Blog

Seboreik Dermatit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? 

Seboreik Dermatit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? 

bir bebeğinin saçlarının arasında çıkan seboreik dermatiti kontrol eden kadın

Seboreik dermatit nedir, neden olur ve tedavisi nasıl yapılır gibi sorular, özellikle bu hastalıktan muzdarip olan kişilerin en çok araştırdığı konular arasında. Bu doğrultuda başka cilt hastalıkları ile karıştırılmaması ve tedavi yöntemlerininin öğrenilmesi adına bu hastalığa dair merak edilenlerin ayrıntılı olarak ele alınması gerekiyor. 

Sizler için hazırlamış olduğumuz içeriğimizde, merak ettiğiniz bu soruları sizler için yanıtlıyoruz. O halde gelin ilk seboreik dermatit nedir sorusunu yanıtlayalım.

Merak Edilen Yönleriyle Seboreik Dermatit Nedir?

Toplumun yaygın bir kesiminde görülen seboreik dermatit nedir sorusunu, bir tür cilt hastalığı olarak yanıtlamak mümkün. Herhangi bir bulaştırıcılığı olmayan seboreik dermatit, ciltte yaratmış olduğu olumsuz etkileri nedeniyle mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. 

Seboreik dermatit hastalığına yakalanan kişilerin başta yüz ve saç derisi olmak üzere ciltlerinin önemli bir bölümünde kepeğe benzer dökülmeler oluşmaktadır. Bu dökülmeler zamanla deri yüzeyinde çeşitli cilt lekelerine ve çeşitli irritasyonlara sebep olurlar. 

Seboreik dermatit rahatsızlığına sahip bireylerde görülen semptomlar, hastalığın oluştuğu bölgeye bağlı olarak farklılık gösterebilir. Fakat genel olarak ilk önce derinin en üst kısmı sertleşmeye başlar. Bunu cilt kuruluğu takip eder ve kurumanın ardından deride pul pul dökülmeler görülür. 

Ağırlık olarak yetişkinlerde ortaya çıkan bu cilt hastalığı aynı zamanda bebeklerde de görülebilir. Öte yandan seboreik dermatite yakalanan yetişkinlerde, hastalık tedavi edilse bile yeniden nüksetme olasılığı yüksektir. 

Öte yandan bebeklerde görülen seboreik dermatit, ortalama bir yıl içerisinde iyileşirken yeniden görülmez. 

Seboreik dermatit nedir sorusunu yanıtladıktan sonra bu rahatsızlığın oluşmasında etkili olan nedenleri de incelemek faydalı olacaktır.

Seboreik Dermatit Nedenleri Nelerdir?

seboreik dermatit nedir sorusuna yanıt niteliğinde burun kenarında görülen dökülmeler

Seboreik dermatit her ne kadar bulaşıcılığı olmayan bir dermatolojik problem olsa da ne yazık ki tüm hastalıklar gibi yaşamı olumsuz yönde etkiliyor. Öte yandan seboreik dermatitin neden kaynaklandığına dair maalesef kesin bir bilgi bulunduğunu söylemek zor. 

Fakat bu hastalığa yakalanan kişilerin özelliklerine bakılarak varsayılan seboreik dermatit nedenlerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkün: 

 • Seboreik dermatit, deri yüzeyindeki yağ salgısının aşırı artışına sebep olan malassezia adlı mantar nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Üstelik aşırı sebum üretimi ile birlikte cildin pH dengesi bozulur ve seboreik dermatit dışında da cilt hastalıkları meydana gelebilir.
 • Dengeli ve düzenli beslenmeme; buna bağlı olarak da bağışıklık sisteminin zayıflaması, seboreik dermatitin oluşmasının temel nedenlerinden biri olarak gösterilebilir. Vücudun bağışıklık sistemi yeteri kadar koruyucu olmadığından vücudun hastalıklara karşı direnci düşer ve savunmasız hale gelir. 
 • Sinir sisteminde ortaya çıkan çeşitli bozukluklar da seboreik dermatitin nedenlerinden biri olarak gösterilmektedir. Özellikle epilepsi ve parkinson gibi rahatsızlıklar seboreik dermatitin ortaya çıkmasında etkilidir. 
 • Şaşırtıcı olsa da hava durumunda yaşanan değişimler ve mevsim değişiklikleri de seboreik dermatitin tetikleyicileri arasında yer almaktadır. 
 • Stres ve yorgunluk da pek çok hastalıkta olduğu gibi seboreik dermatitin en önemli nedenlerinden biri sayılabilir. 

Seboreik Dermatit Kimlerde Görülür?

başında konak olan bebek

Daha önce de söz ettiğimiz gibi seboreik dermatit, genellikle yetişkin bireylerde ve bebeklerde görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Dünyanın %5’inde görülen bu hastalığın erkeklerde ve kadınlarda görülme oranı da birbirinden farklıdır. Erkeklerde görülme sıklığı daha yüksektir. 

Seboreik dermatit bebeklerde genellikle doğumdan sonraki ilk üç ayda oluşmaktadır. Yetişkinlik döneminde ise 40-60 yaş arası seboreik dermatite en çok rastlanılan yaşlardır. 

Bebek ve yetişkin fizyolojisinin birbirinden farklı olduğu düşünüldüğünde, elbette hastalığın kendini gösterme şekli her iki grup için de başkadır. 

3 yaşın altındaki bebeklerde görülen seboreik dermatit genellikle;

 • Başın üst ve yan kısımlarında
 • Kasıklarda
 • Boyun etrafında
 • Koltuk altlarında kabuklanma ve pul pul deri döküntüleri şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlığa yakalanan bebeklerde genellikle cildin bahsi geçen bölümlerinde kızarık oluşumu ve lekelenmeler meydana gelir. 

40-60 yaş arasındaki yetişkinlerde görülen seboreik dermatit ise;

 • Saç derisi
 • Kulak arkası, 
 • Burun kenarları 
 • Göğsün tam ortası gibi derinin kıvrımlı olduğu alanlarda oluşur. Bu bölümlerde hassasiyet meydana gelebilir. ;

Seboreik dermatit nedir sorusunu yanıtlayarak nedenlerine ve cildin hangi bölümlerinde ortaya çıkabileceğine değindik. Daha önce seboreik dermatitin mutlaka kontrol altına alınması gereken bir rahatsızlık olduğunu söylemiştik. Peki seboreik dermatit nasıl anlaşılır ve nasıl tedavi edilir? 

Bu soruların yanıtını öğrenmek için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz. 

Seboreik Dermatit Nasıl Teşhis Edilir?

Aslında çok net belirtileri olması nedeniyle seboreik dermatit, teşhisin en kolay olduğu cilt hastalıklarından biridir. Öte yandan egzama ve sedef gibi diğer cilt hastalıkları ile benzer semptomlar oluşturması, hastalarda kimi zaman yanılgıya neden olabilmektedir. 

Bu doğrultuda eğer bedeninizin kıvrım bölgelerinde pul pul dökülmeler görüyorsanız, cildinize çeşitli lekeler ortaya çıkıyorsa fakat bu lekeler kaşınan türden değil ise seboreik dermatite yakalanmış olma ihtimaliniz muhtemel. Zaten seboreik dermatiti sedef ve egzamadan ayıran en büyük özelliği de kaşıntıya neden olmaması. 

Elbette bu noktada en doğru tanıyı cilt hastalıkları konusunda eğitim almış ve alanında uzman bir doktor koyabilir. Seboreik dermatite dair konulan teşhislerde genellikle fiziksel muayene yeterli olsa da bazı durumlarda doktorunuz sizden çeşitli testler isteyebilir.

Seboreik Dermatit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Belirli bir nedeni ve yüzde yüz sonuç alınan bir tedavi yönteminin olmaması,  seboreik dermatite hayatlarının herhangi bir döneminde yakalanan hastalara kendi önlemlerini almayı zorunlu kılar. 

Bazı kişilerde herhangi bir tedaviye gerek olmaksızın kendi kendine iyileşen seboreik dermatit, sıraladığımız önlemler ile kontrol altına alınabilir.

Dengeli ve Düzenli Beslenin

sağlıklı yiyeceklerle donatılmış bir sofra

Düzenli ve sağlıklı beslenmek yaşı ne olursa olsun herkes için önemlidir. Çünkü vücudunuz için gerekli olan besinleri tükettiğinizde bağışıklık sisteminizi güçlendirerek başta seboreik dermatit olmak üzere daha pek çok rahatsızlığa karşı savaşabilirsiniz. 

Öte yandan hastalığı tetikleyen yumurta, çikolata, soda, süt, mısır, çilek, buğday gibi besinleri tüketirken dikkatli olmalı; aşırıya kaçmamalısınız. Aksi takdirde cildiniz tepki verebilir ve yeniden bu hastalığa yakalanabilirsiniz.

Uyku Düzeninize Sadık Kalın

Yalnızca seboreik dermatit konusu özelinde değil yaşamınızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek adına bir uyku düzeni oluşturmalı ve buna sadık kalmalısınız. Uykusuzluk problemi yaşıyorsanız da bunu en kısa sürede kontrol altına almalısınız. 

Ulusal Uyku Vakfı’na göre yetişkin bir bireyin hem zihinsel hem de fiziksel sağlığını koruyabilmek adına her gün 7 ve 9 saatlik uyku uyuması gerekir. Bu yüzden siz de uyku düzeni oluştururken bu kriteri göz önünde bulundurmalısınız.

Kişisel Hijyeninize Önem Verin

banyodan yeni çıkmış ve cilt bakımı yapan güzel kadın

Bakteriler, seboreik dermatitin en önemli nedenleri arasında sayılmaktadır. Vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilecek bakteriyel enfeksiyonları önlemek adına kişisel hijyen kurallarını her daim gözetmelisiniz. 

Aşırı terleme cildinize iyi gelmeyeceğinden özellikle yaz aylarında sık sık banyo yapmalı ve temiz kıyafetler giymelisiniz. Öte yandan cildinizde oluşabilecek hassasiyet nedeniyle kullandığınız kıyafetlerin pamuklu olmasına özen göstermelisiniz. 

Doğal Tedavi Yöntemlerini Tercih Edin 

Her daim tekrarlama riski olan seboreik dermatiti kontrol altında tutabilmek adına doğal tedavi uygulamalarını tercih edebilirsiniz. 

Örneğin şifalı kaplıcaların; tıpkı egzama, sedef ve daha pek çok hastalık gibi seboreik dermatite de iyi geldiği bilinmektedir. Kaplıca suyunda bulunan kükürt, hastalığın seyrini değiştirerek iyileşmesinde önemli rol üstlenir.

Bunun yanı sıra çeşitli aromaterapi yağları da, oluşan iltihaplanmaları giderme noktasında faydalıdır. Hindistan cevizi yağı ve limon karışımı, aloe vera ve elma sirkesi seboreik dermatit ile savaşırken size yardımcı olacak doğal tedavi kaynaklarındandır. 

Cildinize ışıltı katacak doğal yöntemler için Doğal Yöntemlerle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Uzman Bir Doktora Danışın

hastasının cildini kontrol eden dermatolog

Seboreik dermatitten şüpheleniyorsanız en kısa sürede alanında uzman bir hekime danışabilir, onun gözetiminde; vermiş olduğu ilaçları kullanabilirsiniz. 

Doktorunuz sizden, hap ve tablet formundaki ilaçlar yerine uzun yıllardan beri saçlara ve cilde faydaları ile bilinen katranlı sabun ve şampuanları kullanmanızı isteyebilir. Öte yandan salisik asit içeren ve cilt soyulmalarına olumlu yönde etkisi bulunan kremler de cilt doktorlarının en sık önerdiği tedavi uygulamalarındandır. 

Seboreik dermatitin mantar kaynaklı bir rahatsızlık olduğu düşünüldüğünde, bunu önlemek için mantara karşı koruyucu etkisi bulunan krem ve şampuanlar da hastalığın tedavisi için ideal olacaktır. 

Elbette sözünü ettiklerimiz seboreik dermatit hastalarına önerilen genel ilaçlardır. En doğrusunu doktorunuz bileceğinden bu konuda son kararı onunla birlikte vermenizi tavsiye ederiz. 

Bebeklerde görülen seboreik dermatitin ise bir süre sonra kendiliğinden geçtiği bilinmektedir. Eğer bebeğinizde seboreik dermatit belirtileri görüyorsanız, derisine zarar vermeyecek şekilde ara ara nazikçe masaj yapabilirsiniz. 

Ek olarak cildini tahriş etmemek adına yumuşak kıllı fırçalar ve doğal içerikli şampuanlar kullanmaya özen göstermelisiniz. Eğer bunun yeterli gelmediğini düşünüyorsanız doktorunuzdan bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebilir ve önerilerini uygulayabilirsiniz.

termal havuzda dinlenen kadın

Bu yazımızda sizler için seboreik dermatit nedir sorusunu yanıtladık ve bu hastalığa dair bilinmesi gerekenleri tüm ayrıntıları ile sıraladık. Umuyoruz ki verdiğimiz bilgilerle siz değerli okuyucularımıza fayda sağlayabilmişizdir. 

Son olarak seboreik dermatit tedavisinde Kızılcahamam’ın termal sularını keşfetmek ve derdinize şifa bulabilmek için yeşilin ve doğanın iç içe olduğu Çam  Otel’i tercih ederek eşsiz bir termal tatil deneyimi yaşayabilirsiniz

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council