Blog

Refleksoloji Nedir ve Refleksoloji Masajı Nasıl Uygulanır?

Refleksoloji Nedir ve Refleksoloji Masajı Nasıl Uygulanır?

Refleksoloji Nedir ve Refleksoloji Masajı Nasıl Uygulanır?

Kökenleri Uzak Doğu’ya dayanan refleksoloji adlı sağlık biliminin 5000 yıllık bir tarihi olduğu biliniyor. Günümüzde ise hastalıkların tedavisini desteklemek amacıyla uygulanan refleksoloji, oldukça etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Ancak elbette söz konusu sağlık olduğunda refleksoloji nedir, ne gibi faydaları vardır, kimler için zararlıdır gibi soruların yanıtlarını bulmak da büyük bir önem kazanıyor.

Tıbbi tedavileri tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak değerlendirebileceğimiz refleksoloji, vücuttaki belirli noktalara uygulanarak sinirlerin ve kan dolaşımının uyarılması temeline dayanıyor. Refleksoloji sayesinde ortaya çıkan elektrokimyasal mesajlar, vücutta sorun yaşanan bölgede iyileşmeler yaşanmasına önayak oluyor. Bu da refleksoloji tekniklerinin binlerce yılın ardından günümüzde neden hala yaygın olarak uygulandığına dair açıklık getiriyor. 

Eğer siz de bu alternatif tıp yönteminin detayları hakkında bilgi sahibi olmak, refleksolojinin yararlarını ve uygulanış biçimini öğrenmek istiyorsanız, bunun için doğru yerde olduğunuzu söyleyebiliriz! İşte şifalı termal suları ile sağlığınızı ve konforunuzu önemseyen Çam Otel’in sizin için incelediği refleksoloji tekniği ile ilgili ayrıntılar...

Refleksoloji Nedir?

Bildiğiniz üzere sinir sistemi, ağaç köklerine benzer şekilde iç organlar da dahil olmak üzere vücudun her noktasını birbirine bağlar ve hareket mekanizmasının temel parçalarından birini oluşturur. Refleksoloji de vücudun belli noktalarındaki sinirleri uyararak ilgili organlarda meydana gelen sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bunu da vücuttaki enerjiyi dağıtarak gerçekleştirmektedir. Enerji akışı, masajın uygulandığı noktadan sorun yaşanan noktalara doğru olmalıdır. 

refleksoloji nedir sorusuna yanıt niteliğinde sehpaya uzatılmış ayaklara yapılan refleksoloji masajı

Genellikle ayak, kulak ve ellerdeki refleks noktalarına basınç uygulanması ile gerçekleştirilen refleksoloji masajı, bu alanda uzman refleksolojistler tarafından yapılmaktadır. Çünkü vücutta hangi noktaların hangi organlarla bağlantılı sinirleri uyardığını bilmek, uzmanlık gerektirmektedir. Uzmanların uygulayacağı sistematik masaj hareketleri sayesinde sinir sistemi, vücudun tedavi olması için sorunlu bölgelere yoğun sinyaller göndererek rahatsızlık boyutunun mümkün olan en az seviyeye inmesini sağlayacaktır. 

Refleksoloji Masajı Nasıl Uygulanır?

Refleksoloji nedir diye düşünüldüğünde, bu tamamlayıcı tedavi yönteminin uygulanış şeklini merak etmenin son derece doğal olduğu savunulabilir. En az diğer masaj yöntemleri kadar rahatlatıcı etkiye sahip olan refleksoloji masajı, genel sağlık durumunu iyileştirmeyi de mümkün kıldığı için bu noktada farklılaşmaktadır. Buna göre, refleksoloji uzmanının kişinin beden haritasına uygun bir şekilde ayak tabanına uygulayacağı masaj ile bedenin kendini iyileştirme sisteminin devreye girmesi sağlanır. 

Ayaktaki refleks noktalarına belli tekniklerle basınç uygulanması ile gerçekleştirilen refleksoloji sırasında masaj yapılan kişinin rahat olması ise oldukça önemlidir. Bu doğrultuda refleksoloji uygulanan kişinin gevşemesi ve tedavi etkilerini hissedebilmesi için uzanması veya bir koltukta oturup ayaklarını öne doğru uzatması sağlanır. Ardından refleksoloji uzmanı, kişinin şikayet ettiği rahatsızlıkları odağında uygun refleks noktalarını belirler. 

Buna göre refleksoloji seansı boyunca ayaktaki tüm refleks noktaları, refleksolojistin özel masaj hareketleri ile tek tek uyarılır. Doğru refleks noktalarının uyarılması, masajın etkili olabilmesi için en önemli kriterdir. Bu nedenle refleksoloji yaptıracak kişinin rahatsızlıklarını doğru bir şekilde uzmana iletmesi en mantıklı adım olacaktır. 

Refleksolojinin Faydaları Nelerdir?

Refleksoloji masajının hemen sonrasında etkilerini gözlemleyebilmeniz mümkün. Doğru noktaların uyarılması ile bütün vücuda masaj yapılmış hissi yaşayabilir, şikayetlerinizin azaldığını görebilir ve kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. Enerji akışının dengelenmesini sağlayan refleksolojinin uyku kalitesini artırma ve vücudu rahatlatma özelliklerinin yanı sıra birçok faydası olduğunu iddia etmek yanlış olmayacaktır. Peki refleksolojinin diğer faydaları nelerdir?

Stres Seviyesini Düzenler

İş yoğunluğu ve artan sorumluluklar, günümüzde hemen herkes için birer stres kaynağı. Artan stres seviyesi ise sinir sistemini olumsuz etkiliyor. Bu da elbette günlük hayatta birçok sağlık sorununu beraberinde getiriyor. Fakat refleksoloji sayesinde stres nedeniyle bozulan enerji akışını düzenlemek ve stres, anksiyete, depresyon, panik atak gibi sorunların önüne geçmek mümkün hale geliyor. Hatta ABD’de yapılan bir araştırmaya göre refleksolojinin regl ağrılarını dindirdiği de gözlemleniyor. Regl öncesi yaşanan gerginlik ve stresi azaltmaya da yardımcı olan refleksolojinin stres kökenli pek çok hastalığın tedavisinde kullanıldığını da söylemek mümkün. 

Migren ve Baş Ağrılarına Yardımcı Olur

başı ağrıdığı için parmakları ile şakaklarına bastıran esmer kadın

Bir önceki maddede de belirttiğimiz gibi stres ve kaygı nedeniyle ortaya çıkan birçok rahatsızlığın alternatif tedavi yöntemi olarak uygulanan refleksoloji, migren ve diğer baş ağrısı türlerinin giderilmesinde de etkili olduğu biliniyor. Refleksoloji masajı sayesinde baş ağrılarından kurtulmak için ağrı kesici kullanmak durumunda kalınmadığından dolaylı olarak böbreklerin sağlığı da korunmuş oluyor. 

Bağışıklığı Artırır

Refleksoloji, kan dolaşımını hızlandıran bir masaj tekniği olduğu için vücudun daha hızlı bir şekilde toksin atmasına yardımcı olur. Bu da elbette bağışıklığın güçlendirilmesini mümkün kılar. Dolayısıyla düzenli olarak refleksoloji masajı yaptırdığınızda soğuk algınlığı, grip, nezle gibi rahatsızlıklara karşı vücudunuzun daha dirençli hale geldiğine şahit olabileceğinizi de belirtmeden geçmeyelim. Özellikle kışın kendinizi daha zinde hissetmenizi sağlayacak refleksoloji masajı ile salgın hastalıklar karşısında daha sağlıklı kalabilmeniz mümkün.

Boyun ve Bel Ağrılarını Azaltır

Refleksoloji masajı bel ağrısı, boyun ağrısı, orta ve hafif düzeydeki fıtık ağrıları gibi nörolojik rahatsızlıkların tedavisini desteklemektedir. Refleksoloji uzmanının uygulayacağı masaj teknikleri sayesinde gerilen ve sıkışan sinirlerin yumuşaması, sıvı dengesinin normale döndürülmesi ve dolayısıyla ağrılara yol açan semptomların hafifletilmesi mümkündür. Öte yandan düzenli olarak refleksoloji tedavisi alan kişilerin yeniden fıtık olma olasılıkları da en aza indirilir. 

Kimler Refleksoloji Yaptırabilir?

spa masajı için kullanılan havlu ve esans gibi ögeler

Refleksoloji nedir, nasıl uygulanır, faydaları nelerdir sorularının yanıtlarını artık biliyorsunuz. Fakat sağlığınız için; dileyen herkes refleksoloji masajı yaptırabilir mi, bu tedavi yönteminin olumsuz etkileri olabilir mi, kimler refleksoloji yaptırmamalı sorularına da yanıt vermekte büyük fayda olduğunu düşünüyoruz. 

Refleksoloji, temelde sağlığı korumaya yönelik destekleyici bir tedavi türü olduğundan 7’den 70’e herkesin güvenle yaptırabileceği bir masaj yöntemi olarak değerlendirilebilir. Hatta sağlığı ile ilgili herhangi bir şikayeti olmayan kişilerin de vücutlarını rahatlatmak ve olası rahatsızlıkların yaşanmasını önlemek adına düzenli olarak refleksoloji seansı almalarında fayda var. 

Öte yandan kanser hastalarının, damar tıkanıklığı yaşayanların ve diyabetlilerin refleksoloji masajı yaptırmalarının tavsiye edilmediğini de mutlaka söylememiz gerekiyor. Ayrıca varis sorunu yaşayanlar ile hamile kadınların da refleksoloji konusunda tedbirli olmalarında yarar olduğunu belirtmiş olalım. Tüm bunlara ek olarak, refleksoloji masajını kesinlikle bu alanda uzmanlığı olan, fizyoloji ve anatomi bilgisine sahip kişilerin uyguladığından emin olmanız kritik bir öneme sahip. Aksi halde olumsuz sonuçlarla karşılaşmanız işten bile değil.

Bu doğrultuda, sağlığınız ve konforunuz için her detayın düşünüldüğü Çam Otel’de ailenizle birlikte tatil yapmanın tadını çıkarırken refleksoloji uzmanlarımızın uyguladığı masaj ile rahatsızlıklarınıza da çözüm bulabilirsiniz. 

Termal tatilin sağlığınız için önemini öğrenmek için Yalnızca Güzelliğiniz için Değil Sağlığınız için Termal Tatil Yapmalısınız! başlıklı içeriğimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council