Blog

Topuk Çatlağı Nasıl Oluşur ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Topuk Çatlağı Nasıl Oluşur ve Tedavi Yolları Nelerdir?

ahşap bir yüzeyde bulunan topuk çatlağı olan bir çift ayak

Topuk çatlağı yaygın olabilen bir ayak sorunudur. İlk başlarda önemli bir sağlık problemi olarak algılanmasa da ilerleyen zamanlarda ciddi etkilere yol açabilir. Özellikle çatlaklar derinleştiğinde ayakta durmak dahi zorlayıcı hale gelebilir. Hatta topuğa yapılan en basit baskı bile şiddetli ağrılara neden olabilir.

Topuk çatlağı estetik açıdan da tatmin etmeyen sonuçlar verir. Özgüveni etkileyen bu durum kişinin sosyal yaşamının olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Ayrıca ilk olarak deriyi etkileyen topuk çatlağı içerisindeki organizmalardan dolayı başka hastalıkları da tetikleyebilir. 

Çam Otel olarak bu yazımızda sizler için topuk çatlağı nasıl oluşur, tedavi yöntemleri nelerdir sorularına cevap vermeye çalışacağız. 

Topuk Çatlağı Nasıl Oluşur?

Topuk çatlağı olan kadın

Topuk çatlağı, topuk bölgesindeki kabuklanma olarak bilinen nasır ile başlar. Ayaktaki baskının giderek yoğunlaşması ile ayak tabanı genişler bu nedenle kabuklanan yerler çatlamaya başlar. Böylece son derece rahatsız edici bir sorun olan topuk çatlağı ortaya çıkar.

Topuk çatlağına birçok durum neden olabilir. Mevsimsel şartlardan etkilenebildiği gibi, fiziksel aktivitelerden, cilt tipinden, tiroid veya diyabet hastalığından, ya da vitamin eksikliğinden kaynaklanabilir. Dolayısı ile topuk çatlağı bir hastalık belirtisi de olabilir. Bu nedenle özellikle ciddiye alınması ve doktora gidilmesi gerekir.

Herkeste görülebilen topuk çatlağı, cildini yeterli seviyede nemlendirmeyen, kuru cilde sahip kişilerde daha çok fark edilen bir problemdir. Ayaklardaki baskı, hali hazırda kuru olan ayak topuğunun çatlamasını hızlandırır. Ayrıca topuk çatlağı, ciltteki yoğun nem kaybından dolayı belirli bir yaşın üzerindeki insanlarda daha sık rastlanır.

Yeterince nemlendirilmeyen cilt zamanla kalınlaşıp pütürlü bir hal almaya başlar. Bu da topuk çatlağına yol açtığı gibi istenmeyen bir görünüm ile sonuçlanır. Topuk çatlağı, ayak topuğu kaşıntısı ve deri sertleşmesi ile birlikte deri dökülmesine neden olur. Ayrıca ilerleyen durumlarda deride kanama da görülebilmektedir.

Topuk Çatlağı Tedavi Yolları 

Ayak çatlağı olan kadın

Topuk çatlağı birbirinden farklı tedavi yöntemlerine sahiptir. Eğer ayak topuğu derisinde kalınlaşma ve dökülme belirtileri bulunuyorsa aynı zamanda ağrı seviyesi giderek artıyorsa önceden önlem almak mantıklı olacaktır. O halde topuk çatlağı tedavi yolları nelerdir birlikte bakalım.

1. Bitkisel Yağlar

Topuk çatlaklarını gidermek için bitkilerden elde edilen doğal yağlardan faydanılabilir. Özellikle badem yağı, zeytinyağı ve hindistan cevizi gibi yağların cilt yumuşatma etkileri vardır. Ancak bitkisel yağları topuklara sürmeden önce ayaklar ılık suda yıkanmalıdır. Böylece çatlaklar yumuşayarak çok daha kolay bir şekilde iyileşecektir.

Ek Bilgi: Yağları masaj yaparak uygulamak daha etkili bir sonuç verir. Ayrıca, bu yöntem uygulandıktan sonra pamuklu bir çorap giyilirse ayak topuklarında ekstra bir yumuşama gözlemlenebilir.

2. Termal Su

Termal su, insan sağlığı açısından faydalı birçok minerali barındırır. İçerisinde bulunan potasyum ve silisyum cildin daha sağlıklı ve yumuşak olmasını sağlar. Ayrıca, magnezyum açısından da zengin olan termal suların ciltteki nem oranını arttırdığı bilinir. 

Cildi yumuşatıcı etkisi bulunan termal suyun, aynı zamanda cildi yenileyici etkisi de vardır. Ek olarak, termal suyun atopik kuru ciltlerde meydana gelen iltihap sorunlarını da azaltma etkisi olabilmektedir. Dolayısıyla termal su, topuk çatlakları için mükemmel bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkar.

Bu doğrultuda hem termal suyun olumlu etkilerinden yararlanmak hem de sizi rahatsız eden topuk çatlarından kurtulmak için misafirlerine kusursuz hizmet sunan Çam Otel’i tercih edebilirsiniz. O halde hızlı ve kolay bir şekilde rezervasyon yapmak için tıklayın!

Tam bir şifa kaynağı olan termal suyun insan sağlığı üzerindeki faydaları hakkında ayrıntılı bilgiler için Termal Suyun Faydaları Nelerdir? adlı yazımıza bakabilirsiniz.

3. Vazelin

Topuk çatlağına krem süren kadın

Vazelin, topuk çatlakları için alternatif nemlendiriciler arasında yer alır. Yoğun nemlendirme özelliği bulunan vazelinin, düzenli kullanım ile birlikte topuk çatlarını azaltma etkisi vardır. Hem bütçe dostu hem de kolay uygulanabilir bir yöntem olmasından dolayı vazelin, topuk çatlakları için iyi bir nemlendiricidir.

4. Lazer

Medikal uygulamalar arasında bulunan lazer profesyonellik gerektiren bir uygulamadır. Alanında uzman kişiler tarafından uygulanan lazer tedavisi, topuk çatlağı için etkili tedavi yöntemleri arasında bulunur. 

Lazer ile gönderilen yüksek ısıya sahip enerjiler sayesinde topuk çatlağı problemi giderilebilir. Ancak güvenli ve hijyenik bir ortamda yapılması son derece önemlidir. Ayrıca en az birkaç seans gitmek gerekir ki bu da maddi olarak biraz zorlayıcı olabilir. 

5. Vitamin Takviyesi

Topuk çatlağının ana nedenlerinden bir tanesi de vitamin yetersizliği olabilmektedir. Dengesiz beslenme, gerekli vitaminlerin vücuda alınmaması gibi durumlardan kaynaklanabilen topuk çatlağı sorunu, düzenli vitamin takviyesi ile azaltılabilir. Özellikle K ve A vitaminin cilt yenileyici etkisinden dolayı bu vitaminler tercih edilebilir. 

6. Doğal Kürler

Topuk çatlağı tedavisinde birçok doğal kür tedavisi bulunur. Bu doğal kürlerin her biri oldukça etkili kürler olarak karşımıza çıkar. Peki temel olarak evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu kürler nelerdir?

  • Ilık Su-Limon Kürü

Limon asidik özelliği sayesinde topuktaki bakteriler ile savaşarak topuk sağlığı açısından önemli bir fayda sağlar. Eşit miktarda ılık su ve limon karıştırılarak ayaklara uygulandığında çatlaklara karşı etkili bir yöntem olabilmektedir. 

  • Ilık Su-Bal Kürü

Cildi nemlendiren ve besleyen bal, topuk çatlaklarından kurtulmak isteyenler için etkili bir yöntemdir. Topuk çatlağından kurtulmak isteyenlerin yapması gereken, bir leğen içerisinde ılık su ile balı karıştırarak 15 dakika boyunca ayaklarını o karışımın içerisinde bekletmek olacaktır. 

Ayrıca bu karışım, topuk çatlağına ek olarak ayaktaki kötü kokuları azaltıcı etkisi ile de bilinir. Ancak bu işlem, çatlaklar azalana kadar düzenli olarak her banyo sonrası tekrarlanmalıdır.

7. Ponza Taşı

Çatlak topuğa ponza taşı uygulayan kadın

Ponza taşı, silikat esaslı çok gözenekli, donmuş, volkanik kökenli camsı bir kayaç türüdür. Cildi yenileyici özelliği ile bilinen ponza taşı, ciltteki ölü derileri atarak yumuşacık ve pürüzsüz bir cilt sunar. Bu sayede topuklardaki çatlaktan ve kalın deri tabakasından kurtulmayı da kolaylaştırır. Ancak daha etkili sonuçlar için düzenli kullanım şarttır.

Ponza taşı hakkında detaylı bilgiler için Ponza Taşı Nedir? Ne İşe Yarar? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Görüldüğü üzere topuk çatlağı her ne kadar önemli bir problem olarak algılanmasa da aslında hem ciddi sağlık sonuçlarına yol açabilen hem de estetik açıdan rahatsızlık verebilen bir sorundur. 

Her ne kadar topuk çatlağından kurtulmak için tedavi yolları bulunsa da, topukta çatlak oluşumunun tekrarlanmaması için ayakkabı seçimine dikkat etmek ve ayak bakımını düzenli olarak yapmak önemlidir.

Bu yazımızda sizler için topuk çatlağı nasıl oluşur ve tedavi yolları nelerdir cevaplamaya çalıştık. Umarız faydalı bir içerik olmuştur. 

Son olarak diğer yazılarımız için blog sayfamızı takip etmeyi unutmayın!

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council