Blog

Selülit Nedir? Selülit Nasıl Geçer?

Selülit Nedir? Selülit Nasıl Geçer?

Selülit nedir sorusuna yanıt niteliğinde selülit oluşumunu engellemek üzere yapılan kuru fırçalama tekniği

Selülit problemi günlük hayatta en çok karşılaşılan cilt sorunlarından biri olarak öne çıkıyor. Vücudun özellikle de uyluk ve kalça bölgesinde görülen selülit, bu sorunla mücadele eden kişiler ile ilgili pek çok soruyu da beraberinde getiriyor. Peki selülit nedir? Selülit tedavi edilebilir bir durum mu? 

Yaygın bilinenin aksine yalnızca kadınlarda değil erkeklerde de görülen selülit, ortalama 14 olarak yaşından itibaren ortaya çıkıyor. Kadın ve erkeklerde kas, yağ ve bağ dokularının daha farklı bir dağılım göstermesi ve vücut tiplerinin farklı olması nedeniyle selülitin daha çok kadınlarda ortaya çıktığını da söylemek mümkün. 

Eğer siz de selülit problemi ile karşı karşıyaysanız ya da yalnızca selülit nedir sorusuna bir yanıt arıyorsanız, sizler için hazırlamış olduğumuz bilgilendirici içeriğimizi okuyabilir, bu konuya dair en doğru bilgileri öğrenebilirsiniz!

Selülit Nedir?

Genellikle kiloya bağlı ortaya çıktığı düşünülse de selülit nedir sorusu, genellikle genetik sebeplerle ortaya çıkan bir cilt rahatsızlığı olarak ifade edilebilir. Öte yandan selülitin bir hastalık olduğuna düşüncesi de aslında epey yanlıştır.

Selülit aslında, derinin en üst katmanında bulunan yağ hücrelerinin enerjinin fazlasını depolaması ve sonrasında kan dolaşımının yavaşlayarak bu hücrelerin genişlemesi ile ortaya çıkmaktadır. Kadınlık hormonunun salgılaması ile daha çok genişleyen hücreler, yağ dokusunun vücutta çok geniş bir alana yayılmasına neden olmaktadır. 

Sonrasında vücutta su birikir ve cilt portakal kabuğuna benzeyen çukurlu ve büzüşmüş bir görünüme sahip hale gelir. İşte bu görüntü “selülit” olarak isimlendirilmektedir. 

Daha önce de söz etmiş olduğumuz gibi genellikle kilo sorunlarına bağlı olarak çıktığına inanılsa da selülitin kilo ile çok da alakası yoktur. Bu nedenle yalnızca kilo vermek selülitlerin yok edilmesinin önünü açmayacaktır. 

Bunun yanı sıra selülitin oluşumu ile alakalı kesin bir sebepten söz etmek de mümkün değildir. Çünkü selülit pek çok farklı nedene bağlı olarak oluşabilen bir durumdur. 
Peki ama selülit neden olur? Bu sorunun yanıtı için içeriğimizi okumaya devam edin! 

Selülit Neden Olur?

selülit nedir sorusuna yanıt niteliğinde kuru fırça ile selülit masajı yapan kadın

Öncelikle selülitin gayet normal bir cilt sorunu olduğunun ve herkesin vücudunda ortaya çıkabileceğinin altını çizmekte fayda var. Ayrıca selülitlerinden memnun olmak ve buna dair herhangi bir şey yapmamak ya da selülitsiz bir yaşama merhaba demek arasında hangi seçimi yapacağınız da sadece sizi ilgilendiren bir durum. 

Daha önce de söylediğimiz gibi selülit oluşumunda pek çok farklı etkenden söz etmek mümkün. Selülit neden olur sorusunu aşağıdaki gibi listelemek mümkün: 

  • Genetik sebepler 
  • Hormonal değişimler 
  • Ani kilo kaybı 
  • Düzensiz beslenme 
  • Su eksikliği 
  • Sürekli oturmak 
  • Zararlı birtakım alışkanlıklar

Selülit Nasıl Geçer?

selülitleri geçirmeye yardımcı olacak yağ, kuru fırça gibi masaj malzemeleri

Genellikle rahatsız edici bir görüntüsü olduğundan yakınılan selülit, vücudun kalça bölümünde ve arka bacaklarda ortaya çıkan hafif tümsekli bi görünüme sahiptir. Selülit problemi yaşayan ve bu görünümden kurtulmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de selülit nasıl geçer sorusu… 

İlk olarak selüliti tam anlamıyla bitirecek, çok etkili bir tedavi yöntemi olmadığının altını çizelim. Bugün kozmetik piyasasında hedef kitlesinde genellikle kadınların yer aldığı çeşitli markalar selülitin tamamen yok edilebilir olduğunu vurgulasa da buna dair henüz kesin bir kanıt bulunmamaktadır. 

Ayrıca, selülit yaşayan kişilerin başvurduğu kilo verme, egzersiz yapma ya da masaj yaptırma gibi eylemler ne yazık ki uzun süreli tedavilerdir. Peki selülit nasıl geçer? İşte selülit sorunu yaşayanların dikkate alabileceği bakım tavsiyeleri!

Selülit Masajı 

Selülitin önlenmesinde en önemli faktör kan dolaşımının hızlandırılmalısıdır. Bu yüzden selülit önleyici masajlar, selülitin azalmasında çok işe yarayan tekniklerden biri. 
Selülit masajı için uygun yağlardan özellikle zambak yağı, keten yağı, ardıç yağı ve susam yağı tercih edilerek bir terapist yardımıyla selülitli bölgede masaj uygulanır. Bu masaj sayesinde selüliti oluşturan hücrelerin yerleşmesi ve genişlemesi engellenir. Bu da selülitin parçalanmasına yardım eder.

Selülit masajında, kalçalara saat yönünde yapılan  dairesel hareketler ilk haftalarda uygulanır. Sonrasında kalçalara aşağıdan yukarıya doğru sıvazlama ve yoğurma işlemi denenir. 
Bacak ve basene ise, sırasıyla dikey sıvazlama,  parmak ucu iğne batırma avuç içi yoğurma gibi işlemler uygulanır. Sert ve güçlü hareketlerle uygulanan bu işlemler, ödem ve varisi olan kişilere kesinlikle önerilmez.  Hamileler ise temkinli olmalı ve doktorlarına danışmalıdırlar.

Mezoterapi

güzellik salonunda hastasına mezoterapi tekniği uygulayan bir doktor

Mezoterapi, bir çeşit tıbbi tedavi yöntemi olarak ifade edilebilir. Genellikle estetik amaçlı tedavilerde uygulanan mezoterapi, cildin sarmasında veya güneş yanığı, deri çatlağı, selülit gibi çeşitli cilt problemlerini tedavi etmek üzere uygulanmaktadır. 

Mezoterapinin en çok başvurulan selülit tedavilerinden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Tıpkı akupunktur tedavisinde olduğu gibi iğneler yardımı yapılan bir işlem olan mezoterapide hazırlanan karışım, cildin mezoderm olarak bilinen tabakasına enjekte edilmektedir. 

Selülite direkt olarak etki eden maddeler, vücutta kullanılmayan yağ hücrelerini parçalayarak kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Bu sayede cilt dokusu da iyileşmiş olur.

Kuru Fırçalama

Son dönemde revaçta olan bakım tekniklerinden biri olan kuru fırçalama uygulaması da kan dolaşımını arttıran; dolayısıyla da selülitlerin azalmasında etkili rol oynayan bir yöntemdir. Günde yalnızca 10 dakikanızı alacak bu uygulama ile selülitlerinizden kurtulabilir, pürüzsüz bacaklara sahip olabilirsiniz! 

Üstelik uygulaması da çok basit bi işlem için tek yapmanız gereken vücudunuz henüz kuruyken vücut fırçanızı dairesel hareketler yoluyla vücudunuzda selülit olan bölgeye uygulamak. 

Kuru fırçalamaya dair daha ayrıntılı bilgi edinmek için Vücut Fırçası Nedir? Kuru Fırçalama Tekniği Nasıl Uygulanır? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

LPG

lpg uygulaması

LPG tekniği de mezoterapi gibi kan dolaşımını hızlandırarak cilde esneklik ve pürüzsüzlük kazandıran bir uygulamadır. Vakum sistemine sahip LPG’de vakumlu başlıklar deri dokusunu vakumlayarak kan dolaşımını arttırmakta bu da selülit görünümünü önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Egzersizler 

Egzersizler, hayatın her alanında vücudumuzu iyileştirdiği gibi, selülitleri yok etmede de önemli bir rol oynar. Selülitin azaltılması için yapmanız gereken egzersizler aynı zamanda bacak ve kalçalarınızın şekillenmesine de yardım eder. Yani bir taşla iki kuş!

Selülitlerden kurtulmak için büyük kas gruplarını çalıştırmalı, kan dolaşımını hızlandırmalı ve kaslarınızın glikozu enerjiye çevirmesini sağlamalısınız.  Bunu başaran spor egzersizlerinin başında; squat, lunge, kick back ve dead lift geliyor. 

Sizler için selülit nedir sorusunu mercek altına alarak vücudunuzda oluşan selülitleri gidermeye yardımcı olacak uygulamaları paylaştık. Tüm bunların yanı sıra termal sular da pek çok faydasının yanı sıra toksinleri ciltten arındırmaya ve selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olmaktadır. 

Bu doğrultuda hem termal kaplıcaların olumlu etkilerinden yararlanmak hem de çam ağaçlarının arasında eşsiz bir tatil geçirmek için misafirlerine kusursuz konfor sunan Çam Otel’i tercih edebilirsiniz. 

Son olarak hazırlamış olduğumuz diğer içerikler için blog sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın
 

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council