Blog

Türkiye'de Kar Manzarası ile Hayran Bırakan 15 Şehir

Türkiye'de Kar Manzarası ile Hayran Bırakan 15 Şehir

Türkiye'de Kar Manzarası ile Hayran Bırakan 15 Şehir

Eğer siz de kış mevsiminin tadını çıkarmayı bilenlerdenseniz, kar manzarası karşısında seyre dalmanın keyfini mutlaka tatmışsınızdır. Ülkemizin de iklim koşulları göz önünde bulundurulduğunda kış aylarında kendine hayran bırakacak manzaralara ev sahipliği yapan pek çok şehrimiz olduğunu öngörmek yanlış olmayacaktır. Peki kar altında mükemmel anılar biriktirmeyi, benzersiz kareler yakalamayı ve keyifli zamanlar geçirmeyi garantileyen bu şehirler hangileri?

Hiç şüphesiz ki her mevsim cennet gibi güzel manzaralar sunan ülkemizin tüm şehirleri, kışın da eşi benzeri görülmemiş güzellikleriyle gören herkesi kendine hayran bırakıyor. Fakat ne yazık ki her birini içeriğimizde inceleyemeyeceğimiz için kar manzarasıyla sizi de cezbedeceğinden emin olduğumuz başlıca 15 şehri ele almak istedik. 

Büyüleyici Bir Kar Manzarası Sunan 15 Şehrimiz

Kar manzarası dendiğinde aklınıza mutlaka birkaç şehrin adı geliyordur. Fakat biz bu listeyi hazırlarken akla ilk gelen yerleri değil, karlı havalarda gerçekten benzersiz manzaralar sunan şehirleri bir araya getirmeyi planladık. Üstelik aralarında gidip gördüğünüz, fakat kışın ne kadar ilham verici bir görüntüye ev sahipliği yaptığını bilmediğiniz yerler de olduğundan eminiz. Hatta belki bazılarının kar altındaki nasıl harika görünebileceğinizde zihninizde hayal dahi edemiyorsunuz. Ancak her mevsim başka güzellikler sunan bu şehirleri ilk fırsatta ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederiz. 

1. Afyonkarahisar

Afyonkarahisar şehrinin kar manzarasına yukarıdan bakış

Kar yağdığında bembeyaz bir kent halini alan Afyonkarahisar, doyumsuz manzaralara ev sahipliği yapıyor. Şehir; kış şartlarından dolayı donan gölleri, karlar altında kalan yapıları ve doğal güzellikleri ile hem Afyonkarahisarlıları hem de şehri ziyaret edenleri benzersiz manzaraları ile karşılıyor.

Türkiye'n,n en güzel göllerini incelemek için Ülkemizde Görülmesi Gereken En Güzel Doğal Göller başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

2. Amasya

Her mevsim görülmeye değer bir şehrimiz olan Amasya, kış mevsiminde de bir görenin bir kez daha görmek isteyeceği kar manzaralarına sahip. Özellikle şehrin içinden geçen Yeşilırmak Nehri boyunca fotoğraf karelerinden fırlamış gibi görünen manzaralara ev sahipliği yapan Amasya’yı mutlaka ziyaret etmenizi, hatta eğer mümkünse yüksek bir yerden tüm şehrin kar altındaki manzarasını izlemenizi öneriyoruz.

3. Ankara

Ankara Kızılcahamam'da bulunan Çam Otel'in bir odasından kar manzarası

Kar yağmaya başladığı andan itibaren eşi benzeri görülmemiş güzellikte manzaralar sunan başkent, kışın ziyaret edilebilecek en ideal yerlerden. Eğer siz de kışın görülmeye değer manzaralar görüp keyif alıyorsanız, Kuğulu Park, Eymir Gölü, Seğmenler Parkı ve Dikmen Vadisi başta olmak üzere kartpostal gibi görünen manzarasıyla sizi de etkisi altına alacak Ankara’yı ziyaret etmelisiniz. 

Üstelik başkenti ziyaretiniz sırasında kış mevsiminin çetin şartlarına aldırmadan sıcacık bir termal tatil deneyimi yaşamak ve rahatlamak isterseniz, Kızılcahamam’da bulunan Çam Otel’in bu anlamda sizin için mükemmel bir seçenek olacağını da belirtmeden geçmeyelim.

4. Ağrı

Kışın büyük bir bölümünü karlar altında geçiren Ağrı da kar manzarası yakalamak isteyenler için en uygun rotalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Fakat Ağrı’yı ziyaret etmeyi planlıyorsanız, dondurucu soğuklarla karşı karşıya kalacağınızı bilerek yanınızda buna uygun kıyafetler bulundurarak gereken tedbirleri almanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

5. Bolu

Bolu Abant Gölü'nden bir kar manzarası

Kar manzarası dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri olan Bolu, eşsiz doğal güzelliklerinin kar altındaki hali ile gören herkesin hayatında önemli bir iz bırakmayı başarıyor. Bu yönüyle listemizde mutlaka yer alması gereken yerlerin başında gelen Bolu’yu sizin de keşfetmenizi öneririz.

6. Edirne

Tarihin karla süslenerek nefes kesen manzaralar oluşturduğu Edirne de listemizin bir diğer maddesini oluşturuyor. Dolayısıyla doğallığın ve tarihin bembeyaz örtü altında görülmeye değer kareler yarattığı Edirne’yi bir de kışın görmeniz gerektiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

7. Erzurum

Erzurum'da tarihi yapıların da göründüğü bir kar manzarası

Dondurucu soğuğu ile ülkemizde nam salmış bir ilimiz olan Erzurum’a da listemizde yer vermemek olmazdı. Ayrıca kış sporları için de en çok tercih edilen lokasyonlardan biri olan Erzurum’da kış turizminin de ileri seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Tam da bu nedenle özellikle kışın ziyaret edilmesi gereken bir şehir olan Erzurum’un size ve ailenize de benzersiz kar manzaraları sunacağından emin olabilirsiniz.

8. Eskişehir

Adalarıyla, Doktorlar Caddesiyle, Hamamyoluyla, Kentparkıyla ve diğer birçok ikonik noktasıyla Eskişehir, kışın ülkemizin en güzel manzaralarına ev sahipliği yapan güzide şehirlerimizden biri. Ancak ayazıyla ünlü olan Eskişehir’de nefes kesen kış manzaralarına şahitlik yapabilmeniz için soğuğa dayanıklı kıyafetler tercih etmenizi tavsiye ederiz. Aksi halde üşümekten manzaralara odaklanma sorunu yaşayabileceğinizi belirtmiş olalım.

9. İstanbul

Ön planda bir bardak çay ve arka planda Kız Kulesi'nin göründüğü bir manzara

Bir dünya kenti olan İstanbul da karla buluştuğunda eşsiz görüntüler yaratıyor. Hiç şüphesiz ki her haliyle güzel olan İstanbul Boğazı’nı mutlaka bir de karlar altında görmelisiniz. Göreceğiniz manzarayı ise başka hiçbir şey ile kıyaslayamayacağınızdan eminiz.

10. Kars

Son yılların en popüler destinasyonlarından biri haline gelen Kars, elbette listemizin olmazsa olmazlarından. Kar manzarası söz konusu olduğunda asla atlanmaması gereken bir yer olan Kars’a gitmek için eğer fırsatınız varsa tren yolculuğu yapmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece yolculuğunuz boyunca kar manzarasına doyma imkanı da bulabilirsiniz.

11. Kayseri

Kayseri'deki Erciyes Dağı'ndan bir kar manzarası

Kış turizminde lider şehirlerimizden biri olan Kayseri, her ne kadar Erciyes Dağı ile ön plana çıkmış ve özellikle kış sporları yapanların uğrak yeri haline gelmiş olsa da şehir merkezi ve çevre ilçeleri ile de kışın görülmeye değer manzaralara ev sahipliği yapıyor.

12.  Kocaeli

Ilıman hava koşullarına rağmen kışın mükemmel kar manzaraları da görmeyi mümkün kılan Kocaeli’yi ziyaretiniz sırasında şehir merkezinde olağanüstü kareler yakalama fırsatı bulabilirsiniz. 

13. Konya

Bembeyaz kar örtüsü altında tüm güzelliğini sergileyen Konya’yı gezme şansınız varsa, seyahatiniz sırasında Mevlana Müzesi’ni ve diğer görülmesi gereken tarihi yerleri keşfetmenizi şiddetle öneririz. Diğer yandan soğuk havaya rağmen kar manzarasına karşı sıcacık yöresel lezzetleri tadarak şehrin keyfini çıkarmayı da unutmayın.

14. Nevşehir

Nevşehir Kapadokya'da uçan balonun ve peri bacalarının göründüğü bir kar manzarası

Yaz-kış mükemmel manzaralar sunan Nevşehir’in özellikle Kapadokya yöresinde efsanevi manzaralara şahit olabilir, hayatınız boyunca gözlerinizin önünden gitmeyecek derecede güzel görüntüler yakalayabilirsiniz. Bembeyaz bir örtü altında kalan peri bacaları, rengarenk balonların yarattığı eşsiz görüntü ve daha fazlası için siz de Nevşehir’i ziyaret etmelisiniz.

15. Trabzon

Doğallığı, tarihi, kültürü ve daha pek çok yönüyle ün salan Trabzon’u bir de karlar altında görmeniz gerektiğini söylemeliyiz. Kışın daha da büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Trabzon’u yoğun kar yağışı olduğu dönemlerde ziyaret ederseniz yanınızda fotoğraf makineniz olduğundan emin olmanız yararınıza olacaktır.

Kış mevsiminin tadını hastalanmadan daha iyi çıkarabilmek için kış çayı ile ilgili detayları da Kış Çayı Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir? başlıklı içeriğimizden öğrenebilirsiniz.
 

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council