Blog

Son Yıllarda Oldukça Popüler Olan Kayropraktik Nedir?

Son Yıllarda Oldukça Popüler Olan Kayropraktik Nedir?

kayropraktik uygulaması ile hastanın omzunu tedavi eden uzman

Kas sistemi, genel olarak hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle birçok insan, kas yapısından kaynaklanan rahatsızlıklar yaşamaktadır. Kayropratik ise bu rahatsızlıkları ortadan kaldırmaya yardımcı bir uygulama olarak karşımıza çıkar. Peki tam olarak kayropraktik nedir?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından bilimsel bir uygulama olarak kabul edilen kayropraktik, insan vücudundaki kas ve iskelet yapısı ile ilgili sorunların çözülmesine yardımcı olan bir yöntemdir. Kayropraktik tedavi, bilimsel bir uygulama olduğu için fizik tedavi uzmanları tarafından uygulanmalıdır.

Kayropraktik Nedir?

hastaya tedavi uygulayan kayropraktik uzmanı

Günümüzdeki en trend tedavi uygulamaları arasında olan kayropraktik, akıllara kayropraktik nedir sorusunu getiriyor. Kayropraktik konusunda yeterli bilgiye sahip olabilmek için kayropraktik nedir, gelin birlikte bakalım.

Halk arasında “kütletme” olarak bilinen kayropraktik, 1895 yılında Doktor David Daniel Palmer tarafından bulunan bir tedavi yöntemidir. Tarihte ilk kayropraktik uygulamasının, Doktor Palmer tarafından sağır bir kapıcı üzerinde uygulanmış olduğu ve bu uygulama sayesinde kapıcının işitme yeteneğini geri kazandığı iddia edilir. 

Temelinde el ile uygulanan bir tedavi metodu olan kayropraktik, kas ve iskelet sistemini iyileştirmeye yardımcı olması ile ön plana çıkar. Kayropraktik aynı zamanda ameliyat gerektirmeyen, kolay bir uygulamaya sahip bir tedavi yöntemidir. 

Kayropraktik ile iskelet sisteminin direncinin artırılması amaçlanır. Bu tedavi yöntemi, kas ve iskelet sistemi üzerinde yüksek hız ile birlikte düşük bir basıncın uygulanması ile yapılır. Aslında direkt bir şekilde kemiğe müdahale edilir. Özellikle omurga ve boyun için son derece faydalı bir uygulama olan kayropraktik sayesinde omurgadaki ve boyundaki bozukluklar giderilebilir.

Kayropraktik tedavi, temel olarak vücudun, kendisini iyileştirebilme mantığına dayanır. Bu doğrultuda kayropraktik uygulamalardaki amaç, el ile yapılan müdahaleler yardımıyla kemik ve iskelet yapısını düzeltmektir. 

Kayropraktik, hastanın kas ve iskelet sistemine ek olarak sinir sistemi, tendonlar ve kemik yapısı ile de ilgilenen bir alandır. Bu nedenle kayropraktik uzmanları, hastanın yapısını iyi bir şekilde tanıyıp sıkıntılı bölgeleri kolaylıkla bulabilir.

Kayropraktik Tedavi Hangi Durumda Uygulanır?

Kayropraktik tedavisi gören sedye üzerine yatan bir hasta

Kayropraktik tedavisindaki asıl amaç, zamanla vücutta oluşan kemik bozuklarının, kas ile iskelet yapısındaki sorunların ve ağrıların giderilmesidir. Bunlara ek olarak vücudun bazı kısımlarındaki rahatsızlıklar için de uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. 

Genel olarak kayropraktik tedavisinin uygulandığı durumlar şu şekildedir:

 • Boyun ağrısı
 • Kol ve omuz ağrıları
 • Kalça ağrısı
 • Bel ağrısı
 • Fibromyalji
 • Ağır olmayan fıtık problemleri
 • Hareket bozuklukları
 • Postür ve duruş bozuklukları
 • Kas ve iskelet yapısındaki bozukluklar

Görüldüğü üzere kayropraktik, iskelet yapısından kaynaklanan ağrıları ve daha pek çok kemik bozukluğunu tedavi etmek amacıyla uygulanır. Öte yandan akut kırık, ilerlemiş kemik hastalıkları, romatoid artrit ve kanser gibi hastalıklara sahip kişilerde uygulanmaz.

Kayropraktik Tedavi Nasıl Uygulanır?

kayropraktik tedavisi gören sırt üstü uzanmış bir adamKayropraktik nedir, artık öğrendik. Peki bu tedavi yöntemi nasıl uygulanır, uygulama sırasında nelere dikkat etmek gerekir?

Kayropraktik tedavi uygulanmadan önce bu tedaviyi uygulayacak olan uzman ilk olarak hastanın şikayetinin ne olduğunu öğrenmelidir. Ayrıca tanı yapılırken kan testleri gibi diğer testlerden de faydalanılabilir. Ardından hastayı muayene eden uzman gereken tedavi yöntemini uygular. 

Kayropraktik tedavi sırasında hastalar genellikle herhangi bir acı ya da ağrı hissetmezler. Ancak herhangi bir ağrı söz konusu olursa uzmana bildirilmesi gerekir. Öte yandan tedavi sırasında vücuttaki kasları iyileştirebilmek adına bazı pozisyonlara girileceği için hastanın rahat kıyafetler giymesi ve kendisini kasmaması son derece önemlidir. 

Şunu da belirtmek gerekir ki kayropraktik tedavisi tek bir seanstan oluşmaz. Aksine uzun bir dönem kapsayan bir tedavi türüdür. Dolayısıyla hasta, uzman tarafından belirlenen seans sayısı ve seans aralıklarını dikkate alarak tedaviye devam etmelidir.

Kayropraktik Tedavi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kayropraktik tedavi sonrasında kişinin duruş pozisyonuna dikkat etmesi gerekir. Yanlış duruş poziyonu, kişinin kas ve iskelet yapısındaki bozulmaların yinelenmesine yol açar. Bu da bütün bir tedavinin boşa gitmesine neden olabilir.

Ayrıca kişi yalnızca duruş pozisyonuna değil aynı zamanda yatış şekline ve yattığı zemine de dikkat etmelidir. Ek olarak, hasta kendisini yoracak işlerden uzak durmalı ve uzman tarafından hazırlanan egzersiz programına uymalıdır.

Kayropraktik ile Fizyoterapi Arasındaki Farklar

hastaya tedavi uygulayan kayropraktik uzmanı kadın

Fizyoterapinin, kayropraktik tedavinin temelini oluşturduğunu belirttik. Dolayısıyla kayropraktik, fizik tedavi uygulamalarını içeren bir tedavi yöntemidir. Ancak bu iki tedavi yöntemi arasında bazı farklar da bulunur. 

İşte kayropraktik ile fizyoterapi arasındaki farklar:

 • Kayropraktik tedavide asıl amaç ağrının giderilmesi iken fizyoterapide eklem hareketliliğini sağlamaktır.
 • Kayropraktik tedavi kas ve iskelet yapısındaki bozukluklarının tedavisi ile uğraşan bir alan iken fizyoterapi daha çok yaşlılık ya da kaza sonrası oluşan travmatik kemik bozukluklarının tedavisinde kullanır.
 • Kayropraktik tedavi, nörolojik dokular ve sinir sistemi dahil olmak üzere omurgadaki rahatsızlıkların tedavisine daha fazla odaklanırken fizyoterapi ise omuz, kalça ve ayak bilekleri gibi belirli vücut bölümlerinin ve eklemlerin işlevselliğine daha fazla odaklanır. 

Sizler için kayropraktik nedir sorusunu cevapladık. Ayrıca kayropraktik tedavi hakkında merak edilenlere de yer vermeye çalıştık. Görüldüğü gibi kayropraktik bilimsel bir uygulamadır ve bu nedenle bir uzman tarafından uygulanmalıdır. 

Ayrıca kayropraktik tedavi sonrasında bazı dikkat edilmesi gereken noktalar da vardır. Bu doğrultuda eğer uzmanınız uygun görürse termal ve spa uygulamalarından destek alabilir ve termal suyun size sunacağı birçok faydadan da yararlanabilirsiniz.

Termal suyun faydaları hakkında daha detaylı bilgi için Termal Suyun Faydaları Nelerdir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Termal suyun olumlu etkilerinden yararlanmak için misafirlerine kusursuz hizmet sunan Çam Otel ayrıcalığını tercih edebilirsiniz. O halde hızlı ve kolay bir şekilde rezervasyon yapmak için tıklayın!

Son olarak hazırlamış olduğumuz diğer içerikler için blog sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın!

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council