Blog

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için 11 Öneri

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için 11 Öneri

mikroba karşı savaşan boks eldivenli bir el

Bağışıklık sistemi, insan vücudunu hastalıklara karşı korumaya çalışan bir savunma mekanizmasıdır. Ancak bu sistemin en iyi şekilde işlemesi için dikkat edilmesi gereken bir takım durumlar vardır. Bu nedenle, bağışıklık sistemi güçlendirme önerilerimizi dikkate alabilir, böylece bağışıklığın zayıflamasından kaynaklanan olumsuzlukları önleyebilirsiniz.

Peki bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapılmalıdır? Bu anlamda vücut direnci nasıl artırılır? İşte aklınızdan geçen soruların yanıtları ve bağışıklık sistemi güçlendirme için öneriler…

Bağışıklık Sistemi Güçlendirme Önerileri

Aslında vücut, bağışıklık sistemini korumak ve güçlendirmek için bir takım sinyaller verebilir. Örneğin güneşe çıkmak istemeniz ya da canınızın etli bir yemek çekmesi, bazı vitamin ve minerallerin eksikliğinden kaynaklanabilir. Bu durum da haliyle bağışıklığınızı düşürebilir.

Fakat elbette her dürtünün bir sinyal olduğunu söylemek, pek de doğru olmayacaktır. Diğer yandan vücudunuzun bir sinyal göndermesini beklemek yerine sağlığınızı korumaya özen göstererek hem vücut direncini artırabilir hem de sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

O halde dilerseniz artık, Çam Otel olarak sizin için derlediği bağışıklık sistemi güçlendirme önerilerini sıralamaya başlayalım! 

1. Yeterli Miktarda Su İçin

plastik şişeden cam bardağa su döken kişi

Su, canlı yaşamının hayati bir öğesidir. Öyle ki aç kalındığında bir süre yaşamak mümkün olsa da susuz şekilde hayat, daha kısa sürede sona erebilir. Dolayısıyla yeterli miktarda su tüketilmesi gerekir. Eğer yeterli miktarda su tüketimi olmaz ise vücudun diğer yapı taşları ile birlikte bağışıklık sistemi de olumsuz etkilenir. 

Suyun hayatımızdaki yerini konu alan Yaşam İçin Suyun Önemi Hakkında Ne Kadar Bilgi Sahibisiniz? başlıklı içeriğimizi inceleyerek bu anlamda daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz. 

2. Uykunuzu Almaya Dikkat Edin

Düzenli ve yeterli uyku sayesinde bağışıklık sistemi, karşılaştığı herhangi bir probleme karşı hızlı bir şekilde savunmaya geçer. Bu anlamda uyku düzenine önem veren bireylerin, uyku düzeni bozuk olanlara kıyasla vücut direncinin çok daha kuvvetli olduğunu söyleyebiliriz. 

Yetersiz ve kalitesiz uyku, vücudu yalnızca hastalıklara karşı dayanıksız hale getirmekle kalmaz; stres seviyesinde artışa, odaklanma sorunlarına ve depresif etkilere de yol açabilir. Dolayısıyla ortalama yetişkin bir insanın, günde ortalama 7 ila 9 saat uyuması gerektiğini de belirtmeden geçmemek gerekir. 

3. Spor Yapın

açık havada koşu yapan yaşlı çift

İnsan bedeni, hareket etmek üzere tasarlanmış kusursuz bir yapıya sahiptir. Uzun süre hareketsiz kalmak ise beden sağlığını tehdit edebilir. Bu nedenle düzenli olarak spor yapmak, kalp-damar sistemini olumlu yönde etkilerken virüs ve bakterilere karşı da bir koruma sağlayabilir.

Buradan yola çıkarak, hareketsiz kalmanın bağışıklığı zayıflattığı ve vücut direncini düşürdüğü sonucuna rahatlıkla ulaşılabilir. Ayrıca vücut, enfeksiyon hastalıklarının yanı sıra obezite, şeker hastalığı, tansiyon, kalp rahatsızlıkları ve hiç şüphesiz ki metabolizma hastalıklarına karşı da hazırlıksız olacaktır. 

Bu gibi durumlarla karşılaşma riskini azaltmak için düzenli olarak spor yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Örneğin açık havada bir yürüyüş yapabilirsiniz ya da futbol, tenis gibi sevdiğiniz aktiviteler arasından dilediğinizi yapabilirsiniz. Böylece hem yaptığınız spordan zevk alabilir hem de vücudunuzu zinde tutabilirsiniz. 

4. Kişisel Bakım ve Hijyene Özen Gösterin

muslukta ellerini sabunlayarak yıkayan erkek

Kişiler, gün içerisinde farklı yüzeylere temas ederek toza ve kire maruz kalır. Hatta diğer insanlarla da etkileşime geçerek çeşit çeşit bakteri ile karşılaşabilir. Bunun sonucunda ise bakteriler ve diğer organizmalar vücuda girme fırsatı bulur. İşte tam olarak bu durumu engellemek için kişisel hijyene önem verilmelidir. 

Bu nedenle bağışıklık sistemi güçlendirme yolları söz konusu olduğunda kişisel bakıma da yer vermek gerekir. Öyle ki bireysel temizliğe gösterilen önem, hastalıklarla mücadelede en önemli kurallar arasında bulunur. Örneğin elleri gün içinde sık sık yıkayarak, vücut temizliğine önem vererek ve dişleri fırçalayarak bağışıklık sistemi için bir kalkan oluşturulabilir. 

5. Kaliteli Proteinler Alın

Protein yönünden zengin besinlerin bağışıklık dostu olduğunu biliyor muydunuz? Proteinler, vücudun temel işlevini yerine getirme konusunda önemli bir role sahiptir. Özellikle sporcular, protein ağırlıklı besinler tercih ederek, kasların gelişimine ve onarımına katkı sağlarlar. 

Dolayısıyla protein içeriğine sahip gıdalar tüketerek siz de bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz. Buna göre kırmızı et, beyaz et, baklagiller, süt ve süt ürünleri, badem ve kabak çekirdeği gibi kuruyemişleri ölçülü bir şekilde tüketmeye özen göstermenizi tavsiye ederiz.

6. Kuru Baklagil Tüketimine Önem Verin

masadaki tabakta bulunan kuru baklagilli salata

Vitamin ve mineral kaynağı olan kuru baklagiller, bağışıklık sistemini güçlendiren ve hücre onarımını destekleyen bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle kuru baklagilleri beslenme düzenine eklemek oldukça önemlidir. 

Örneğin haftada iki veya üç kere kuru fasulye, nohut ve mercimek yemekleri yapılabilir. Ayrıca çorba yapımında da kuru baklagillerden yararlanabilir, hatta salata malzemesi olarak da yine kuru baklagil tüketmeyi tercih edebilirsiniz. 

7. Öğünlerinize Probiyotik Gıdalar Ekleyin

Probiyotik gıdalar, güçlü bir bağışıklık sisteminin en önemli yardımcıları arasında yer alır. 
Kefir, yoğurt, turşu gibi içecek ve yiyecekler sayesinde doğal bir şekilde alabileceğiniz probiyotikler, vücut direncini güçlendirmek için son derece önemlidir. 

Probiyotikler, bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasına yardım ederek bağışıklık sisteminin korunmasına yardım eder. Öte yandan, eğer takviye besinler yoluyla probiyotik ihtiyacınızı karşılamayı tercih ederseniz, güvenilir markaların ürünlerini kullanmanızı tavsiye ederiz.

8. Taze Meyve ve Sebze Tüketin

açık havada sepette bulunan taze meyveler ve sebzeler

Bağışıklık sistemi güçlendirme için bir diğer dikkat etmeniz gereken durum ise taze meyve ve sebze tüketmektir. Ancak tek çeşit değil, farklı meyve ve sebzeleri tüketmeniz de oldukça önemlidir. Böylece her bir meyve ve sebzenin kendine özgü faydalarından yararlanabilirsiniz.

Taze sebze ve meyvelerin bağışıklık sisteminin bel kemiğini oluşturduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Dolayısıyla mevsiminde meyve tüketerek ve çeşitli sebzelerden yemekler yaparak bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.

9. Sağlığa Zararlı Maddelerden Uzak Durun

Tütün ürünleri, alkollü içecekler ve uyuşturucu maddeler, bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkilere neden olarak vücut direncini düşürmektedir. Zararlı madde kullanımı; akciğer, ağız ve pankreas başta olmak üzere birçok kanser türünün önde gelen nedenlerindendir. 

Ayrıca zararlı maddelerin, kalp ve damar hastalıkları ile solunum yetmezliğine yol açabilen etkilere sahip olduğunu da belirtmek gerekir. Ek olarak, bağışıklık sistemi güçlendirme açısından sigara kullanmıyor olsanız bile sigara dumanı bulunan ortamlardan da uzak durmanızı öneririz.

10. Şifalı Termal Sulardan Faydalanın

termal su keyfi yapan aile

Termal su, insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde kan dolaşımını iyileştirme ve metabolizma hızını artırma gibi etkileri bulunur. Ayrıca iç organların daha iyi bir şekilde çalışmasına da yardımcı olabilir. Böylece termal sular, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini artırır. 

Termal suların faydaları hakkında daha detaylı bilgi için Şifa Dolu Faydalarını Hep Duyuyoruz Ama Termal Su Nedir? başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

11. Temiz Hava ve Güneşten Yararlanın

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan kişiler için temiz havaya sahip alanlar sınırlı sayıda bulunmaktadır. Ancak vücudun sağlıklı yapısının korunması için temiz havaya ihtiyacı vardır. Temiz havaya ek olarak güneş ışınlarının sunduğu D vitamininden de yararlanmak gerekir. 

Dolayısıyla hafta sonları ya da vakit bulduğunuz anda doğaya çıkmak, sağlığınıza olumlu olarak yansıyacaktır. Böylece bağışıklık sistemi güçlendirme anlamında da fayda sağlayacaktır.

Siz de bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için yukarıdaki önerilerimizi dikkate alabilirsiniz. Ayrıca Ankara Kızılcahamam’da bulunan yemyeşil doğanın ortasında dinlenme imkanı sunan Çam Otel’de doğanın kucağına kendinizi bırakabilir, termal suların şifalı etkilerinden faydalanabilirsiniz. Bu noktada son derece kolay bir şekilde rezervasyon yapabilirsiniz!

Son olarak sizler için hazırladığımız faydalı içeriklerimiz için blog sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın!

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council