Blog

Güvenli Tatil Rehberi: Seyahat İçin HES Kodu Nasıl Alınır? 

Güvenli Tatil Rehberi: Seyahat İçin HES Kodu Nasıl Alınır? 

yapacağı seyahat için hes kodu alan kahverengi gömlekli kadın

2019 yılı itibariyle tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 veya bir diğer ifadeyle Korona Virüsü salgını, hakkında en çok araştırma yapılan konulardan bir tanesi. Hiç şüphesiz seyahat için HES kodu uygulaması ile ilgili merak edilenler ise  bu anlamda en çok gündeme gelen konular arasında yer alıyor. 

Bağışıklık sistemi güçsüz olan bireylerin, bulaşıcılığı yüksek ve kontrol altına alınması oldukça zor olan Covid-19 hastalığına yakalanma riski epey fazla. Hastalığın yayılmasını engellemek adına Korona Virüsü pandemisi sürecinde alınan bir dizi önlemden biri de yurt içi seyahatlerde sağlık güvenliğini sağlayabilmek adına zorunlu hale getirilen HES kodu uygulaması. 

Misafirlerine güvenli ve huzurlu bir tatil deneyimi sunan Çam Otel olarak hazırladığımız yazımızın konusunu seyahat için HES kodu uygulaması oluşturuyor. İçeriğimizi dikkatlice inceledikten sonra HES kodu nedir, seyahat için HES kodu nasıl alınır gibi sorularınızın yanıtını öğrenebilirsiniz! 

Sizler için hazırladığımız diğer içeriklerimize göz atmak için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Seyahat İçin HES Kodu Nedir?

seyahat hazırlığı için bir araya getirilen bir bavul dolusu eşya

Özellikle tatil dönemlerinde seyahat için HES kodu uygulaması ile ilgili pek çok araştırma yapılıyor. Bu nedenle HES kodu nedir ve HES kodu ne işe yarar sorularının yakın zamanda seyahate çıkacak olanlar ve güvenli bir tatil deneyimi yaşamak isteyenler için ayrıntılı bir şekilde ele alınması ve bu sorulara yanıt bulunması gerekiyor. 

Covid-19 pandemisi kapsamında ülkeler, bu büyük salgını dizginleyebilmek ve yayılmasını önleyebilmek adına bir dizi önlem almaya devam ediyor. Ülkemizin bu konuda yapmış olduğu çalışmalardan bir tanesi ise HES olarak da ifade edilen ve TC. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan Hayat Eve Sığar isimli mobil uygulama. 

Ülkede bulunan bireylerin sağlığını koruyarak daha güvenli bir sosyal yaşam sürebilmesini sağlamak ve Korona Virüsü salgınını kontrol altına alabilmek adına geliştirilen Hayat Eve Sığar uygulaması ile insanların hem şehir içi hem de şehirler arası seyahatlerini daha güvenli bir şekilde yapmaları amaçlanıyor. 

Bunun yanı sıra, HES uygulamasının kullanım alanının yalnızca seyahat ile sınırlı olduğu da söylenemez. Hayat Eve Sığar uygulamasının HES kodu sistemi ile bireylerin hastaneye giriş ve çıkışları, alışveriş merkezi ya da çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarına yaptıkları ziyaretler, spor salonu giriş çıkışları gibi daha pek çok hareketleri kayıt altına alınmaktadır. 

Böylece uygulamayı telefonuna indiren ve kendilerine bir HES kodu edinen bireyler arasında hastalık belirtisi gösteren, hasta biriyle temasta bulunmuş olan ya da Korona Virüs hastalığına yakalanmış olanlar varsa bu kişilerin bilgileri Sağlık Bakanlığı ile paylaşılmaktadır. Sonrasında da temaslı bireyler için 10 günlük karantina süreci, Covid-19’a yakalananlar için ise 14 günlük bir tedavi süreci başlamaktadır. 

Şehir İçi Seyahat İçin HES Kodu 

Daha önce de sözünü etmiş olduğumuz gibi ülkemizde birçok konuda olduğu gibi şehir içi toplu ulaşımda da pandemiye karşı alınan önlemleri başarıya ulaştırma noktasında HES kodu uygulamasından yararlanılmaktadır. Bu uygulamanın yürürlüğe girmesindeki temel sebebin ise  hem izolasyon sürecinde olması gereken fakat topluma karışan bireylerin tespitini daha kolay yapabilmek hem de Covid-19’a yakalanmış kişilerle temas eden bireyler hakkında bilgi sahibi olabilmek olduğunu söyleyebiliriz.

Şehir içi seyahat için HES kodu, bireylerin şehir içi seyahatlerde toplu taşıma araçlarında kullandıkları kişiye özel seyahat kartlarına entegre olarak çalışmaktadır. Böylece evde karantinada olan hastaların seyahat kartları da HES kodu aracılığı ile yapılan güncelleme sayesinde izolasyonda kalmaları gereken tarih aralığı boyunca askıya alınarak bu kişilere seyahat kısıtlaması getirilmektedir. 

Kurallara uymayarak evlerinden çıkan ve seyahat eden kişilere ise gerekli cezai işlemler uygulanmaktadır. Bu doğrultuda HES kodu kullanımına dair kuralların eksiksiz olarak uygulanması, hastalığın yayılmasını önemli ölçüde önlemektedir.

Şehirler Arası Seyahat İçin HES Kodu 

HES kodu ülkemizde tıpkı şehir içi yolculuklarda olduğu gibi şehirler arası yolculuklarda da kullanılması zorunlu bir uygulama. Yani uçak, otobüs, tren gibi şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan firmalar aracılığıyla seyahate çıkmak isteyen kişilerin biletlerini almadan önce bir HES kodu edinmeleri gerekiyor. 

Şehirler arası seyahat için HES kodunun zorunlu olmasındaki temel sebebin elbette Korona Virüsün yayılmasını önlemek ve hastalığı kontrol almak olduğunu söylemek mümkün. 

Bu doğrultuda eğer bayramlarda ya da hafta sonu tatillerinde şehrin kalabalığından uzaklaşmak için gürültüden uzak bir seyahate çıkmak isterseniz ve özel aracınızla yolculuk yapmayacaksanız biletinizi almadan önce bir HES kodu almanız gerektiğini belirtelim. 

Seyahat için HES kodu ile ilgili bilinmesi gerekenleri sıraladık. Dilerseniz şimdi de seyahat planı yapanlar için HES kodu nasıl alınır sorusuna yanıt bulalım.

Seyahat İçin HES Kodu Nasıl Alınır?

ellerindeki bavul ile birbirine sarılarak yürüyen ve maske takmış genç çift

Tatil yapmak ya da başka bir nedenden dolayı bir ilden başka bir ile seyahat etmek için HES kodu almanın yapılması gereken en önemli zorunluluklardan bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. 

Eğer HES kodu almanız gerekiyorsa, Sağlık Bakanlığı tarafından size sunulan 3 farklı alternatif yoldan birini seçerek HES kodunuzu kolayca edinebilirsiniz. Bunlardan ilk cep telefonunuza indireceğiniz Hayat Eve Sığar mobil uygulaması üzerinden süreli ya da süresiz olarak HES kodunuzu almak. Öte yandan dilerseniz SMS yoluyla ya da E-devlet üzerinden de HES kodu alabilir, herhangi bir problem yaşamadan seyahatlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

HES kodu almak için eğer mobil uygulama kullanmayı tercih ediyorsanız yapmanız gereken işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İlk olarak akıllı telefonunuza indirmiş olduğunuz Hayat Eve Sığar uygulamasını açarak “HES Kodu İşlemleri” sayfasına girmeniz gerekiyor.
  •  Ardından çıkan sayfada “HES Kodu Oluştur” butonuna tıklayarak süreli ya da süresiz HES kodunuzu alabilirsiniz. 

Öte yandan çocuklu tatil yapacak olan anne ve babalar da 18 yaş altındaki çocukları için gereken HES kodunu bu alandan oluşturabilmektedir. 

Seyahatlerde zorunlu olan HES kodu, Hayat Eve Sığar uygulamasının yanı sıra kısa mesaj yoluyla ve E-devlet üzerinden de üretilebilmektedir. 

SMS ile HES kodu almak için yapmanız gereken işlem de oldukça basit. 

  • İlk olarak telefonunuzun kısa mesaj bölümünü açın. 
  • Sonrasında HES yazıp aralarda boşluk bırakarak T.C kimlik numaranızı, T.C kimlik seri numaranızın son 4 hanesini ve son olarak HES kodunu kullanmak istediğiniz süreyi gün bazında yazmanız gerekiyor. 
  • Ardından bilgilerin doğruluğunu kontrol ettikten sonra 2023’e SMS gönderebilirsiniz.
  • Eğer işlemi eksiksiz ve hatasız uyguladıysanız HES kodunuz yine kısa mesaj yoluyla telefonunuza iletilecektir. 

seyahat için HES kodu alan, elinde bavul taşıyan genç kadın

Seyahat için HES kodu alabileceğiniz son yöntem ise E-devlet uygulamasını ya da web sitesini kullanmak olacaktır. Bunun için ilk olarak, 

  • TC kimlik numaranız ve E-devlet şifreniz ile birlikte E-devlet’e giriş yapmanız gerekiyor. Sonrasında çıkan arama butonuna “HES Kodu Üretme ve Listeleme” yazarak çıkan sayfaya tıklayın ve ihtiyacınız olan işlemi seçin.
  • Ardından yapılan yönlendirmeleri takip ederek işleminizi tamamlayabilirsiniz. 

Seyahat için HES kodu alırken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan bir tanesinin de almış olduğunuz HES kodu süresinin seyahatinizin toplam süresini kapsaması gerektiği. Aksi takdirde otel girişlerinizde ve uçak, otobüs tren gibi seyahat araçlarını kullanacağınız zamanlarda yeniden HES kodu almanız gerekecektir. 

Seyahat için HES kodu uygulaması Covid-19 pandemisinden hem kendinizi hem de sevdiklerinizi koruyabilmek adına zorunlu tutulan kurallardan yalnızca bir tanesi. Korona Virüse yakalanmamak adına seyahatlerinizde sosyal mesafe, maske ve temizlik gibi kuralları da gözetmeniz gerekiyor. Bu doğrultuda tatil planınız için misafirlerine beş yıldızlı otel konforunda güvenli bir tatil deneyimi sunan Çam Oteli tercih edebilir, erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak ailenizle birlikte kaliteli zaman geçirebilirsiniz. 

Son olarak tatile gitmeden önce eksiksiz bir bavul hazırlayabilmek adına Tatile Giderken Bavula Konulması Gerekenler Listesi başlıklı içeriğimize göz atmayı unutmayın! 
 

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council