Blog

Maden Suyu Faydaları Hakkında Ne Kadar Bilgilisiniz?

Maden Suyu Faydaları Hakkında Ne Kadar Bilgilisiniz?

Maden Suyu Faydaları Hakkında Ne Kadar Bilgilisiniz?

Maden suyu faydaları, hemen herkesin merak ettiği bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü yer altı madenlerinden başlayan serüveni bardaklarınıza kadar süregelen bu doğal suyun sağlık üzerinde olumlu etkileri herkes tarafından bilinse de spesifik olarak neye iyi geldiği hakkında bilgi sahibi olan kişi sayısı pek de fazla sayılmaz. 

Yağmur ve kar yağışları sonrasında birikerek kayaçlara doğru ilerleyen sular; on yıllar, hatta yüzyıllar boyunca yer altında bekleyerek minerallerce zenginleşiyor. Bu mineralli sular, basınç ve sıcaklığın da etkisiyle bir süre sonra yeryüzüne çıkıyor. Yolculuğu sırasında temas ettiği kayaçlarda bulunan mineral tuzları ve elementleri de alarak ilerleyen ve gaz içeren maden suları vücudumuza iyi gelecek birçok özellik barındırıyor.

Bugünkü içeriğimiz de biz de sizler için maden suyunun sağlığa faydalarını ayrıntılı olarak inceleyip maden suyu, soda ve mineralli sular arasındaki farkları da değerlendirip, maden suyu kullanarak hazırlayabileceğiniz tarifleri paylaşacağız. Siz de dilerseniz içeriğimizi okuyarak tüm bu bilgilere ve daha fazlasına erişebilirsiniz.

Maden Suyu Faydaları Nelerdir?

Yeşil şişe içerisinde bulunan maden suyu cam bardağa içine dökülüyor

Genellikle içilerek tüketilen maden suları, mineral değerlerinden dolayı günlük hayatta alternatif bir içecek olarak tercih ediliyor. Hatta maden suyunun içme suyundan sonra en çok tüketilen sağlıklı içecek olduğunu dahi iddia edebiliriz. Bunda elbette vücudun günlük mineral ihtiyacını karşılamasının yanı sıra rahatlatıcı ve serinletici etkisinin payı büyük. Ancak maden suyu faydaları tabii ki bunlarla sınırlı değil. İşte maden sularının vücudunuz üzerindeki sıra dışı etkileri...

Kemik Yapısını Güçlendiriyor

İçeriğindeki kalsiyum sayesinde; kemiklerin ve dişlerin sağlıklı yapısını korumayı destekliyor. Dolayısıyla özellikle çocukların kemik gelişimi ve kemik erimesi riski yüksek olan yaşlıların bu riski önleyebilmeleri için maden suyu tüketimine ağırlık vermeleri gerektiğini söyleyebiliriz. Ayrıca magnezyum bakımından zengin olan maden suları; kasların düzenli gelişmesine yardımcı olurken kas kasılmalarının önlenmesinde de etkili olabiliyor.

Tansiyon Rahatsızlıklarına İyi Geliyor

Zengin magnezyum mineralini bünyesinde bulunduran maden suları, kan basıncını düzenlemeye yardımcı olduğu için yüksek tansiyon rahatsızlığı olan hastalar için iyi bir içecek alternatifi olabiliyor. Fakat mineral tuz oranı yüksek olduğu için maden sularının aşırı tüketimi, tansiyon hastalarının sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle gün içinde 200 ml’den daha fazla miktarda maden suyu tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. 

Sindirim Sistemini Rahatlatıyor

Toplumumuzda maden suyu tüketmenin başlıca nedenleri arasında yiyecekleri daha kolay sindirme ihtiyacı yatıyor. Mide asidini düzenleme etkisinden dolayı gerçekten de mideyi rahatlatan maden suları, buna ek olarak bağırsak hareketlerini de düzenlemeye destek oluyor. 

İştahı Düzenliyor

Hem tok tutan hem de kan şekerini dengeleyerek tatlı krizlerine iyi gelen maden suları, sağlıklı bir hayat sürmeyi planlayanların favori içecekleri arasında yer alıyor. Bu özelliğinden dolayı genellikle diyet yapanları cezbetse de aslında herkesin günlük beslenme rutini içinde maden suyu tüketimine yer vermesi gerekiyor. 

Üstelik toksinlerin vücuttan atılmasını da destekleyen maden suları, yağ hücrelerini kaybetmeyi de kolaylaştırma özelliğiyle kilo sorunu yaşayanlar için son derece ideal bir seçenek haline geliyor. 

Su Kaybının Önüne Geçiyor

Çoğunluğu sudan meydana gelmiş olsa da vücudumuz nefes alırken dahi su kaybı yaşıyor. Bu da elektrot kaybına yol açıyor. Maden suyu ise hem elektrot takviyesi yapıyor hem de vücuda su alımı yapmayı mümkün kılıyor. Tüm bu etkilerinden dolayı özellikle yaz mevsiminde sıcak havalarda artan su kaybına önlem olarak maden suyu tüketmek oldukça mantıklı bir fikir olarak karşımıza çıkıyor.

Cildi Güzelleştiriyor

Maden suyu faydaları arasında cilt sağlığını destekleme etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Yalnızca içildiğinde değil cilt yüzeyine uygulandığında da cildi arındırmayı mümkün kılan maden suyu, akne gibi sorunları olanların da imdadına koşuyor.

Cildi canlandırmada başarılı olan maden sularından daha fazla faydalanabilmek için termal sulara da başvurabileceğinizi de söylemeden geçmeyelim. Termal suların sağlığınız üzerindeki etkileri hakkında fikir sahibi olmak için ise Çam Hotel Yüksek Mineral Su Değerleri ile Çok Daha Fazlasını Vadediyor başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Maden suyu kullanılarak hazırlanan kase içerisinde kil maskesi ve maske için gerekli malzemeler

Saçları Güçlendiriyor

Saç bakımında da kullanılan maden suyu faydaları arasında kepek, saç dökülmesi, saç tellerinin kırılması gibi sorunlarla baş etmedeki başarısını da sıralayabilmek mümkün. Peki saçlarınız için maden suyunu nasıl kullanabilirsiniz? Bu doğrultuda saçlarınızı duş sonrasında maden suyu ile ıslatabileceğiniz önerisinde bulunabiliriz. Bunun için yıkama işlemi bittikten sonra saçlarınıza uygulayacağınız maden suyunu 3-4 dakika boyunca saç derinize masaj yaparak iyice yedirin.

Maden Suyu, Maden Sodası ve Mineralli Su Arasındaki Farklar Nelerdir?

Pek çok kişi maden suyu, soda ve mineralli suyun aynı tür su olduğunu düşünse de bu konuya bir açıklık getirmemiz gerekiyor. Yeraltı sularından elde edilen ve içeriğinde mineral tuzları ve elementler bulunan gazlı suya maden suyu adı verildiğini içeriğimizin başında da belirtmiştik. Öte yandan içerisine karbondioksit ve sodyum bikarbonat eklenmiş herhangi bir içme suyunun maden sodası olduğunu mutlaka söylememiz lazım.

Mineralli su ise içeriğinde doğal olarak mineral içeren su türüdür. Buna göre mineralli sular, doğal mineralli kaynak suları olarak da adlandırılabilir. Birbiri ile en çok karıştırılan maden suyu ile maden sodasının ise temel farklılıklara sahip olduğunu iddia etmek mümkün. Örneğin maden suyunda bikarbonat, sülfat, klorit, kalsiyum, magnezyum, florit, demir ve sodyum bulunduğu için bu su çeşidi başlı başına sağlık deposudur. Buna karşın maden sodasının herhangi bir işlevi bulunmamaktadır. 

Maden Suyu Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Her şeyin fazlasının zarar vereceğini öngörerek maden suyunu da aşırı tüketmemeye özen göstermenizi tavsiye ederiz. Buna göre günde 400 ml’den daha fazla maden suyu tüketiminin herhangi bir faydası olmayacağı gibi vücutta fazla su kaybı yaratacağı için riskli olduğu dahi söylenebilir.
  • Çözünmüş mineral tuzları içerdiği içim maden suyunun fazla tüketilmesi, özellikle tansiyon hastaları için sakıncalı olacaktır. Buna benzer şekilde böbrek hastaları ve hamile kadınların da maden suyu tüketimine dikkat etmeleri, gerekiyorsa doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir. 
  • Hassas bağırsak sendromu olanların da doktor onayı olmaksızın maden suyu tüketmemeleri gerektiğini söylemekte fayda var. 
  • Maden suyunun ve hatta hiçbir içecek çeşidinin içme suyuna alternatif olmadığını mutlaka belirtmemiz gerekiyor. Bu doğrultuda su ihtiyacınızı maden sularından karşılayamayacağınızı, ancak şekerli ve kafeinli içeceklerin yerine maden suyu tüketebileceğinizi ifade edebiliriz. 
  • Meyveli/tatlandırıcılı maden sularının sade maden sularından farklı olduğunu da söylmeden geçmeyelim. Buna göre bu tür maden sularının içeriğindeki şeker oranını göz önünde bulundurarak tüketmeniz yararınıza olacaktır. 

Maden Suyu İçeren Bakım Önerileri

Maden suyu faydalarından yararlanmak için içime hazır olarak bardağa dökülen maden suyu

Maden suları cilt üzerinde uygulandığında gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olabilmektedir. Bu anlamda buz kalıbı içerisine doldurup derin dondurucuda dondurduğunuz maden sularını her gece temiz cildinize uygulayabilir ve düzenli kullanımda etkilerini görüp cildinizin canlandığına şahit olabilirsiniz. 

Diğer yandan 2 yemek kaşığı kil, 1 yemek kaşığı badem yağı, yarım çay bardağı dolusu maden suyunu karıştırarak elde edeceğiniz karışımı yüz ve boyun bölgenize uygulayabilirsiniz. 20 dakika bekledikten ve ardından duruladıktan sonra düzenli kullanımda akne sorunlarınızın tedavisini desteklediğini gözlemleyebilmeniz mümkün. 

Maden suyu faydaları içinde sıraladığımız cildi arındırma özelliği için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise doğal mineralli cilt temizleme toniği olabilir. Bunun için 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ile 1 şişe maden suyunu karıştırıp bu karışımdan birkaç damla pamuğa damlatarak cildinizi temizleyebilirsiniz. Zorlu makyaj uygulamalarında dahi etkili olan bu ev yapımı tonik sayesinde gözeneklerinizi derinlemesine arındırma fırsatı bulabilirsiniz. 

Hem cildiniz hem de genel vücut sağlığınız için faydalı olan diğer uygulamalar için Çam Otel’in SPA hizmetinden yararlanabilirsiniz. Çam Otel’deki yerinizi ayırtmak için zaman kaybetmeden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council