Blog

Evinizi Renklendirin! Kozalak Boyama Nasıl Yapılır?

Evinizi Renklendirin! Kozalak Boyama Nasıl Yapılır?

kozalak boyama

Kozalak boyama, ev dekorasyonuna doğadan gelen bir şıklık katmak isteyenlerin, son yıllarda en çok tercih ettiği kendin yap uygulamalarından biri. Popüler dekoratif aksesuarlardan olan kozalaklar, doğal renkleri ile halihazırda hoş bir görüntüye sahip olmakla beraber, kozalak boyama uygulamasıyla farklı bir tarz yaratarak iç mekanlara yepyeni bir hava katabilir.

Evinizin hemen her köşesini süsleyebilecek boyanmış kozalaklar, ortamı renklendirirken, kozalak boyama uygulaması, el becerilerinizi geliştirir ve aynı zamanda stresinizi atmaya yardımcı olur. Dolayısıyla, ağaçlık alanlarda yürüyüşe çıktığınızda yerlere düşmüş kozalakları toplayarak kozalak boyama yapmak, sizin için hem ucuz, hem keyifli, hem de eğlenceli bir aktivite olacak! 

Doğa manzaralı Çam Otel olarak, bu yazımızda sizlere kozalak boyama nasıl yapılır konusu hakkında detaylı bilgi veriyoruz. Basit ve yapması eğlenceli olsa da kozalak boyama yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar da var. Dilerseniz püf noktaları ile kozalak boyama nasıl yapılır konusuna hemen geçelim.

Kozalak Boyama Nasıl Yapılır?

kozalak boyama konseptli görsel

Bütçe dostu ev dekoru boyanmış kozalakları 2 farklı yöntemle kolayca boyamak mümkün. Kozalak boyama yöntemlerinden ilki için akrilik boyaya, ikincisi için ise sprey boyaya ihtiyacınız olacak. Bu kozalak boyama yöntemlerini detaylı olarak yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kozalak boyama dışında kozalak süsleme de ilginizi çekiyorsa, Kozalak süsleme İle Ev Dekorasyonunuzu Zenginleştirin başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz. 

Boya İçine Daldırarak Kozalak Boyama

kozalak boyama konseptli görsel

1. Lateks veya Akrilik Boya Tercih Edin

Kozalak boyama uygulamasına ilk olarak sevdiğiniz renkte bir boya edinerek başlayabilirsiniz. Kırtasiyelerde rahatlıkla bulabileceğiniz ve uygun fiyatlı akrilik boyaları tercih edebileceğiniz gibi, lateks boya da kullanabilirsiniz. Ancak akrilik boyaların renk yelpazesi olarak nispeten daha geniş olduğunu belirtmekte fayda var. 

2. Boyayı Bir Kap İçerisinde Karıştırarak Hazırlayın

Akrilik boya su bazlı bir boya olduğu için, derin bir plastik kaba yeterli miktarda boya ve su koyarak bir çubuk yardımıyla karıştırabilirsiniz. Kabın derinliği ve boya miktarı, kozalağı içerisinde daldırabilecek kadar olmalı. Akrilik boya genellikle bir tüp şeklinde satılır. 

Kabın içine bir miktar sıkın ve su ekleyin. Kıvamı çok sulu olmamasına özen göstermelisiniz yoksa renk kozalak üzerinde silik kalacaktır. Boyayı iyice karıştırdığınızdan ve eşit miktarda dağıldığından emin olun. Lateks boyalar çoğunlukla bir kap içinde satıldıkları için sadece kendi kovaları içerisinde boyayı karıştırarak hazırlamanız mümkün.

3. Kozalağı Tutmak İçin Çubuk Veya Tel Kullanın

Çöp şiş için kullanılan ahşap çubuklar veya benzeri bir çubuğunuz varsa kozalağın alt kısmına geçirin. Boya kabına daldırdığınızda saptan çıkıp düşmemesi için çubuğu sağlam bir şekilde geçirdiğinizden emin olmalısınız. Buradaki asıl amaç kozalağı çubuk kısmından tutarak boyanın içine daldırmak, eşit şekilde boyanması ve ellerinizi temiz tutmak.

Bunun için bir diğer yöntem ise çok fazla kalın olmayan, sert bir teli kozalak pullarının arasına gelecek şekilde dolamak. Böylece telin ucundan tutarak kozalağı boyanın içerisine daldırabilmeniz mümkün.

4. Kozalağı Boya Kabına Daldırın

Kozalağa geçirmiş olduğunuz sapın veya telin ucundan tutarak, önceden hazırlamış olduğunuz boya dolu kabın içine kozalağı daldırın. Boyanın eşit dağılması için hafifçe döndürün. Daha sonra kabın dışına çıkarmadan yavaşça kaldırın ve fazla boyanın akmasını bekleyin. Etrafın batmaması için bir gazete kağıdı üzerinde de hafifçe sallayarak fazla boyanın akmasını sağlayabilirsiniz.

Evde kozalak boyama gibi aktivitelerle keyifli vakit geçiriyorsanız, Evde Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir? Başlıklı yazımıza göz atarak yeni aktiviteler de bulabilirsiniz.

5. Boyanmış Kozalakları Bir Kağıt Üzerine Koyun

Kozalak boyama işleminin bu aşamasında, kaptan çıkardığınız boyanmış kozalakları, tercihen yağlı kağıt üzerine yerleştirin. Birkaç katmanlı gazete kağıdı da kullanabilirsiniz ancak pişirme kağıdı boyayı tutacağı için daha iyi bir seçenek olacaktır. Pişirme kağıdı sermeden herhangi bir yüzeyin üzerine koyarsanız yüzey boya olabilir. Dolayısıyla bu aşamayı atlamamakta fayda var. Kozalaklara geçirmiş olduğunuz sap veya tel üzerinde kalabilir.

6. Boyanan Kozalakları Geceden Sabaha Bekletin

Kozalak boyamanın bu aşamasında, pişirme kağıdı üzerine koyduğunuz kozalakların yeterince kuruması için geceden sabaha kadar bekletin. Kozalakların açık pullarının ıslanınca kapanması oldukça normaldir. Pulları tekrar açmak için daha sonra kozalakları fırınlayabilirsiniz. 

7. Kuruyan Kozalakları Fırın Tepsisine Yerleştirin

Fırın tepsisi üzerine yeni bir pişirme kağıdı veya alüminyum folyo koyduktan sonra kuruyan boyanmış kozalakları yerleştirin. Çam kozalaklarını ısıtmak, pullarının açılmasını sağlayacaktır. Kozalaklar açılacakları için çok fazla bitişik koymamaya özen gösterin.

8. Fırını En Düşük Dereceye Ayarlayıp Kozalakları 30-60 Dakika Isıtın

Kozalakların olduğu tepsiyi fırının orta rafına yerleştirin. Fırını en düşük dereceye ayarladıktan sonra kozalakları 30 dakikada bir kontrol edin. Pullar yarım saat içerisinde açılabileceği gibi, bu işlem bazen 60 dakika da alabilmektedir. Boyamış olduğunuz kozalakların pulları açıldığında fırından çıkarabilirsiniz. Kozalaklarınızı daha fazla dekore etmek için soğumasını bekleyin. Sonrasında biraz yapıştırıcı ve sim kullanarak zevkinize göre dekore edebilirsiniz. 

Sprey Boya İle Kozalak Boyama

kozalak boyama yapılmış gri kozalaklar

Kozalak boyama nasıl yapılır sorusunun bir diğer cevabı, sprey boya ile kozalak boyama yöntemi. Aşağıda belirttiğimiz maddeleri sırasıyla uygulayarak siz de çok kolay bir şekilde kozalaklarınızı sprey boya ile boyayabilirsiniz.

1. Sprey Boya İçin Açık Bir Alan Tercih Edin

Sprey boyayı kapalı alanda kullanmak ve solumak sağlığa zararlıdır. Bu yüzden sprey boya ile kozalak boyama işlemi için balkon veya bahçe gibi açık alanları tercih etmelisiniz. Eğer açık alanda boyama gibi bir şansınız yoksa boyama yapacağınız odanın iyice havanladığından emin olmalısınız. 

2. Yerleri Boya Yapmamak İçin Kağıt Serin

Sprey boya etrafa çok fazla sıçrayabilen bir boya türü olduğu için boyamaya geçmeden önce yerlere gazete kağıdı gibi koruyucu bir katman sermeniz faydalı olacaktır. Gazete kağıdı yerine karton kağıt veya eski kumaşlar da kullanılabilir. Önemli olan yerleri boyadan korumak.

3. Kullanmadan Önce Sprey Boyayı Çalkalayın 

Sprey boyayı kullanmadan önce yaklaşık 1 dakika boyunca çalkalayın. Çalkalama işlemi, boyanın kıvamını almasına yardımcı olacaktır. Eğer boyanın kutusunda kullanmadan önce uygulanması önerilen talimatlar bulunuyorsa onlara da göz atmakta fayda var.

4. Sprey Boyayı Test Edin

Kozalak boyamaya geçmeden önce sprey boyayı başka bir yüzeyde farklı uzaklıklardan tutarak test edin. Böylece kozalakları boyamak için spreyi ne kadar uzaklıkta tutacağınıza karar vermiş olursunuz. Bu nedenle, istediğiniz sonuçları elde etmek adına boya yoğunluğunun uzaklığa göre değişiklik gösterdiğini aklınızda bulundurmalısınız.

kozalak boyama konseptli boyanmış altın sarısı kozalaklar görseli

5. Sprey Boyayı Uygulayın

Kozalak boyama yöntemleri arasında ikinci seçenek olan sprey boya kullanımı için hazırlıklarınız tamam! Artık gazete kağıdı üzerine dik konumda yerleştirdiğiniz kozalaklara ince bir katman şeklinde sprey boya uygulamaya başlayabilirsiniz. İnce bir katman, kozalaklara buğulu bir görüntü verir. Dilerseniz birden fazla katman ile tam rengi de yakalayabilirsiniz.

6. Boyanmış Kozalakların Kurumasını Bekleyin

Sprey boya ile boyamış olduğunuz kozalakları dik konumda kurumaya bırakabilirsiniz. Boyalı kozalakların kuruyup kurumadığını anlamak için parmağınızı değidirmemelisiniz. Aksi halde boyayı bozabilirsiniz. Bunun yerine kozalakları koklayabilirsiniz. Sprey boya kokusu artık gelmediğinde kozalaklar kurumuş demektir. Daha sonra ek olarak kozalaklarınızı dekore edebilirsiniz.

Çamların ve Kozalakların Arasında…

Çam kozalağı nasıl boyanır artık biliyorsunuz. Eğer çamların arasında, dilediğiniz kadar kozalak toplayabileceğiniz, rahatlatıcı ve huzurlu bir tatil yapmak isterseniz, beş yıldızlı otel konforunda Çam Otel’de yerinizi hemen ayırtabilirsiniz. Üstelik termal suları, spa ve tenis, fitness gibi çeşitli aktivite imkanlarıyla stresten uzak bir şekilde kendinizi şımartabilirsiniz. 

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council