Blog

Sırt Ağrısı Nasıl Geçer? Sırt Ağrısına İyi Gelen 15 Şey

Sırt Ağrısı Nasıl Geçer? Sırt Ağrısına İyi Gelen 15 Şey

sırt ağrısı yaşayan gözlüklü kadın

Sırt ağrısı nasıl geçer? Sırt ağrısına sebep olabilecek etkenler neler? Sırt ağrısını tedavi etmek mümkün mü? Ankara’nın gözde termal oteli Çam Otel olarak içeriğimizde bu sorularınıza cevap buluyoruz. 

Sırt ağrısı, her yaştan insanın yaşadığı; hayat kalitesini önemli ölçüde etkileyen ve mutlaka dikkate alınması gereken sağlık problemleri arasında yer alıyor. Pek çok nedene bağlı olarak gerçekleşen sırt ağrısının hızlıca tedavi edilmesi ise büyük önem taşıyor. Peki sırt ağrısı nasıl geçer? Eğer sorumuzun yanıtını merak ediyorsanız içeriğimizde tüm detaylarını öğrenebilirsiniz!

Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

sırt ağrısına ne iyi gelir sorusuna yanıt olabilecek nitelikte sırtı ağrıyan kadın

Özellikle uzun bir süre boyunca bilgisayar karşısında oturmak, boyun fıtığı yaşamak ya da daha daha farklı pek çok sebep sırt ağrısı oluşumuna kapı aralayabilir. Peki sırt ağrısı nasıl geçer? İşte sırt ağrısından muzdarip olanlara yol gösterebilecek 15 öneri!

1. Düzenli Egzersiz Yapın

Sırt ağrısının temel sebebi aslında duruş bozuklukları. Kimi zaman yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen sırt ağrısını yok etmek için atılabilecek en önemli adım ise düzenli egzersiz yapmak. 

Duruşunuzu iyileştirerek sırt ve karın kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Böylece vücudunuzun tüm ağırlığı sırtınıza bindirmek yerine tüm vücudunuza eşit oranda dağıtmış olacaksınız. Bu sayede kısa sürede sırt ağrılarınızın azaldığını görebilirsiniz.

Sırt ağrılarınızı geçirmek için kaslarınızı gererek esnekliğinizi arttırmanız gerekiyor. Yoga ve meditasyon hem vaktinizi daha keyifli geçirmenize yardımcı olur hem de sırt ağrılarınızı geçirebilir. Ek olarak vücut ağırlığınıza uygun olabilecek ağırlıklar kaldırabilirsiniz.

2. Kilonuzu Koruyun

açık alanda spor yapan kadın

Sırt ağrısının nedenlerinden bir diğeri de aşırı kilo problemi. Eğer kilolu biriyseniz sırtınıza binen yük miktarı da fazla olacaktır. Bu da zamanla sırt ağrılarınızın artmasına neden olur. 

Bu yüzden kilonuza dikkat etmeniz büyük önem taşıyor. Eğer kilo verme sürecindeyseniz sırt ağrılarınızı geçirmek için düzenli yürüyüşler yapabilirsiniz. Böylece hem keyifli vakit geçirebilirsiniz hem de sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. 

Yürüyüşün daha pek çok faydası bulunur. Düzenli yürüyüşün faydaları hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Sağlığın İlk Adımı Olan Yürüyüşün Faydaları başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

3. Taşıdığınız Yük Miktarını Azaltın

Gün içerisinde farkında olmasak da pek çok yüke maruz kalabiliyoruz. Ağır bilgisayar ve evrak çantaları, valizler ya da kol çantaları..  Her ne kadar fark edemesek de bunlar gün içinde bizler için çok ciddi bir yük kaynağı olabiliyor. Bu da omurgamıza zarar vererek sırt ağrılarına sebebiyet veriyor.

Bunu önlemek için ise gün içerisinde fazla yük taşımamaya özen göstermek gerekiyor. Örneğin kol çantası taşıyarak omurganıza dengesiz olarak yük yüklemek yerine sırt çantası taşıyarak yükünüzü her iki omzunuza da eşit olarak biçimde dağıtabilirsiniz.

4. Isı Tedavisi Uygulayın

sırtına ısı tedavisi uygulatan kadın

Eğer sırtınız ağrıyorsa sıcak kompres uygulaması ile ağrılarınızı hafifleterebilirsiniz. Sıcak kompresin daha etkili olması adına dilerseniz sıcak ve soğuğu geçişli olarak uygulayabilirsiniz.

5. Buz Tedavisi Uygulayın

Isı tedavisinin yanı sıra buz tedavisi de sırt ağrılarını geçirme konusunda etkili bir yöntemdir. Özellikle uzun süredir devam eden akut sırt ağrısına sahipseniz ince bir havluya ya da beze sardığınız buz torbası ile sırt ağrılarınızı tedavi edebilirsiniz.

6. Masaj Yaptırın

masaj yaptıran kadın

Sırt ağrısı nasıl geçer sorusuna cevap olabilecek nitelikte bir diğer yöntem ise masaj. Bölgesel masaj teknikleri ile kan dolaşımını hızlandırmak ve sırt ağrılarını hafifletmek mümkün. 

Eğer kronikleşmiş sırt ağrılarınız varsa sıcak taş masajı ya da Lomi Lomi masajı ağrılarınızı dindirmeye yardımcı olabilir. Bu doğrultuda Ankara’nın en sevilen termal otelleri arasında yer alan Çam Otel’e rezervasyon yaptırarak termal havuz ve spa ve masaj seçenekleri sayesinde 5 yıldızlı otel konforunun tadına varabilirsiniz.

7. Akupunktur Tedavisine Başvurun

Enerjinin vücudun çeşitli bölgelerine eşit olarak dağıtılması mantığına dayanan geleneksel terapi yöntemlerinden biri olan akupunktur da sırt ağrılarını tedavi etme noktasında oldukça etkilidir. 

Akupunktur iğnelerinin vücudun çeşitli noktalarına batırılması şeklinde uygulanan bir yöntem olan akupunktur, özellikle sırtta ağrıya neden olabilen sinirlere ve kaslara özel bir yarar sağlar.

8. D Vitamini Takviyesi Alın

kalp şeklinde d vitamini

Sırt ağrılarının bir diğer sebebi de d vitamini eksikliği olabilir. Bu nedenle doktor kontrolünde yapılan testler sonucunda eğer D vitamini eksikliğiniz bulunuyorsa D vitamini takviyesi alabilirsiniz. 

Vücudunuzdaki D vitamini miktarını belli bir düzeye sabitlediğinizde zamanla sırt ağrılarınızın azaldığını görebilirsiniz.

9. Ortopedik Destek Alın

Özellikle işiniz gereği eğer bilgisayar karşısında çok fazla zaman geçiriyorsanız sırt ağrıları yaşamanız çok normal. Bu durumu önlemek için ise ortopedik ürünler kullanarak omurga sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

Özellikle gece uyurken ortopedik yastık kullanmak sırt ağrılarınızı dindirmeye yardımcı olabilir.

10. Dik Durun

yoga stüdyosunda eğitmeni tarafından duruş pozisyonuna dair bilgi alan kadın

Duruş bozuklukları, pek çok sağlık sorununa neden olabilecek ciddi bir durumdur. Sırt ağrılarının önüne geçebilmek için ise eğer duruş bozukluğunuz varsa dik durmaya özen göstermeniz gerekiyor. 
Bu sayede sırt kaslarınızın arasındaki gerginlik ile birlikte ağrılarınızı da azaltabilirsiniz.

11. Kürek Çekme Egzersizleri Yapın

Kürek çekme son yılların en popüler sportif egzersizleri arasında yer alıyor. Eğer imkanınız varsa kürek çekme egzersizleri ile yalnızca sırt ağrılarınızı dindirmekle kalmaz, beden sağlığınızı da destekleyebilirsiniz. 

Ayrıca eğer vücut geliştirme ile de ilgileniyorsanız, kürek çekme egzersizleri ile hem keyifli vakit geçirebilir hem de hedefinize ulaşabilirsiniz.

12. Yatağınızı Değiştirin

yatağında rahat bir şekilde uyuyan adam

Bildiğiniz gibi yatakların da ortalama bir ömrü var. Ve bu süreyi aştığınız takdirde hem uykudan alacağınız verim düşer hem de omurga ve sırt ağrıları yaşayabilirsiniz. 

Bu nedenle eğer yatağınız eskidiyse ve bitmek bilmeyen sırt ağrılarınız varsa, yatağınızın kalitesini bir gözden geçirmekte fayda var. Buna ek olarak eğer yeni bir yatak satın alacaksanız yatağınızı orta sert olanlardan birini seçebilirsiniz.

13. Rahat Ayakkabılar Tercih Edin

Eğer işiniz gereği ya da giyim tarzınız gereği topuklu ayakkabı giyiyor ve ayağınızda aynı ayakkabılar varken saatlerce ayakta duruyorsanız sırt ağrılarınız artabilir. Buna ek olarak sürekli topuklu ayakkabıların üzerinde yürümek duruşunuzu bozmasının yanı sıra sırtınızın kamburlaşmasına neden olabilir. Elbette bu da sırt ağrılarına neden olabilir. 

Bu nedenle ayaklarınızı rahat ettirecek, yorulmanızı önleyecek hafif ayakkabılar tercih edebilirsiniz.

14. İlaç Tedavisi

ilaç içen adam

Yaşadığınız sırt ağrıları için doktora başvurabilir, kullanmanızı istediği ilaçları düzenli olarak içerek sırt ağrılarınızı giderebilirsiniz.

15. Cerrahi Operasyon

Sırt ağrısı nasıl geçer sorusuna yanıt olabilecek son çare ise cerrahi operasyon. Uzman bir doktora danışarak sırt ağrılarının asıl nedenini öğrenebilirsiniz. Eğer cerrahi operasyona ihtiyacınız varsa uzman bir cerrahtan yardım alabilirsiniz. 

Sizler için sırt ağrısı nasıl geçer sorusunu ayrıntılı olarak ele almaya çalıştık. Umuyoruz ki faydalı olmuştur. İçeriğimizin genelinde söz etmiş olduğumuz önerileri dikkate alarak sırt ağrılarınızı azaltabilir, daha kaliteli bir yaşama sahip olabilirsiniz.

Bunun yanı sıra eğer sırt ağrılarınızın kökeni psikolojikse bahsettiğimiz önerileri dikkate almanıza rağmen ağrılarınız devam edebilir. O zaman stresten uzak ve kendinize daha çok zaman ayırdığınız bir yaşam tarzını benimseyebilirsiniz. Peki sırt ağrısı neden olur?

Son olarak sizler için hazırladığımız diğer yazılara da okumak isterseniz blog sayfamıza göz atabilirsiniz

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council