Blog

Püf Noktalarıyla Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir?

Püf Noktalarıyla Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir?

Her zaman kendi sebzelerini yetiştirmek istediyseniz, ancak bahçeniz ya da geniş bir terasınız olmadığı için yapamadıysanız merak etmeyin! Son yıllarda oldukça popüler hale gelen saksıda domates yetiştirme sayesinde yaşam alanlarınız bahçeye ya da geniş bir terasa sahip olmasa da en lezzetli sebzelerden olan domatesin en keyifli ve leziz halini tadabileceksiniz!

Eğer güneş alan bir balkona sahipseniz domates yetiştirmek oldukça kolay. Bahçede domates yetiştirmekten farkı biraz daha fazla emek vermek olan saksıda domates yetiştirmek hem keyif vermesi hem de sofralarınızı lezzetlendirmesi ile yapılabilecek en iyi aktivitelerden.

Çam Hotel olarak hazırladığımız bu yazımızda saksıda domates nasıl yetiştirilir, saksıda domates yetiştirmenin püf noktaları nelerdir sorularının yanıtlarını vererek, ihtiyacınız olan tüm bilgileri sıralayacağız. 

Aynı zaman Çiçek Bakımı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey başlıklı içeriğimizi okuyarak evde çiçek bakımı hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Saksıda Domates Nasıl Yetiştirilir?

saksıda olmuş domatesler

Yaz sebzesi denilince akla ilk gelenlerden olan domatesi mevsiminde dalından koparıp yiyebilmek oldukça keyif veren bir eylem. Saksıda domates yetiştirme sadece domatesin eşsiz lezzeti sayesinde değil aynı zaman hissettirdiği başarma hissi ile de mutlu edici bir hobi. Dilerseniz evde domates nasıl yetiştirilir, yetiştirirken nelere dikkat edilmesi gerekir hep birlikte inceleyelim. 

Güneşin Büyüsüne Güvenin

güneş alan saksı içinde bulunan domates fidesi

Domates fideleri büyümek için her zaman güneşe ihtiyaç duyarlar. Her gün en az 6 en fazla 10 saat olmak üzere güneşin doğal kaynağından beslenerek büyürler. Bu yüzden domateslerinizin bulunduğu saksıları yerleştirirken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur güneşin en fazla nereden vurduğu olmalıdır.

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise genç domates fidelerinin yetişmeye başlamadan maruz kalacakları fazla güneş ışığının zararlı olmasıdır. Bu yüzden saksıya yerleştirdiğiniz domates fidelerini 6 saatten fazla olmamak üzere güneş altında tutmanız gerekir.

Eğer sabit bir noktada güneşe uzun süreler boyu maruz kalabilecekleri bir yer bulamazsanız saksılarınızı her gün taşıyarak domateslerinizin alabilecekleri en fazla güneşi almasını sağlamalısınız. Koyacağınız alanın güneş alma aralığını her zaman takip edin. Domateslerin yetişmesi için 3 ay gibi bir süre gerektiğinden bazı noktaların güneş alma süreleri mevsimlerle birlikte değişebilir. 

Her gün ihtiyaçları kadar olan güneş ışığını almadıkları sürece domatesler sertleşemezler ve rüzgar gibi dış koşullarında etkisi ile canlılıklarını kaybedebilirler. Bu yüzden güneş ışığı saksıda domates yetiştirmek konusunda en önemli unsurlardan birisi.

Hangi Domates Tohumunu Ekeceğinize Karar Verin

sepet içerisinde farklı domates tipleri

Birçok farklı domates tipinin olduğu herkesin malumu. Cherry, klasik, kiraz gibi farklı seçenekler arasından hangisini istediğinize karar verdikten sonra tohumlarınızı içini toprak ile dolu olan plastik kapların içerisine yerleştirin. Ne derin ne de yüksek konumda olması gereken tohumları güneş görmeyen bir ortamda çimlenmeleri için bırakın.

Bu yöntemle çimlenen tohumlar saksılara yerleştirmeniz için hazır bir şekilde fide haline gelecek.

Saksınızı İyi Seçin

yan yana dizili farklı saksı tipleri

Domatesler oldukça geniş bir kök sistemine sahiptir. Saksınız ne kadar büyük olursa, domatesinizin köklerinin büyümesi için de o kadar fazla alan olacaktır. Domates yetiştirmek için en iyi saksı, en az 20 litre toprak tutabilecek büyüklükte olmalıdır. Bu sayede büyümek için rahat alan bulan domates kökleri kolaylıkla genişleyecek ve kaliteli bir ürün elde etmenizi sağlayacak.

Saksı seçiminizi yaparken bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta saksınızın drenajının iyi olmasıdır. Drenajın iyi olmasını sağlamak için de saksınızın altındaki deliklerin uygunluğunu kontrol edin.Bu sayede her gün sulanması gereken domatesleriniz toprak için fazla olan suyun atılmasını ve sadece ihtiyacı kadar suyu kullanmasını sağlayacaksınız.

Toprağı ve Gübreyi Özenle Seçin

toprak üzerindeki domates fidesi ve toprak aletleri

Kaliteli ve sağlıklı bir sebze yetiştirmenin en önemli aşamalarından olan toprak ve gübre seçimi domates fidelerini yerleştirmeden önce en çok dikkat etmeniz gerekenlerdendir. Verimli bahçe toprağı dolduracağınız saksınızın içine kaliteli gübreyi ekledikten sonra homojen bir şekilde karıştırdığınızdan emin olun. 

Homojen hale gelen toprağınızın üzerinde açacağınız ufak deliklere domates fidelerinizi dikkatli bir şekilde köklerine zarar vermeden açtığınız ufak deliklere yerleştirin ve kökleri tekrar toprak ile kapatın. Fidelerinizin köklerinin zarar görmemesi için burada dikkat edilmesi gereken püf nokta domates fidelerinin sıkı bir şekilde kapatılmamış olmasıdır.

Sulamayı Aksatmayın

balkondaki domatesleri sulayan kadın

Saksıya özenle yerleştirdiğiniz domatesiniz gerekli olan günlük su ihtiyacını alamazsa büyümesi yavaşlar, solar ve çiçeklerinde dolayısıyla domatesin kendisinde çürüklere sahip olabilir. Düzenli bir sulama rutininiz olmazsa çatlaklar ve çiçeklerde dökülmeler başlayabilir. Yaz sebzesi olmasından dolayı sıcak yaz günlerinde en az 1 kez sulamanın yanı sıra oldukça sıcak olan günlerde 2 kez sulanmaları da gerekebilir.

Güneş altında bekleyen saksılar kolaylıkla toprağın kurumasına neden olabilir. Kaliteli bir domates için en önemli unsurlardan olan nemli bir toprak ancak her gün düzenli sulama ile sağlanabilir. Bu yüzden iyi bir sulama rutinine sahip olmanız gerekir. Bir gün bile atlamanın olumsuz etkilere sahip olabileceği sulama için en iyi yöntem her gün aynı saatte sulama yapmaktır. Bitkinizin her gün belirli bir saatte sulamaya alıştırırsanız onun daha verimli gelişmesini sağlarsınız.

Domateslerinizin İhtiyaçlarını Unutmayın

domateslere bakım yapan kadın

Domates fidelerini saksılara yerleştirdikten sonra yapmanız gerekenler her gün sulamak ve yeterli güneşi sağlamak ile bitmiyor. İyi bir domates elde etmek için dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli unsur onlara ihtiyaç duydukları besleyicileri vermektir. Her iki haftada bir saksınızdaki bu muhteşem bitkiye azot, fosfor ve potasyum gibi besleyicileri vermelisiniz.  Bu sayede bitkiniz ihtiyacı olan besleyicilere sahip olarak rahat bir şekilde büyümelerini sürdürecek.

Yukarıda listelediğimiz tüm aşamaları uyguladıktan sonra domatesleriniz yaklaşık 3 ay içerisinde meyve oluşturmaya başlayacaktır. Çiçeklerin açmasından hemen sonra ortaya çıkan meyveleri kızarmaları için bol bol güneş altında tutmalısınız. Bu sayede yeşil olan renkleri kırmızıya dönecek ve sofralarını lezzetlendirmek için hazır hale gelecek!

avuç içinde toplanmış olan domatesler

Şehrin gürültüsünden uzaklaşarak, şifalı termal suyun, yemyeşil doğanın ve bol oksijenin keyfini çıkarabileceğiniz, misafirlerine kusursuz hizmet sunan Çam Otel olarak sizler için hazırladığımız yazımızda saksıda domates yetiştirmek hakkında dikkat edilmesi gereken tüm püf noktaları sıraladık. Siz de masrafa girmeden kolaylıkla evinizde domates yetiştirebilir, doğal domates lezzetinin tadını çıkarabilirsiniz!

Aynı zamanda Aloe Vera Jel Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? başlıklı yazımızı okuyabilir, birçok farklı konu üzerine oluşturduğumuz yazılarımızın yer aldığı blog sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council