Blog

A'dan Z'ye Rehber: Yoga Nedir, Nasıl Yapılır? (Görselli Anlatım)

A'dan Z'ye Rehber: Yoga Nedir, Nasıl Yapılır? (Görselli Anlatım)

A'dan Z'ye Rehber: Yoga Nedir, Nasıl Yapılır? (Görselli Anlatım)

Son yılların en popüler egzersiz ve meditasyon yöntemlerinden bir tanesi yoga… Etrafımızda sürekli yoga salonları açılıyor, sosyal medyada herkes kolay gibi görünen ancak yapması zor olan yoga pozları ile fotoğraflar paylaşıyor. Peki, bunca popüler olan yoga nedir, nasıl yapılır? Yoga yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Konunun kalbine birlikte yolculuk yapalım.

Yoga Nedir, Nasıl Yapılır?

yoga nedir nasıl yapılır Yoga nedir nasıl yapılır sorusuna yanıt bulabilmek için öncelikle küçük bir yolculuğa çıkmamız gerek. Hem zamanda, hem de mekanda… Yoga, eski Hindistan'da ortaya çıkmıştır. İçeriği oldukta zengin bir öğretidir. İçerisinde fiziksel, zihinsel ve manevi pratikler bulunmaktadır. Yoga hem Hinduizm, hem Budizm, hem de Jainizm’de kullanıkmaktadır. Batı dünyasında ise yoga terimi genellikle, aşana denilen duruşların fiziksel pratiğini içeren modern bir Hatha yoga biçimini ifade eder. Yoga kelimesi Sanskritçe bir isim olan योग (Yuj) kelimesinden gelmektedir. Bu kelimenin anlamı “bağlanma, birleşme, koşum, boyunduruk” kelimeleri ile benzeşmektedir. Bu kelimelerden yoke yani boyunduruk kelimesi İngilizce’de yoga kavramının doğmasına neden olmuştur ve yoga bütün dünyaya yayılmıştır. Pilates nasıl yapılır merak ediyorsanız, linke tıklamayı unutmayın ?

Yoga Pozları ile Tanışın! -Asana-

Yoga nedir nasıl yapılır konusundaki incelememiz sürüyor. Bugün yoga derslerinde kullanıla hareketlerin pek çoğu aşana isimli öğretiden gelmektedir. Aşana, Hint dilinde “sabit ama rahat bir konumda oturmak” anlamına gelir. Bu aslında yoganın başlangıç noktasıdır. Sonrasında da farklı aşanalar, yani farklı yoga hareketleri ya da pozları gelmektedir. Temel yoga pozlarından bazılarına göz atacağız şimdi… Eğer yoga nedir nasıl yapılır konusunu araştırdıktan sonra internetten bir yoga videosu denemek isterseniz ya da bir yoga dersine katılmak isterseniz, bu pozların isimlerini ve anlamlarını önceden bilmek sizin için faydalı olacaktır. O nedenle, dikkat diyelim, bu kısım önemli!

Usta Pozu

usta pozu, yoga nedir nasıl yapılır Ingilizcede “accomplished” yani basarmış ya da bir isin ustası olmuş anlamına gelen bu poz, yoganın vazgeçilmezlerinden. Belki de yoga denince akla gelen ilk pozlardan bir tanesi. Bu poz özellikle de yoganın meditasyon evresinde ön plana cikiyor.

Balıkların Yarım Efendisi Pozu

yoga yapan kadın, yoga nedir nasıl yapılır İsmi kulağa biraz tuhaf gelse de yapması zor yoga pozlarından bir tanesi bu. İngilizcesi Half Lord of the Fishes olan ve dilimize Balıkların Yarım Efendisi olarak çevirilebilecek olan bu yoga pozu, oturularak yapılıyor. Bedenin özellikle yan kısmında kasları ustalıkla çalıştıran bu poz, önemli aşanalardan biri.

Tavus Kuşu Pozu

tavus kuşu pozu, yoga nedir nasıl yapılır Fitness ile ilgilenenler bu poza eminiz ki aşinadırlar! Plank olarak da bilinen bu poz, dengenin dirsekler üzerinde sağlanması ile elde ediliyor. İngilizcesi ise adını yine bir hayvandan alıyor. Peacock yani tavus kuşu anlamındaki bu poz, aslında kolay görülse de büyük bir temel güç gerektiriyor.

Yoga Headstand Pozu

yoga headstand pozu, yoga nedir nasıl yapılır Yoga hareketleri arasında belki de en zor olanlardan bir tanesi yoga headstand. Kişinin tamamen ters bir şekilde baş aşağı bir konumda durduğu bu duruma ulaşabilmek, uzun yıllar boyunca çalışmayı gerektiriyor. Önceleri bacakları bükerek daha sonra ise uzatarak yapılan bu hareket, yogada bir ustalık noktası.

Yan Açı Pozu

yan açı pozu, yoga nedir nasıl yapılır Yoganın en popüler pozlarından bir tanesi ile devam ediyoruz listemize… Side Angel ya da Yan Açı olarak anılan bu poz bedeni çalıştırmak için oldukta faydalıdır. Birçok temel kaş grubunun kullanılmasını içerir: bacaklar, ayak bilekleri, kaşık, göğüs, akciğerler, omuzlar, omurga ve karın bu poz ile çalışır.

Dik İleri Eğim Pozu

dik ileri eğim pozu, yoga nedir nasıl yapılır Hintçesi Uttanasana yani yoğun esneklik anlamına gelen bu poz, İngilizceye Standing Forward Bend olarak geçmiştir. Bu poz gerçekten kusursuza yakın bir esneklik gerektirir. Bu nedenle de kaslar üzerinde oldukta rahatlatıcı bir etkisi vardır.

Ağaç Pozu

ağaç pozu, yoga nedir nasıl yapılır Dimdik ve dengede… Bu poz için kullanılması gereken anahtar kelimeler bunlar. Yine kolay görülen ancak öyle pek de kolay olmayan bir poz bu. İngilizceye Tree yani Ağaç olarak geçen bu pozda, bedenininizin duruşu her şeyi belirliyor.

Akrep Pozu

akrep pozu, yoga nedir nasıl yapılır Akrep adı verilen bu poz gelişmiş bir duruş olarak tanımlandığı güç, denge ve esneklik gerektirir.  Temel pozda, gövde başta dengelenir, ancak bacaklar bükülür ve sırt hafifçe kemerlidir ve kafa yerden kaldırılır, böylece vücut sadece on kollar tarafından desteklenir. Daha ileri bir pozda sırt kemerlidir, ayrıca ayaklar kafanın tepesine temas edecek şekilde konumlandırılır.

Çocuk Pozu

çocuk pozu, yoga nedir nasıl yapılır Yoganın en rahatlatıcı pozlarından bir tanesi, Child’s Pose yani Çocuk Pozu. Bu poz modern yoganın oldukça yeni zamanlarından geliyor ve jimnastik ile yoganın birleşimini ön plana koyuyor.

Arkaya Bakan Köpek Pozu

arkaya bakan köpek pozu, yoga nedir nasıl yapılır Poz başını aşağıya çeker, sonuçta zemine, vücudun avuç içi ağırlığına ve ayaklara dokunur. Kollar dümdüz ileri, omuz genişliği birbirinden uzar; ayaklar ayrı bir ayaktır, bacaklar düzdür ve kalçalar mümkün olduğunca yükseğe çıkar.

Yoganın Sağlık Faydaları

20. yüzyılın ortalarından bu yana, yoga, özellikle Batı dünyasında, fitness ve esneklik için fiziksel egzersiz olarak kullanılıyor. Modern yoga, Batı dünyasında sağlık yararları ile popüler hale gelmiştir. Modern yoganın fiziksel ve zihinsel sağlık üzerindeki etkisi, düzenli yoga uygulamalarının sağlığa faydalar sağladığına dair kanıtlarla sistematik bir çalışma konusu olmuştur. Kısacası bilim insanları da yoganın faydalarını kabul etmiş durumda. Bu nedenle de yoga nedir nasıl yapılır konusu günümüzde sadece Doğudaki mistik bir ilgi alanın değil, aynı zamanda medikal alanın da bir ilgi alanı haline gelmiştir. Yukarıda saydığımız yoga pozlarının yanı ssanaların uygulanmasının esnekliği, gücü ve dengeyi arttırdığı düşünülmektedir. Bunun yanısıra bu yoga pozlarını düzenli bir şekilde yapmak stresi ve kaygıyı hafifletmek ve bel ağrısı semptomlarını azaltmak için de tercih edilmektedir. Yoganın çok daha ciddi hastalıklar üzerinde de olumlu etkileri olduğu görülmektedir. Astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, ​​ve diyabet gibi spesifik durumlar üzerindeki yararlı etkileri hakkında çalışmalar vardır. Ayrıca insan hayatında büyük değişikliklerin meydana geldiği doğum sonrası gibi durumlarda yaşanan depresyonu da hafiflettiği düşünülmektedir. Yürüyüş, denge, esneklik, daha güçlü bir vücut ve daha kolay kilo kaybı için de yoga tavsiye edilmektedir. Küçük bir hatırlatma yapmayı yararlı görüyoruz… Yoga her ne kadar büyük faydalar getirse de bilinçsizce yapılması kişinin sağlığına yarardan çok zarar vermektedir. Bu nedenle de yoga nedir nasıl yapılır konusuna ilgi duyanların öncelikle bu konuyu detaylı bir şekilde araştırması gerekir. Ardından bu konu ile ilgili videoları izleyebilirsiniz, ya da her yerde sıkça karşımıza çıkmaya başlayan yoga salonlarından birine uğrayıp derslere katılabilirsiniz.

Madde Madde Yoganın Faydaları

ailece yoga yapan anne ve çocuklar, yoga nedir nasil yapilir

  1. Esnekliğinizi Artırır

Geliştirilmiş esneklik, yoganın ilk ve en belirgin faydalarından biridir. İlk dersiniz boyunca, muhtemelen ayak parmaklarınıza dokunamayacaksınız. Ancak buna bağlı kalırsanız, bedeninizde kademeli bir gevşeme olduğunu fark edeceksiniz ve sonunda görünüşte imkansız olan o pozlar  bile mümkün olacak. Ayrıca muhtemelen bedeninizdeki ağrıların da yok olmaya başladığını fark edeceksiniz. Bu bir tesadüf değil. Yoga, bedeninizi rahatlacak.

  1. Kas Kuvveti Oluşturur

Güçlü kaslara sahip olmayı kim istemez ki? Üstelik bunlar size iyi bir görünüm kazandırmaktan daha fazlasını yapar. Artrit ve sırt ağrısı gibi durumlardan bizi korurlar ve yaşlılarda düşmeyi önlemeye yardımcı olurlar. Ve yoga yoluyla güç geliştirdiğinizde, bunu esneklikle dengelersiniz. Sadece spor salonuna gidip ağırlık kaldırırsanız, esnekliğinizi kaybedebilirsiniz. Kısacası kaş geliştimenin alternatif bir yoludur yoga. Bu nedenle kas sahibi olmak isteyen pek çok kisi, yoga nedir nasıl yapılır sorusunu araştırmaktadır.

  1. Duruşunuzu Mükemmelleştirir

Başınız bir bowling topu gibidir; büyük, yuvarlak ve ağır. Doğrudan dik bir omurga üzerinde dengelendiğinde, boynunuzun ve sırt kaslarınızın onu desteklemesi için çok daha az iş gerekir. Birkaç santim ileri doğru hareket ettirdiğinizde kasları zorlamaya başlarsınız. Bu öne eğik olan bowling topunu günde sekiz veya 12 saat tutup, yorgun olmanız şaşırtıcı değil! Ve yorgunluk tek problem olmayabilir. Kötü duruş sırt, boyun ve diğer kas ve eklem problemlerine neden olabilir. Düştüğünüzde, vücudunuz boynunuzdaki normal iç eğrileri düzleştirerek ve belinizi geriye doğru yatırarak telafi edebilir. Bu, omurganın ağrı ve dejeneratif artritine neden olabilir. Bunlarla savaşmak konusunda yoga birebirdir.

  1. Kemik Sağlığını Güçlendirir

Ağırlık kaldırma egzersizinin kemikleri güçlendirdiği ve osteoporozun önlenmesine yardımcı olduğu çok iyi belgelenmiştir. Yogadaki birçok duruşta, kendi kilonuzu kaldırmanızı gerektirir. Bu pozlar da osteoporotik kırıklara karşı özellikle hassas olan kol kemiklerini güçlendirmeye yardımcı olur. Yoganın stres hormonu kortizol seviyelerini düşürme kabiliyeti kemiklerdeki kalsiyumun korunmasına yardımcı olabilir. Yoga nedir nasıl yapılır diye düşünürken bu faydasını da gözden kaçırmamak gerekir.

  1. Kan Akışınızı Arttırır

Yoga kanın akmasını sağlar. Daha spesifik olarak, yogada öğrendiğiniz gevşeme egzersizleri, özellikle el ve ayaklarınızda, kan dolaşımına yardımcı olabilir. Yoga ayrıca hücrelerinize daha fazla oksijen verir. Bacaklarınızda kalp veya böbrek problemlerinden şişme varsa, bu yardımcı olabilir. Yoga ayrıca dokulara oksijen taşıyan hemoglobin ve kırmızı kan hücrelerinin seviyesini yükseltir. Ve trombositleri daha az yapışkan hale getirerek ve kandaki pıhtı arttırıcı protein seviyesini keserek kanı inceltir. Kızılcahamam termal otelleri arasında öne çıkan Çam Termal Otel'i ziyaret etmeyi unutmayın!

Yoganın Tarihi

Yoga, sadece bir spor ya da meditasyon yöntemi değil… Aynı zamanda bir öğreti. Bu nedenle de uzun bir tarihe sahip. Yoganın kökenlerinin Vedik Hint öncesi geleneklere kadar dayandığı tahmin edilmektedir. Antik metinlerden biri olan Rigveda’da yogadan bahsedilir. Tahmin edilen odur ki büyük olasılıkla antik Hindistan’da milattan önceden beri yoga pratikleri yapılmaktadır.

Yoganın Batı Duyasına Gelişi

yoganın yapan kadın, yoganın faydaları Peki, nasıl oldu da yoga günümüzde kadar gelebildi? Yoga nedir nasıl yapılır sorusu nasıl Batılı kaynaklarda kendine yanıt bulmaya başladı? Yoga, 19. yüzyılın ortalarında, Hint felsefesinin diğer konularıyla birlikte, Batı uygarlıklarında da kendine bir karşılık bulmaya başladı. Bu ilgi alanı bağlamında, N. C. Paul, Yoga Felsefesi Konusunda 1851’de bir makaleyi yayınladı. Bu makale, bütün dünyaya yogayı tanıtan bir kaynak metin niteliğini taşımaktaydı. Daha sonra Hindistanlı bir rahip olan Swamı Vivekananda, 1890'larda Avrupa ve Amerika'yı gezdi ve öğretinin daha da yayılmasına yardımcı oldu. O zamanlarda yoga nedir nasıl yapılır sorusuna yanıt bulmak pek de kolay değildi. Kaynaklar azdı, ve Batı kütüphanelerinde pek de konuyla ilgili kitap yoktu. Bu nedenle konuyu kaynağından aktarmaya gelen bu tarz zenginlerin önemi büyüktü.

Modern Yoganın Doğuşu

Modern yoga, hem bir fizikse aktivite biçimi, hem de bir nefes alma egzersizidir. Modern yogada vinasaş adı verilen, ve birbirine bağlı akan sekanslar bulunmaktadır. Bunun yanısıra pranayama denilen nefes alıştırmaları kullanılır. Bu iki kavram bir araya gelerek rahatlama veya meditasyonu da içeren bir fiziksel aktiviteyi yaratır. Modern yoga, 20. yüzyılda Hindistan'da bulunan Hahaha yoga modelleriyle Batılı jimnastik tarzlarının harmanlanmasıyla yaratılmıştır. Bu harmanlama sürecinden önce, yoga genellikle oturularak ya da yatılarak yapılan bir pratikti. Ayakta pek de fazla bir hareket yoktu. Jimnastikte kullanılan birçok ayakta pozlar, Mysore'daki Krishnamacharya tarafından 1930'lardan 1950'lere kadar yogaya dahil edildi. Bu şekilde yoganın ruhu beslediği kadar bedeni de beslemesinin önü açılmış oldu. Zamanla konuda uzmanlaşan yoga öğrencileri yeni yoga okulları kurdu ve farklı anlayışlar ortaya çıktı. Ancak hepsinin temeli, bu birleşmeye dayanmaktadır. Soğuksu milli parkı hakkında bilgi almak için blog sayfamızı inceleyebilirsiniz!

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council