Blog

Romatizma Ağrısı Nasıl Geçer?

Romatizma Ağrısı Nasıl Geçer?

Mucize Sonuçlara İnanamayacaksınız! Romatizma Ağrısı Nasıl Geçer?

Romatizma hastalığı günümüzde pek çok insanın her gün yaşamak zorunda olduğu bir rahatsızlıktır. Yarattığı ağrılarla hayat kalitesini düşürür ve kişinin günlük hayatından zevk almasını zorlaştırır. Üstelik romatizma bir çok alt turu olan bir rahatsılıktır ve günümüzde henüz kesin bir tedavi yöntemi bulunmamıştır.

Eğer siz de böyle bir sorun ile mücadele ediyorsanız, aklınıza gelen ilk soru romatizma ağrısı nasıl geçer olacaktır. Bu konuda denenmiş ve sonuç veren en iyi yöntemleri sizler için derledik! Bu yazıda öncelikle romatizma nedir sorusuna yanıt arayacağız, ardından da romatizma ağrısı nasıl geçer ile ilgili uzman tavsiyelerini değerlendireceğiz!

Romatizma Nedir?

el röntgenini inceleyen doktor, romatizma ağrısı nasıl geçer Romatizma ağrısı nasıl geçer sorusuna yanıt bulmadan önce, romatizmanın ne olduğunu anlamaya çalışalım. Her ne kadar bu hastalık yüzeyde basit görünse de, aslında oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Çünkü romatizma tek bir türü ve tek bir belirtisi olan bir hastalık değildir. Biraz karmaşık mı geldi? Gelin, romatizma konusunu biraz daha yakından inceleyelim…

Romatizma rahatsızlığı, eklemleri ve/veya bağ dokusunu etkileyen kronik, sıklıkla aralıklı ağrıya neden olan durumlar için kullanılan bir şemsiye terimdir. İçerisinde 200’den fazla tur bulunmaktadır. Bu tür bozuklukların araştırılması ve tedavi edici müdahalelere de romatoloji ismi verilir. Romatizma ile ilgili kaynaklar artrit üzerine odaklanma eğilimindedir.

Ancak romatizma aynı zamanda "bölgesel ağrı sendromu" veya "yumuşak doku romatizması" olarak da bilinen "eklem dışı romatizma" olarak gruplanan kronik ağrıya neden olan diğer koşulları da ifade edebilir. Kısacası eder yaşadığınız semptomlar klasik romatizma semptomları ile tamame uyuşmuyorsa ancak yine de bezerlikler varsa, yaygın romatizma rahatsızlıklarından farklı bir alt türden muzdarip olabilirsiniz.

Romatizmanın Semptomları Nelerdir?

dizi sakatlanmış adam, romatizma ağrısı nasıl geçer Romatizma ağrısı nasıl geçer öğrenebilmek için romatizmanın neden olduğu semptomları yakından incelemek gerek. Romatizmal hastalıklar eklem tendonlarınızı, bağlarınızı, kemiklerinizi ve kaslarınızı etkiler. Bunlar arasında, eklemlerinizi etkileyen durumlar için kullanılan bir terim olan birçok artrit turu vardır.

Romatizma rahatsızlığının yaygın semptomları arasında eklem ağrısı, eklem veya eklemlerde hareket kaybı ve eklem veya etkilenmiş bir bölgede şişlik, kızarıklık ve sıcaklık şeklinde kendini gösteren iltihaplanmalar yer almaktadır. Görülen semptomlar doğrultusunda romatizma ağrısı nasıl geçer konusunda önlemler alınabilir.

Romatizma Ağrıları için Hangi Doktora Gidilmelidir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, romatizmaya bağlı ağrılarla ilgilenen başlı başına bir tip birimi bulunmaktadır. Bu tür koşulları inceleyen tıbbi alana romatoloji denir. Düzenli doktorunuz romatizmal bir hastalığınız olduğunu düşünüyorsa, muhtemelen sizi tedavi etmek için özel olarak eğitilmiş bir doktor olan romatologlara gönderir. Bu doktor da uzmanlığı doğrultusuna romatizma ağrısı nasıl geçer konusunda size yol gösterecektir.

Romatoloğunuz durumunuzu teşhis etmek için öncelikli olarak sizi muayene eder, ardından da sizin için muhtemelen ilaçlar, düzenli egzersiz, sağlıklı bir diyet, stres yönetimi ve dinlenme gibi noktalar içeren detaylı bir tedavi planı oluşturur. Doktorunuzun önerisi kapsamındaki önlemler ine romatizma ağrısı nasıl geçer sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Romatizma Türleri Nelerdir?

kolun üzerindeki eklem kemiği, romatizma ağrısı nasıl geçer İlk kısımda romatizmanın yaklaşık 200’den fazla hastalık türünü kapsadığından bahsettik. Bu hastalıkların her biri aslında kendi içerisinde farklı özelliklere sahip ve bu özellikleri ile ön plana çıkıyorlar. Romatizma hastalığının ilk tanımlandığı yıllarda, her biri tek tip bir hastalık olarak düşünülüyordu.

Zamanla bilim insanları ve doktorlar aslında romatizmanın farklı türleri olduğunu keşfettiler. Bu keşfin ardından da özelleşmiş tedaviler ortaya çıkarmaya balsadılar. Bir başka değişle, bundan yıllar önce romatizma ağrısı nasıl geçer sorusunun belki de sadece tek bir cevabı varken bugün bu soruya birden çok yanıt bulmak mümkün!

En yaygın romatizma hastalığı türleri

 • Osteoartrit
 • Romatoid artrit (RA)
 • Lüpüs
 • Spondiloartropatiler - ankilozan spondilit (AŞ) ve psoriatik artrit (PsA)
 • Sjogren sendromu
 • Gut Hastalığı
 • Skleroderma
 • Enfeksiyoz artrit
 • Juvenil idiyopatik artrit
 • Polimiyalji romatika

Romatizma Ağrısına Ne Neden Olur?

sırtı ağrıyan kadın, romatizma ağrısı nasıl geçer Belki de romatizmanız var ve “Neden bu benim başıma geldi?” diye düşünüyorsunuz… Cevap için tıp bilimine danışmak lazım! Romatizma hastalıklarının çoğu, bağışıklık sisteminiz kötü gittiğinde ve kendi dokularınıza saldırdığında meydana gelir. Doktorlar günümüzde hala bu hastalıklara tam olarak neyin sebep olduğundan emin değiller.

Bir teori bunun genetik kökenli bir rahatsızlık olduğu yönünde. Bir başka değişle eğer ailenizde romatizma varsa sizde de romatizma olma ihtimali vardır. Ancak romatizma sadece genetik nedenlerden meydana gelmez. Aynı zamanda çevresel faktörler de romatizma rahatsızlığında etkilidir. Romatizmaya neden olması muhtemel çevresel faktörler şu şekildedir;

 • Sigara dumanına maruz kalmak
 • Kirliliğe ve özellikle de hava kirliliğine maruz kalmak
 • Çeşitli enfeksiyonlar yaşamak

Eğer bu sebeplerden birine ya da daha fazlasına uzun süre maruz kalırsanız romatizma hastalığına yakalanma ihtimaliniz yükselir. Romatizma ağrısına ne iyi gelir diye kendine soran kişilerin özellikle bu kötü etkileyici durumlardan uzak durması önerilmektedir. Bunun yanı sıra cinsiyetiniz de romatizma hastalığına yakalanıp yakalanmayacağınız konusunda etkili bir elementtir.

Zira yapılan araştırmalarda romatizmal hastalıklar kadınları erkeklerden daha fazla etkiliyor gibi görünmektedir. Bu nedenle kadınların bu konudaki önlemleri daha erken yaşta ve daha ciddi bir biçimde alması tavsiye edilmektedir.

Romatizma Ağrısı Nasıl Geçer?

romatizma ağrısı nasıl geçer Romatizma ağrısını tedavi etmek için ilaç araştırmaları günümüzde halen devam etse de, bu durum için mevcut kalıcı bir tedavi bulunmamaktadır. Yine de, sağlıklı bir diyet, uygun dinlenme, stres yönetimi ve düzenli egzersiz, yaşam kalitenizi yükseltmenize yardımcı olabilir. Bununla beraber reçetesiz satılan ilaçlar ve tamamlayıcı tedaviler ağrıyı hafifletmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

Ve hastalık değiştirici ilaçlar semptomları hafifletebilir, eklem hasarını önleyebilir ve romatizma rahatsızlığının kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir. Romatizma ağrısı nasıl geçer sorusuna yanıt olabilecek tüm yöntemleri sizin için derledik.

Dinlenmek ve Rahatlamak

Romatizma ağrısı nasıl geçer sorusuna ilk bulduğumuz yanıt eminiz ki bu sorunla uğraşan herkesin çok hoşuna gidecek! Yeterince uyumak, sağlıklı bir uyku düzenine sahip olmak herkes için önemlidir. Ancak bu durum özellikle de romatizma ağrıları çeken kişiler için daha da büyük bir öneme sahiptir. Her gece en az sekiz saat uyumayı deneyin.

Ağrılarınızın kesinlikle net bir şekilde hafiflediğini göreceksiniz. Öğleden sonra kestirmek, eğer geceleri yeterince uyuyamazsanız, yardımcı olabilir. Eğer iş durumunuz ve hayat temponuz buna izin veriyorsa, şekerleme yapmayı mutlaka deneyin. Aşırı gergin hissettiğiniz için uykunuz olumsuz etkileniyorsa, bu konuda bir önlem almanız gerekebilir.

Bunun için derin nefes egzersizleri yapmayı ve kaş gevşetme egzersizleri  denemeyi düşünebilirsiniz. Meditasyon ve masaj da stres ve gerginliği azaltmaya yardımcı olabilir. Romatizma ağrısı nasıl geçer diye düşünenler için denemesi en kolay yöntem dinlenme ve rahatlama egzersizleridir. Eğer uyku konusunda ciddi bir sorununuz olduğunuz  düşünüyorsanız, doktorunuza danışmanızı öneririz.

Egzersiz Yapmak

egzersiz yapan insanlar, romatizma ağrıları nasıl geçer Eğer yeterince dinlendiysek, şimdi hareket etme zamanı! Üstelik de düzenli olarak… Düzenli egzersiz yorgunlukla savaşmak, kasları güçlendirmek ve eklem hareket açıklığını artırmak için harika bir yoldur. Kendinizi bir anda haftanın her günü spor salonuna giderken hayal etmenize gerek yok! Bahsettiğimiz şey hafif egzersizleri kapsıyor.

Esneme ve germe hareketleri yapmak, hafif tempolu yürüyüşlere çıkmak, kendinizi fazla yormadan yüzmek ve su aerobiği denemek genellikle etkili seçeneklerdir. Hem sizi fazla yormaz hem de romatizma ağrısı nasıl geçer sorusuna yanıt oluşturur. Spora başlamadan önce dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Darbeli sporlardan kaçının ve eklemler hassas veya şiddetli iltihaplı olduğunda sporu bırakın. Gerekirse, doktorunuza egzersiz önermesini isteyin.

Fiziksel bir terapist size kendi kendinize egzersiz yapmanın uygun yolunu da gösterebilir. Eğer böyle bir hizmete erişiminiz yoksa, gideceğiniz spor salonundaki görevli kişilerden size bir egzersiz planı çıkarmasını isteyebilirsiniz. Eğer deneyecek yeni ve değişik bir spor arıyorsanız, size bir önerimiz var! Tai Chi’ye bir şans verebilirsiniz.

Tai Chi, yavaş ve yumuşak hareketleri farkındalık ve derin nefes ile birleştiren bir Çin savaş sanatıdır. Bu sporun yapılması sırasında zihin, beden ve ruh beraber çalıştırır. Bazı bilimsel çalışmalar Tai Chi’nin romatizma ağrısı çekenlerin ağrılarını hafifletmek konusunda ise yaradığını ortaya koymuştur. Eğer bulabilirseniz yaşadığınız şehirdeki Tai Chi derslerine katılabilirsiniz. Ya da internetten Tai Chi ile ilgili videolar izleyip evde kendiniz yapmayı deneyebilirsiniz.

Yağlar

balık yağı, romatizma ağrısı nasıl geçer Hem bitkisel hem de hayvansal kaynaklı yağların romatizma ağrılarını giderici etkileri olduğu düşünülmektedir. Yapılan araştırmalar ışığında bu yağlardan denemeye değer olarak tespit edilenleri sizler için derledik… Belki de bu yağlar, kafanızı kurcalayan romatizma ağrısına ne iyi gelir sorusuna yanıt oluşturabilir. İlk olarak hayvansal kaynaklı yağ takviyelerine bakalım…

Balık yağı takviyeleri bu noktada on plana çıkıyor. Tıp alanında yapılan birkaç bilimsel çalışma, balık yağı takviyelerinin romatizma  nedeniyle yaşanan ağrının ve sertliğin azaltılmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Metabolizmayı genel olarak güçlendiren bu balık yağları, daha az ağrı çekmenize yardımcı olabilir.

Diyetinize balık yağı takviyesi eklemeden önce doktorunuza danışın, çünkü bazı ilaçları etkileyebilir ve morarma veya kanama olasılığını artırabilir. Bazı insanlar ayrıca mide bulantısından şikayetçi olabiliyorlar. Bu nedenle eczacınıza ya da doktorunuza danışmanızı öneririz. Eğer hayvansal yağları tüketmek istemiyorsanız, sizin için bir başka çözüm önerimiz var.

Bitkisel yağlar sizi kurtarabilir! Bazı bitkisel yağların, romatizma ile ilişkili ağrı ve sabah sertliğini azalttığı düşünülmektedir. Bu yağlar arasında çuha çiçeği yağı ön plana çıkmaktadır. Çuha çiçeği yağı, gamma-linölenik asit adı verilen temel bir yağ asidini içerir ve bu asidi almak da romatizma rahatsızlığı yaşayan kişilerde bir miktar rahatlama sağlayabilir. Yine bu yağı kullanmadan önce de doktorunuza danışmanızı öneririz.

Sıcak ve Soğuk Kompresler

Eklemlerle ilgili pek çok şikayette kısa sürede etki gösterebilecek olan çözümler önemli bir yere sahiptir. Bu çözümler hastalara anında bir rahatlama verdikleri için tercih edilmekteler. Eğer romatizma ağrısı nasıl geçer diye düşünüyorsanız ve kısa süreli bir çözüme ihtiyacınız varsa, sıcak ve soğuk kompres yöntemini deneyebilirsiniz.

Eğer romatizma ağrısı çektiğiniz bölgede bir şişme gözlemliyorsanız, ilk olarak soğuk kompres yöntemini denemenizi öneririz. Bunun için ince bir havluya sardığınız bir buz torbasını grinin olduğu yere uygulayabilirsiniz. Soğuk kompres yöntemini uygulamak aynı zamanda ağrıyı gidermeye ve kaş spazmlarını gevşetmeye yardımcı olacaktır.

Bu da anında rahatlama sağlar ve sizi ağrıdan kurtarır. Bir de sıcak şu kompresi yöntemine bakalım… Bu yöntem genellike sıkı, ağrılı kasları olanlara önerilmektedir. Bu gibi bir durumdaysanız eder rahatlatıcı bir ılık banyo yapabilir veya sıcak bir düş alabilirsiniz. Sıcak suyun mucizevi etkisini anında göreceksiniz.

Ayrıca, gergin kaşları gevşetmek ve romatizmanın sebebiyet verdiği ağrı ve sertliği azaltmak için sıcak havlu ya da işi bandı gibi yöntemler uygulayabilirsiniz. Soğuk su milli parkı hakkında bilgi almak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Probiyotik Tüketmek

probiyotik yoğurt, romatizma ağrısı nasıl geçerKendinize koca bir kase yoğurt alın, çünkü konumuz probiyotikler! Bedenimizdeki pek çok soruna karşı bizi güçlendiren probiyotikler ayrıca romatizma hastalarına da yarar sağlayabilir. Bu konuda yapılan bir araştırma, düzenli olarak probiyotik tüketen kişilerin romatizma ağrılarının azaldığını tespit etmiştir. Peki, probiyotik nedir?

Probiyotikler, tüketildiğinde sağlık yararları olan canlı mikroorganizmalardır Probiyotikler yararlı bakterilerdir ve vücudunuz ve beyniniz için çeşitli güçlü yararlar sağlarlar. Bazı yoğurt ve turşu gibi yiyecekler, takviye olarak da kullanılabilen zengin probiyotik kaynaklarıdır. Probiyotikler sindirim sağlığını iyileştirebilir, depresyonu azaltabilir ve kalp sağlığını iyileştirebilirler.

Bu faydalarının yanısıra romatizma rahatsızlıkları ile de savaşırlar. Günümüzde probiyotikleri takviye gıda olarak bulmak mümkün. Ancak doğal probiyotik kaynaklarını beslenme düzeninize dahil etmek uzun vadede sağlığınız için daha doğrudur. Peki, doğal probiyotik kaynakları nelerdir? Öncelikle başlangıçta da belirttiğimiz gibi yoğurt önemli bir probiyotik kaynağıdır.

Bununla beraber kefirde de bol miktarda probiyotik bulunmaktadır. Kimi peynir ve tereyağ türlerinde de probiyotik vardır. Eğer hayvansal kaynaklı probiyotik tüketmek istemiyorsanız, o zaman kombucya çayına bir şans verebilirsiniz! Romatizma ağrısı nasıl geçer sorusuna yanıt arayanların bu yiyecekleri beslenme düzeninin önemli bir parçası haline getirmesi gerekmektedir.

Huzur ve mutluluk dolu bir ortamda, hayatın karmaşası ve yorgunluğundan uzaklaşmak için Kızılcahamam Çam Termal Otel'i ziyaret etmeyi unutmayın!

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council