunuzu geçirebileceğiniz diğer rotalar için ise Hafta Sonlarınızı Hesaplı Değerlendirin! Türkiye'de Görülmesi Gereken Yerler başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Kapadokya

Masallardan fırlamış gibi görünen peri bacalarıyla meşhur Kapadokya’da kamp yapmak, hayatınızın en benzersiz deneyimlerinden biri olabilir. Özellikle geceleri açık gökyüzünde tüm şaşaasıyla ışıldayan yıldızları izlemek ve gün doğumunda ortaya çıkan balonları izleyerek yeni güne “merhaba” demek, size de başka hiçbir yerde yaşayamayacağınız türden bir tatil gibi görünmüyor mu?

Kamp yapmak için geniş alanlara sahip olan Kapadokya’da ister karavanla isterseniz de çadırınızla kamp tatili yapabilmeniz mümkün. Ayrıca gitmişken yer altı şehirleri, açık hava müzeleri, otantik restoranlar ve Kızılırmak turu gibi atlamamanız gereken noktaları da planınıza dahil etmenizi öneririz.

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi'ne yukarıdan bir bakış

Fethiye, Ölüdeniz’de bulunan Kelebekler Vadisi, doğal güzelliklerle dolu olmasının yanı sıra yalnızca deniz yoluyla ulaşılabilen bir yer olduğu için de ilgi çekiyor. Üstelik yalnızca çadırlarda veya vadideki tesislere ait bungalovlarda konaklama seçeneği bulunan Kelebekler Vadisi, mükemmel bir kamp yeri olarak listemizde mutlaka yer alması gereken rotalardan biri. 

Berrak denizinde yüzebileceğiniz, paraşütle atlayarak doğal güzelliklerine kuş bakışı bakabileceğiniz, dalış dersleri alabileceğiniz Kelebekler Vadisi’nde yalnızca birkaç gün kamp yaptığınız zaman, buraya yeniden gelmek için plan yapmaya başlayacağınızı iddia edebiliriz. 

Köprülü Kanyon

Antalya sınırları içerisinde yer alan Köprülü Kanyon, en popüler kamp yerlerinden biri olabilir. Buranın popüler olmasında etkili olan başlıca faktörler ise gezilmesi gereken pek çok noktaya olan yakınlığı, zengin bitki örtüsü, eşsiz doğası ve kamp yapmak için elverişli alanlara sahip olması şeklinde sıralanabilir. 

Kamp yaptığınız yerde rafting gibi su sporları yaparak heyecanınıza heyecan katabileceğiniz Köprülü Kanyon’da tarihi yerleri ziyaret edebilmeniz de mümkün. Buna ek olarak, bölgede bulunan yemyeşil yaylalarda gezebilir, vadilerde yeşilin her tonunu görebilir ve çıktığınız kamp tatilinden cebinizde güzel anılar biriktirerek dönebilirsiniz.

Soğuksu Milli Parkı

Soğuksu Milli Parkı'nın giriş kapısı

Ankara’nın yeşiliyle meşhur ilçelerinden Kızılcahamam’da bulunan ve çam ormanlarıyla herkesi kendine hayran bırakan Soğuksu Milli Parkı, özellikle Ankara, İstanbul, Bolu, Kayseri, Nevşehir gibi yakın yöredeki kampçıların uğrak yerlerinden. Oldukça geniş bir kamp alanına sahip olan Soğuksu Milli Parkı’nda çadırınızı dilediğiniz yerde konuşlandırabilme ve doğanın tadını çıkarabilme fırsatı bulabilirsiniz. 

Çadır ve karavan ile kamp yapabileceğiniz parkta geçirdiğiniz tatili termal su mucizesi ile taçlandırmak için ise Çam Hotel’i tercih edebilirsiniz. Böylece hem doğayla baş başa kalma hem de termal su etkileriyle zihninizi arındırma imkanı bulabilirsiniz.

Yedigöller Milli Parkı

Bolu sınırları içerisinde bulunan Yedigöller Milli Parkı, kamp yerleri listemizin son maddesi olsa da doğaseverler için öncelikli olarak gidilmesi gereken bir yer. Çadırın dışında yalnızca bungalovlarda konaklama seçeneğinizin olacağı Yedigöller Milli Parkı’nda yaban hayatını da yakından inceleme fırsatı bulabilir, doğanın bilmediğiniz yönlerini keşfedebilirsiniz.

Yılın her döneminde görülmeye değer manzaralar sunan Yedigöller’e gitmişken Abant Gölü, Sünnet Gölü, Sülüklü Gölü de ziyaret etmenizi öneririz. Buna benzer şekilde, buraya kışın yapacağınız gezilerde Kartaltepe Kayak Merkezi’nin büyüleyici manzarasına da şahitlik edebilirsiniz.
 

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council