Blog

Daha Sağlıklı Bir Cilt için Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Daha Sağlıklı Bir Cilt için Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

yüzüne kil maskesi süren genç ve güzel bir kadın

Kil maskesi nasıl yapılır sorusu, cildi derinlemesine temizleyecek ve sivilce oluşumunu engelleyecek bir maske tarifi düşünüldüğünde akla ilk gelen sorulardan. Konu, yağlı, sivilceye yatkın ve karma bir cilt ise kil maskesi gerçekten de birçok cilt problemine çözüm olabilir.

Kil maskeleri cildi yatıştırır ve fazla yağdan arındırır. Bu özelliği de yağlı cilt tipleri için eşsiz bir doğal maske seçeneği oluşunu açıklıyor. Ancak kil maskeleri, fazla sebumu aldığı gibi cildi de kurutabilir. Dolayısıyla uzmanlar, kuru cilt tipine sahip olanların, maske karışımı içerisine esans yağ veya nemlendirici eklemeden kil maskesi uygulamasını tavsiye etmiyor.

Peki, hem doğal, hem uygun maliyetli ve cilde faydalı olan kil maskesi nasıl yapılır? Dinlendirici ve konforlu tatilin adresi Çam Otel olarak, bu içeriğimizde, “kil maskesi nasıl yapılır?” sorusunu yanıtlıyor ve doğal kil maskesi tarifleri vererek kil maskesinin faydaları hakkında da kısa bir bilgilendirme yapıyoruz. 

Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Kil maskesi nasıl yapılır sorusuna cevap olabilecek nitelikte pek çok tariften söz etmek mümkün. Aşağıda vermiş olduğumuz kil maskesi tariflerini evinizde kolayca hazırlayarak yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Daha fazla doğal cilt bakımı önerisi için Doğal Yöntemlerle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Doğal Kil Maskesi Tarifleri

bir zeminde duran doğal taşlar ve içerisinde kaşık olan bir tabak kil

1. Nane Yağlı Kil Maskesi Tarifi

Kil maskesi nasıl yapılır diye düşünenler, özellikle sivilce gibi cilt sorunları bulunuyorsa nane yağlı kil maskesini deneyebilirler. Nane yağlı kil maskesi hazırlama işlemi için 2 yemek kaşığı kili, 4-5 yemek kaşığı suda eritmekle başlayın. Kıvam aldıktan sonra içerisine 2-3 damla nane yağı ilave edin. 

Kıvamı koyulaşıncaya kadar hafifçe karıştırın. Hazırladığınız maskeyi yüzünüze uyguladıktan sonra kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra ılık su ile yıkayarak temizleyebilirsiniz.

2. Ballı Kil Maskesi Tarifi

Ballı kil maskesi nasıl yapılır? Öncelikle 2 yemek kaşığı kili, 4-5 yemek kaşığı suda eritin. Üzerine bir çay kaşığı bal ekleyerek karıştırın. Yüzünüzden akmayacak bir kıvamda olması önem taşıyor. Karışımı yüzünüze uygulayarak kurumasını bekleyin. Daha sonra durulayabilirsiniz. 

Bal iltihap önleyici özelliği sayesinde sivilcelere ve cilt problemlerine iyi gelir. Ek olarak içeriğindeki C vitamini ile cildi besler ve nem kazandırır. Kaşıntı, kızarıklık gibi sorunlarında önüne geçmede yardımcı olur.

3. Siyah Noktalar İçin Kil Maskesi

Cildi derinlemesine temizleme özelliği sayesinde kil maskesi, siyah noktaları azaltabilir ve düzenli uygulamada bu probleme çözüm oluşturabilir. Peki, siyah noktalar için kil maskesi nasıl yapılır? Bu kil maskesi tarifini hazırlamak için ihtiyacınız olanlar;

 • Papatya suyu (1 yemek kaşığı)
 • Kil (1 tatlı kaşığı yeşil kil)

Siyah noktalar için kil maskesi hazırlamaya ilk olarak papatya suyunu hazır etmekle başlayabilirsiniz. Papatya suyunu, kurutulmuş papatyaları suda kaynatarak hazırlayabileceğiniz gibi, çayını demleyip soğuduktan sonra kullanabilir veya hazır olarak satın alabilirsiniz.

Kil ve papatya suyunu kıvam alıncaya kadar karıştırın. Önceden temizlenmiş cilde kil maskesini uygulayarak kurumasını bekleyin ve durulayın. Bu kil maskesi tarifini haftada bir kez uygulayarak düzenli kullanımda siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz.

4. Sivilceler İçin Kil Maskesi

Kil maskesi faydalarından biri yağlı ciltlere ve özellikle bu cilt tipinde oluşan sivilce problemlerine iyi gelmesidir. Üstelik sivilceler ile baş etmek için kil maskesi kullananlar da oldukça fazla. Peki, sivilceler için kil maskesi nasıl yapılır? İşte bu kil maskesi tarifi için ihtiyacınız olanlar:

 • 50g maden suyu
 • 1 dilim limon suyu
 • 30g gül suyu
 • 3 tatlı kaşığı kil

Malzemeleri krem kıvamı alıncaya kadar karıştırdıktan sonra yüzünüze sürerek kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra yüzünüzü ılık suyla durulayabilirsiniz. Sivilceler için kil maskesini 3 günde bir uygulayabilirsiniz. Eğer cildiniz hassas ise bu maskeyi ve limon suyu içeren diğer maske tariflerini kullanmanızı önermiyoruz. 

5. Yağlı Ciltler İçin Maske

Yağlı cilt tipi için de doğal kil maskesi kullanımı oldukça tavsiye ediliyor. Yağlı ciltler için kil maskesi tarifinde kullanılacak malzemeler:

 • Kırmızı kil (1,5 yemek kaşığı)
 • Limon suyu (1 yemek kaşığı)
 • Elma sirkesi veya elma suyu (1 tatlı kaşığı)
 • Vazelin (1 çay kaşığı)
 • Portakal suyu (1 tatlı kaşığı)

bir masanın üzerinde bulunan portakal dilimleri, üzerinde bahar çiçekleri olan küçük bir dal ve bir tabak dolusu kil

Yağlı ciltler için kil maskesi nasıl yapılır? Yukarıda sıraladığımız malzemeleri metal olmayan bir kapta, yüzünüzden akmayacak kadar kıvam alıncaya kadar karıştırın. Daha sonra maskeyi yüzünüze uygulayın. Kuruduktan sonra ılık suyla durulayabilirsiniz. Eğer kırmızı kil bulamazsanız, onun yerine beyaz kil de kullanabilirsiniz.

6. Limonlu Kil Maskesi 

Sadece kil ve limon suyundan oluşan bu kil maskesi tarifini hazırlamak çok kolay. 2 yemek kaşığı kili, 4 yemek kaşığı suda erittikten sonra içerisine birkaç damla limon suyu ekleyin. Limon suyunun yapay olmaması önem taşıyor. Kil maskesini yüzünüze uyguladıktan sonra kurumasını bekleyin ve ılık suyla yıkayın. 

7. Canlılık Kazandıran Kil Maskesi

Canlılık verici bir kil maskesi nasıl yapılır? Bu maskede en önemli iki ana malzeme pirinç ve kil. Tarif için ihtiyacınız olan malzemeler:

 • 1 çay kaşığı un haline getirilmiş pirinç
 • 2 yemek kaşığı su
 • Yarım çay kaşığı nemlendirici krem
 • 1 tatlı kaşığı mısır unu
 • 1 tatlı kaşığı kil

1 çay kaşığı pirinci metal ile temas etmemesine özen göstererek un haline getirin. Sonrasında kalan malzemeleri ve 1 tatlı kaşığı kili öğütülmüş pirinç unu ile karıştırın. Hazırladığınız karışımı yüzünüze uygulayarak 10 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bu kil maskesinin haftada 1 kereden fazla uygulanması önerilmez.

8. Derinlemesine Temizleyen Kil Maskesi

Yüzünü hem derinlemesine temizleyecek hem de nemlendirecek bir maske tarifi arıyorsanız, bu tarif sizin için en iyi kil maskesi tariflerinden biri. Bu doğal kil maskesi tarifi, içerisindeki kil ile cildi arındırırken yumurta akı ile gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olur. Tarifi hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler:

 • 1 yumurtanın akı
 • 2 çay kaşığı beyaz kil
 • 1 çay kaşığı mısır unu
 • 1 damla tercihinize göre esansiyel yağ

Tüm malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırın. Maskeyi yüzünüze eşit dağılacak şekilde uygulayın ve kurumasını bekleyin. Ilık su ile nemlendirdiğiniz bir havlu ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

Kil Maskesi Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

yüzüne kil maskesi sürmüş genç ve güzel kadın

Elbette her işte olduğu gibi kil maskesi yapımı sırasında da dikkat etmeniz gereken birkaç detay bulunuyor. Aşağıdaki maddeleri dikkate alarak kil maskesi yaptığınızda hem cildinize vereceğiniz zararı önlemiş hem de daha etkili bir sonuç elde etmiş olursunuz. 

 • Çeşme sularında bulunan klor cilde zarar verebilir. Bu durumda içme suyu ile maskenizi hazırlayabilirsiniz.
 • Kil maskesi hazırlarken doğru kıvama ulaşması için suyu azar azar eklemeye öz gösterin.
 • Kil maskesi yüzde kaç dakika kalmalı diye soracak olursanız, bu sorunun cevabı genellikle 10-15 dakika olmakla birlikte, tarif içerisindeki malzemelere göre değişiklik gösterebilmektedir.
 • Kil maskesi hazırlarken tahta bir kap ve kaşık kullanmanız daha iyi olacaktır. Metal, kil ile temas ettiğinde kilin yapısını bozabilir.
 • Kil maskesi cildi kurutma özelliği olan bir maske olduğu için uygulama sonrası cildi nemlendirmeniz tavsiye edilir.
 • Kili, yüzünüzden temizlemek için ılık su kullanırsanız daha rahat temizlenecektir. 

Kil Maskesi Faydaları Nelerdir?

kil maskesi nasıl yapılır sorusuna cevap niteliğinde yüzüne kil maskesi sürmüş bir kadın

Doğal maskeleri yüzünüze uygulamadan önce, ne için uyguladığınızı bilmeniz önem taşır. Cilt kusurlarınızı tanırsanız, bu problemlere yönelik doğru maskeleri de bulmanız kolaylaşır. Dolayısıyla, kil maskesi faydaları nedir, ne gibi sorunlara yönelik çözüm olur gibi soruların cevabı için kil maskesinin faydalarına yakından bakmakta fayda var.

 • Kil maskesi faydaları arasında en önemlisi cildi sıkılaştırmasıdır. 
 • Bunun yanı sıra kil maskesi, cildinizde oluşmuş lekeleri gidermeye yardımcı olur.
 • Ciltteki fazla sebum oranını düşürür ve gözenekleri açar. 
 • Yazımızdan da edindiğiniz bilgiye göre kil doğal yapıdadır. Bu doğrultuda da doğallığı ile cildi pek çok yönden beslediği bilinmektedir. 
 • Sivilce ve akne oluşumunu engeller.

Artık hem kil maskesi nasıl yapılır sorusunun yanıtını hem de bu doğal maskenin cildinize sağladığı faydaları biliyorsunuz. Şunu hatırlatmak isteriz ki ışıltılı, sağlıklı ve canlı bir cildin en büyük sırrı dinlenmiş, sağlıklı bir vücuttur. Eğer siz de günlük hayatın stresinden uzaklaşarak, sağlıkla ve dinginlikle dolu bir tatil yapmak isterseniz, Türkiye’deki sağlık turizminin öncülerinden olan Çam Otel’de yerinizi hemen ayırtabilirsiniz.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council