Blog

Kabak Lifi Nedir, Ne İşe Yarar?

Kabak Lifi Nedir, Ne İşe Yarar?

mermer üzerinde kabak lifleri

Kabak lifi, ciltteki ölü derileri uzaklaştırarak hücre yenilenmesini sağlayan ve son yıllarda oldukça popüler olan bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle doğru bir şekilde uygulandığında mükemmel bir etki sağlayan kabak lifi ile ciltteki birtakım sorunları azaltmak mümkün. Peki tam olarak kabak lifi ne işe yarar?

Kabak lifi ne işe yarar sorusunu yanıtlamadan önce kabak lifinin ne olduğunu bilmek gerekir. Kabak lifi, baklagiller ailesine ait olan ve hızlı bir şekilde büyüyen bir kabak türüdür. Lif kabağı olarak da bilinen ve sarı çiçekleri ile dikkat çeken kabak lifinin meyveleri kurutulduktan sonra kabukları soyularak çekirdekleri çıkarılır. Bu sayede meydana gelen ürüne ise kabak lifi denir.

Peki kabak lifi ne işe yarar, nasıl kullanılır? İşte kabak lifi hakkında aklınızdan geçen soruların cevabı!

Kabak Lifi Ne İşe Yarar?

yuvarlak ve silindir kabak lifleri

Kabak lifi, temel olarak cilt için tercih edilen bir üründür. Öte yandan bulaşıkları yıkamak için de kullanılabilir. Doğal bir ürün olmasından dolayı, cilt bakımında sıklıkla kullanılır. Dolayısıyla kabak lifi ne işe yarar sorusunu kabak lifinin faydaları ile belirtmek gerekir. O halde gelin, kabak lifinin faydaları nelerdir birlikte bakalım.

 • Cildi ölü derilerden arındırır. Kabak lifinin en çok bilinen faydası, cildi ölü derilerden arındırmasıdır. Cildi ölü derilerden temizleyen kabak lifi, aynı zamanda yeni hücrelerin gelişmesine de katkıda bulunur.
 • Selülitlerin azalmasına yardımcı olur. Kabak lifi, düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman ciltteki portakal kabuğu görünümünü en aza indirir.
 • Batıklar için etkilidir. Kabak lifi, özellikle geçmek bilmeyen batıklar için en etkili çözümler arasında yer alır. 
 • Kan dolaşımını artırır. Böylece varis ve selülit gibi problemlerin önüne geçmeye çalışır. 
 • Cildi kirden arındırır. Diğer banyo liflerinden farklı olan kabak lifi, sert yapısı ile ciltteki kiri kolayca arındırır.
 • Sivilce izlerini azaltabilir. Eski sivilce izlerini azaltmaya yardımcı olan kabak lifi, ayrıca yeni sivilcelerin oluşumunu da engelleyebilir.  

Kabak Lifi Nasıl Kullanılır?

kabak lifi ve beyaz sabun

Kabak lifi ne işe yarar artık biliyorsunuz. Ancak kabak lifini uygularken cildinizdeki probleme göre bir uygulama yapmalısınız. Bu noktada kabak lifini, selülit için mi yoksa batık problemi için mi kullanacağınıza karar vermelisiniz. 

Selülit için Kabak Lifi Nasıl Kullanılır?

Genellikle kadınlarda rastlanılan bir cilt problemi olan selülit, son derece rahatsız edici bir görüntüye neden olabilir. Öte yandan düzenli şekilde kabak lifi kullanarak selülitlerden kurtulabilirsiniz. 

 • Kabak lifini ılık su ile ıslatın. 
 • Yumuşayan kabak lifini, zeytinyağı sabunu veya defne sabunu ile köpürtün. 
 • Ardından kabak lifi ile selülitli bölgenizi, aşağıdan yukarıya dairesel hareketler yaparak ovalayın.

Önemli Bilgi: Bu işlemi en az 5 dakika kadar yapmaya özen gösterin. 

 • Kabak lifi ile ovaladığınız bölgeyi durulayın. 
 • Duştan çıktıktan sonra ise bitkisel bir yağ ile selülitli bölgeye masaj yapın. 

Önemli Bilgi: Portakal yağı, selülitlerden kurtulmanız için etkili yağlardan bir tanesidir. Fakat cilde iyi gelen yağlar arasından istediğiniz yağı da tercih edebilirsiniz. 

Ek olarak, selülitlerden çok daha hızlı bir şekilde kurtulmak için masaj uygulamalarından da yararlanabilirsiniz. Bu doğrultuda Çam Hotel’in sunduğu masaj seçeneklerine göz atabilir ve sizin için en uygun masajı tercih edebilirsiniz. 

Ayrıca selülit konusunda daha detaylı bilgi için Selülit Nedir? Selülit Nasıl Geçer? başlıklı yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz. 

Sivilce için Kabak Lifi Nasıl Kullanılır?

cilt kremi ve yüz için küçük kabak lifi

Özellikle yüz bölgesinde meydana gelen sivilce problemi, estetik açıdan direkt olarak dikkat çeker. Bu durum kişilerin günlük hayatını dahi etkileyebilir. Dolayısıyla sivilcelerden kurtulmak için kabak lifinden faydalanabilirsiniz. Fakat yüzünüz için kullanacağınız kabak lifinin küçük olmasına dikkat edin.

 • Kabak lifini ılık su ile ıslatın.
 • Cildiniz için kullandığınız sabun ile kabak lifini köpürtün. 
 • Daha sonra ise kabak lifi ile yüzünüzü nazik bir şekilde ovalayın. Bu işlemi yaklaşık 5 dakika kadar uygulayın.
 • Ardından soğuk su ile yüzünüzü yıkayın.
 • Son olarak cildinize uygun bir nemlendirici ile yüzünüzü nemlendirin.

Batık için Kabak Lifi Nasıl Kullanılır?

Batık, çoğunlukla bacaklarda meydana gelen ve sık oluşan bir problemdir. Fakat kabak lifi kullanarak batıklardan kurtulabilir, böylece pürüzsüz bir görünüm elde edebilirsiniz.

 • Orta sertlikteki kabak lifini ılık su ile ıslatın. 
 • İsteğe bağlı olarak bir miktar sabun veya duş jeli ekleyin. 
 • Ardından kabak lifini, bacaklarınızdaki batık olan bölgeye hafif şekilde bastırarak ve aşağı yukarı hareketler yaparak ovalayın. 
 • Bu işlemi, batık probleminin ortadan kalktığına emin olana dek devam ettirin. 
 • Son olarak bacaklarınızı ılık su ile durulayın. 
 • Ayrıca bacaklarınız kuruduktan sonra nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. 

banyoda bulunan kabak lifi havlu ve bakım malzemeleri

Çam Otel olarak bu yazımızda kabak lifi ne işe yarar ve nasıl kullanılır sorularını yanıtladık. Görüldüğü üzere kabak lifi, cilt için oldukça faydalı olan bir üründür. Öte yandan kabak lifi, sert bir yapıya sahip olduğu için uygulama öncesi ılık su ile ıslatmalısınız. Böylece cildinizi tahriş etmemiş olursunuz. 

Kabak lifi ile cildinizdeki sorunlardan kurtulabileceğinizden bahsettik. Ek olarak, cilt problemlerinden daha hızlı bir şekilde kurtulmak için masaj uygulamalarından ve termal suyun faydalarından da yararlanabilirsiniz. Öyle ki termal suların birçok cilt sorununa iyi geldiği bilinen bir gerçektir.

O halde hem termal sudan faydalanmak hem de huzur dolu bir tatil geçirmek için misafirlerine kusursuz konfor sunan Çam Otel’i tercih edebilirsiniz. Ayrıca Çam Termal Otel’de konakladığınız süre boyunca farklı hizmetlerden de yararlanabilirsiniz. 

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council