Blog

Aloe Vera Jel Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Aloe Vera Jel Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

masada kase içinde aloe vera jel ve yanında aloe vera yaprağı

Oldukça şifalı bir bitki olan aloe vera, faydaları ile pek çoğumuzu şaşırtıyor. Peki güzellik ritüellerinden cilt tedavilerine ve daha pek çok uygulamada kullanılan aloe vera ne işe yarar? Nasıl kullanılır? 

Aloe vera jel ne işe yarar sorusunu yanıtlamak için ilk olarak aloe vera jel nedir bilmek gerekir. Aloe vera jel, aloe vera bitkisinden elde edilen, oldukça şifalı bir jel olarak karşımıza çıkar.

Mısırlıların “ölümsüzlüğün bitkisi” dediği aloe vera jel, neredeyse her derde deva bir bitkidir dersek de abartmış olmayız. Yaklaşık 5000 yıldır insanlar tarafından tıbbi tedavi amacı ile kullanılan aloe vera jel, cilt ile ilgili birçok problemin çözümünde de önemli bir yere sahiptir. 

Bunun yanı sıra aloe vera jelin, oldukça önemli bir vitamin ve mineral deposu olduğunu da belirtmek gerekir. Öyle ki içinde A, C, E, B1, B2, B3, B6, B12 gibi farklı vitaminleri barındıran ve kalsiyum açısından zengin olan aloe vera, aynı zamanda magnezyum, çinko, krom, selenyum, demir, potasyum ve folik asit de içermektedir.

Peki aloe vera jelin faydaları nelerdir? Aloe vera jel ne işe yarar? Çam Otel olarak bu yazımızda, aloe vera jel ne işe yarar detaylı bir şekilde inceliyor olacağız. Dilerseniz mucizevi etkileri ile ön plana çıkan aloe vera jelin ne işe yaradığına birlikte bakalım. 

Aloe Vera Jel Ne İşe Yarar?

üst üste kesilmiş aloe vera yaprakları

Aloe vera jelin oldukça faydalı olduğunu belirttik. Özellikle saç ve cilt problemleri gibi daha pek çok sorunun çözümünde kullanılan aloe vera jel, içerdiği enzim ve mineraller ile dikkat çeker. Peki söz konusu aloe vera jel ne işe yarar

1. Sivilce ve Akne Oluşumunu Engeller

Aloe vera jel, içeriğinde bulunan salisilik asit sayesinde sivilce ve akne oluşumunu engelleyici bir özelliğe sahiptir. Cildinizde bulunan sivilceleri kurutur ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Bu nedenle çoğu kişi, sivilce ve akne tedavisinde aloe vera jelden yararlanmaktadır.  

Akne tedavisinde kullanabileceğiniz bir diğer malzeme olan kabak lifi hakkında bilgi sahibi olmak için Kabak Lifi Nedir, Ne İşe Yarar? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

2. Yanık ve Tahrişlere İyi Gelir

Aloe vera jel, kolajen üretimini arttıran bileşikler içerir. Bu sayede cildin hızlıca yenilenmesine yardımcı olur. Dolayısıyla vücutta, herhangi kaza sonucunda oluşan ve ciddi olmayan cilt yanıklarının tedavisi için kullanılır. Ayrıca aloe vera jel, tahrişler ve kesikler üzerinde de olumlu etki gösterir. Böylece hasarlı bölgelerin daha hızlı iyileşmesini sağlar. 

3. Cildi Nemlendirir

aloe vera jel ile yüz bakımı yapan kadın

Özellikle kuru bir cilde sahip olan kişiler için muhteşem bir nemlendirici olan aloe vera jel, düzenli uygulandığı takdirde cildin nem oranını yükseltir. Bu sayede hem cildin neme doymasını sağlar hem de cildin ferahlamasına da katkıda bulunur. Ayrıca cildi yenileyerek daha parlak bir görünüm vadeder. 

4. Yaşlanmayı Geciktirir

Aloe vera jelin, kolajen üretimini desteklediğinden bahsettik. Tam da bu nedenle cildin elastikiyetini arttıran ve cildin sıkılaşmasını sağlayan aloe vera jel, yaşa bağlı kırışıklık oluşumunu engellemeye çalışır. Ayrıca ciltte oluşan lekelerin giderilmesine de yardımcı olur. 

Özellikle göz çevresinde ve yüzde, son derece etkili olan aloe vera jel güvenle kullanılabilir. Ancak yine de, aloe vera jel kullanmadan önce herhangi bir alerjinizin olup olmadığından emin olmanız gerekir. 

5. Cilt Kaşıntılarını Giderir

Cilt kaşıntılarının tedavisinde kullanabileceğiniz aloe vera jel, ferahlatıcı etkisi ile kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur. Genellikle sivrisinek ısırıklarına bağlı olarak oluşan cilt kaşıntıları için aloe vera jel kullanabilirsiniz. Çünkü aloe vera jel, ısırılan bölgeye uygulandığında bakteri oluşumunu engellerken kaşıntıları da azaltır. 

6. Saç Bakımına Katkı Sağlar

cam kasede aloe vera jel ve yanında aloe vera yaprakları

Saç bakımı, aloe vera jelin en çok işe yaradığı alanlardan bir tanesidir. Saç maskesi olarak uygulayabileceğiniz aloe vera jeli, saç köklerine masaj yaparak kepek oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Ayrıca banyo sonrası nemli saça uygulandığında ise saçları düzleştirir ve saçtaki elektriklenmeyi alır.

7. Alerjik Reaksiyonlara Karşı Etkilidir

Aloe vera jel, alerjik reaksiyonlara karşı iyileştirici bir özelliğe sahiptir. Özellikle halk arasında kurdeşen olarak bilinen ürtiker hastalığının etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olan aloe vera jel ile cilt rahatlar. Böylece alerjik tepkimeleri hafifleterek tekrar oluşmalarını engeller.  

8. Cildi Yeniler

Aloe vera jel, cildi yağlı olan kişiler tarafından kullanıldığı zaman cildin yağdan arınmasını ve dengesini bulmasını sağlar. Bunun için cilde aloe vera jel maskesi yapılır ve ardından soğuk su ile temizlenir. Böylece cilt, fazla yağdan arındırılır.

Ayrıca aloe vera jel, cildin üst tabakasında bulunan ölü derilerin temizlenmesi ve cildin nefes alması için de kullanılabilir. Bu noktada aloe vera jel ile peeling yapmak, ciltteki ölü deriyi arındırır ve cildin daha genç ve parlak görünmesine yardımcı olur. 

Aloe Vera Jel Nasıl Kullanılır?

aloe vera jel ile yüz bakımı yapan kadın

Aloe vera jeli direkt olarak yüzünüz dahil olmak üzere tüm vücudunuza masaj yaparak uygulayabilirsiniz. İçerdiği bakır minerali sayesinde dokuların iyileşmesine ve yenilenmesine yardımcı olan aloe vera jel ile cildinizin ph seviyesini de düzenleyebilirsiniz.

Bunun için aloe vera jeli, cilde kalın bir tabaka halinde sürün ve yarım saat cilt üzerinde bekletin. Ardından soğuk su ile durulayın. Soğuk su, cildin kan akışını hızlandırarak daha etkili bir sonuç verecektir. 

Buna ek olarak aloe vera jeli, gece maskesi olarak da kullanabilirsiniz. Özellikle akne tedavisi için uyumadan önce bir miktar aloe vera jeli, sivilceli bölgeye sürün. Jeli, gece boyunca sivilceli bölgede bekletin ve ertesi gün yıkayın. Bu sayede sivilceleriniz azalabilir.

Aloe vera jeli göz çevresine de uygulayabilirsiniz. Fakat göz içine sürmemeye özen göstermelisiniz. Parmak uçlarıyla masaj yaparak göz çevresine uygulayacağınız aloe vera jel, morlukları ve kırışıklıkları azaltmaya faydalı olacaktır.

Ayrıca aloe vera jelin, topuk çatlağı tedavisinde de kullanıldığını ekleyelim. Bu doğrultuda topuklardaki çatlaklar için oldukça faydalı olacaktır. 

Topuk çatlağı tedavisi için daha detaylı bilgi sahibi olmak için Topuk Çatlağı Nasıl Oluşur ve Tedavi Yolları Nelerdir? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Aloe Vera Jel Nasıl Elde Edilir?

aloe vera yapraklarından aloe vera jelini çıkaran kadın

Aloe vera jelin etkilerinden en iyi şekilde yararlanmak için doğal aloe vera jel ürünlerini tercih edebilirsiniz. Öte yandan en güzeli, aloe verayı evinizde kendiniz yetiştirmektir. Aloe vera bitkisi olgunlaştıkça jelini elde edebilir ve istediğiniz şekilde yararlanabilirsiniz. Peki aloe vera bitkisinden aloe vera jeli nasıl elde edebilirsiniz?

  • Öncelikle aloe vera bitkisinin yeterli olgunluğa eriştiğinden emin olmanız lazım.

Ek Bilgi: Yeterli olgunluğa erişmiş bir aloe vera bitkisi yeşil ve geniş yapraklara sahiptir. Yaprakları ise ortalama 20 cm uzunluğundadır. 

  • Dıştaki yapraklardan birkaç tanesini alt kısımlarından kesin. Kestiğiniz aloe vera yapraklarının içinden sarı bir sıvı akabilir. Bu madde aloe lateksi denilen bir bitki özüdür. Aloe vera jel, akan bu sıvı değildir. 
  • Akan sıvıyı temizleyin. 
  • Aloe vera yapraklarının içini açmak için sivri kısımdan 3’te 1’lik bir kısmını kesin.
  • Ardından sarı sıvı akmaya devam edeceği için temizleme işlemini tekrarlayın.
  • Aloe vera yapraklarının yan dikenlerini kesin. Bu işlemi yaparken dikenleri olabildiğince derinden kesin. 
  • Aloe vera yapraklarının üst ve alt katmanlarını bir bıçak yardımı ile sıyırın. 
  • Son olarak aloe vera yapraklarından çıkan jeli, cam bir kavanoza ilave edin.

İşte hepsi bu kadar! Artık kendi doğal aloe vera jelinizin keyfini çıkarabilir ve faydalarından yararlanabilirsiniz!

krem kutusunda aloe vera jel

Görüldüğü üzere aloe vera jel, farklı pek çok alanda kullanılan oldukça şifalı bir bitki özü olarak karşımıza çıkar. Özellikle cilt problemlerini en aza indiren aloe vera jel, sayısız faydası ile dikkat çeker. 

Söz konusu cilt sağlığı olunca termal suyun etkisine de değinmek gerekir. Tıpkı aloe vera jel uygulaması gibi termal sular da cilt rahatsızlıklarının giderilmesinde oldukça etkilidir. Dolayısıyla aloe vera gibi termal suyun faydalarından da yararlanabilir, cilt sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. 

Termal suyun, cilt rahatsızlıkları üzerindeki etkisini öğrenmek için Termal Suyun Cilt Hastalıkları İçin Faydaları Nelerdir? başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bu kapsamda şifalı termal sulardan faydalanmak için misafirlerine kusursuz konfor sunan Çam Otel’i tercih edebilirsiniz. Ayrıca Çam Termal Otel’de konakladığınız süre boyunca SPA ve masaj uygulamalarından da yararlanabilirsiniz!

Masaj hizmetleri hakkında bilgi sahibi olmak için Ankara Masaj Seçenekleri Çam Hotel'de Sizi Bekliyor başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council