Blog

Tenis Nedir? Tenis Sporu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tenis Nedir? Tenis Sporu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

tenis kortunda bulunan bir adet tenis raketi ve üç adet tenis topu

Bilindiği üzere spor yapmanın insan sağlığı üzerinde birçok faydası vardır. Bu da spor çeşitliliğini beraberinde getirir. Öyle ki spor dalları içerisinde belki de en eğlencelilerden bir tanesi olarak tenis karşımıza çıkar. Peki tenis nedir, tenis sporu hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Tenis, her ne kadar futbol kadar popüler bir spor olmasa da oldukça ilgi çekici bir spordur. Kendine has tarihi, oyun tarzı ve kuralları ile diğer spor dallarından ayrılan tenis, aynı zamanda bireysel veya çift olarak da oynanabilir.

Eğer tenise ilgi duyuyor ve tenis sporu hakkında detaylı bilgiler edinmek istiyorsanız sizler için hazırladığımız bu yazımız ile tenis nedir, nasıl oynanır ve tenis kuralları nelerdir sorularına cevap bulabilirsiniz.

Tenis Nedir?

Kort içerisinde tenis oynayan insanlarTenis nedir, tenis kelimesinin anlamı nedir diye baktığımızda sözcük kökeni Anglo-French (İngiliz-Fransız) olan “tenetz” sözcüğüne dayanır. Tenetz kelimesinin sözlük karşılığı ise “bekle ve yakala” olarak karşımıza çıkar.

Tenis, raket ve top ile oynanabilen bir spor türüdür. Tek kişi oynanabildiği gibi 2 ya da 4 kişi ile takım oluşturularak da oynanabilmektedir. Buradaki en temel amaç, topu raket aracılığıyla karşı tarafın yani rakibin sahasına atmaktır. 

İlk olarak Fransa’da el ile oynan bir oyuna dayanan tenis, 1800lü yıllarda İngiltere’de sistemleşmiş bir şekilde ortaya çıkmıştır. Bugün de dünyanın birçok ülkesinde oynanan bir spor haline gelen tenis sporunun özel günü de vardır. Her yıl mart ayının ilk pazartesi Dünya Tenis Günü olarak kutlanır. 

Tenis, kort denilen dikdörtgen bir zemin ve ortasında file bulunan bir alanda oynanır. Bu nedenle tenis sporu, kort tenis şeklinde adlandırılabilir. Ancak tenis denilince akla ilk olarak masa tenisi gelebilmektedir. Oysa ki birbirlerinden farklı kurallara ve oynayış tarzına sahiptirler. 

Masa tenisi hakkında detaylı bilgiler için Keyifli Zamanlar Geçirmeyi Garantileyen Masa Tenisi Nasıl Oynanır? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıca diğer yazılarımız için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Olimpik bir spor olan tenis, dünyanın her yerinden, her yaştan insanın oynayabildiği bir spor çeşididir. Uluslararası tenis turnuvalarından olan Grand Slam turnuvaları, tenis tarihi açısından en önemli yarışmalardandır. 

Tenis, vücudunuzdaki kas gruplarının birlikte çalışmasını sağlayan, güç ve kondisyon gerektiren bir spordur. Aynı zamanda oyuncuların hızlı düşünmelerini de gerektiren, fiziksel olduğu kadar zihinsel bir spor olarak da karşımıza çıkar. 

Tenis Nasıl Oynanır?

Çam otel tenis sahası

Tenis nedir sorusunu cevapladıktan sonra artık tenis nasıl oynanır, kuralları nelerdir bakabiliriz. Son derece eğlenceli bir spor olabilen tenis hem kapalı alanda hem de açık alanda oynanabilen bir spordur. Genellikle en çok tercih edileni ise kortlarda, açık havada oynanan versiyonudur. 

Tenis belli başlı kurallar dahilinde oynanabilen bir spordur. Kurallara uygun olarak tenis oynamak, sadece oyun stratejisi geliştirmek açısından değil aynı zamanda tenisten yeterince keyif alınmasını da sağlar. Böylece tenis sporuna hâkim olmak da kolaylaşır.

Çoğunlukla 3 olmak üzere, 3 veya 5 set halinde oynanan tenis, servis atışı adı verilen ilk vuruş ile başlar. Oyuncular, tenis raketi ile servis atışı yaparak topu sahanın ortasındaki filenin üzerinden rakip takımın sahasına geçirmeyi amaçlar. 

Servis, sahanın orta çizgisinin sağındaki bölge hizalanarak sahanın dışından yapılan bir vuruştur. Servis yapan oyuncunun atışı çapraz bölgeye atması gerekir. Bu nedenle servisi karşılayacak kişi de çaprazda durmalıdır. 

Servis kullanan oyuncu topun fileye değmemesini sağlamalıdır. Eğer top fileye değerse sayı rakip takımın olur. Öyle ki fileye değen top karşı sahaya da geçemez ise “çift hata” denilen bir hata ortaya çıkar. Ayrıca, eğer top ikiden fazla sekerse sayıyı topa vuran taraf kazanır fakat top dışarıya düşerse sayıyı topu karşılayacak olan takım alır. 

kort tenis oynayan çiftBir seti tamamlayabilmek için 6 sayının alınması gerekir. 6 sayıya ulaşan seti kazanır. Fakat 6-0'lık ya da 6-5'lik bir oyun bitemez çünkü arada 1 sayı farkı bulunur. Bu nedenle ya berabere bitmesi gerekir ya da karşı tarafın rakibi ile arasında en az 2 sayı fark olması gerekir. 

Öte yandan set 5-5 biterse oyun uzatmaya gider ve uzatma sonucunda kazanan belirlenir. 0-0 ile başlayan skor, her sayıya karşılık 15 puan eklenerek ilerler. Kısacası ilk sayı 15, ikinci sayı 30 ve üçüncü sayı ise 40 puan olarak belirlenir. Eğer oyun 40-40 eşit sayıda olursa ekstra sayı avantajı denilen bir durum oluşur. Sonuç olarak avantajı alan oyunu kazanır.         

Ayrıca oyuncuların tek sayılı oyunlarda saha değiştirmesi gerekir. Eğer setin bitiminde toplam oyun sayısı çift sayı ise bir dahaki setin ilk oyunundan sonra da saha değiştirilir.

Kısacası tenis oyununda temel kural, topu file üzerinden karşı takımın sahasına atabilmektir. Eğer rakip topa yetişemezse ve top iki kere sekerse sayı kazanılır. Buna ek olarak top rakibin vücuduna değdiği taktirde de sayı elde edilir. 

Tenis Terimleri Nelerdir?

kort içerisinde tenis ve topları ve raket

Her spor dalında olduğu gibi teniste de bazı özel terimler bulunmaktadır. Servis, forehand (sağ vuruş) ve backhand (el arkası vuruş) bu terimlerden en çok kullanılanlarıdır. Öyleyse temel olarak teniste kullanılan bazı terimler nedir bakalım.

Servis: Tenis maçını başlatan vuruşa denir. Oyuncu, arka çizginin gerisinde durarak çizgiye basmadan servis atar. Servis için topu karşı tarafa atan kolun yukarıya uzanarak atış pozisyonuna gelmesi gerekir.

Forehand: Tenisteki en temel terimlerden olan forehand sağ el ile oynayanların topa sağ taraflarından, sol el ile oynayanların ise sol taraflarından yaptıkları bir vuruş tekniğidir. 

Backhand: Bu terim oyuncunun raketi tuttuğu ele göre, elinin arkasıyla yaptığı vuruşa denir. forehand atışa göre biraz daha profesyonellik gerektirir.

Ace: Serviste direkt kazanılan sayı ace olarak adlandırılır. Diğer bir deyişle top rakibe değmeden sayı olursa ace olur.

Tie-Break: Berabere biten oyunlarda kazananın belirlenmesi için yapılan uzatmalara denir. Tiebreak esnasında puanlama 15, 30, 40 şeklinde değil; 1, 2, 3, … şeklinde ilerler. En az 7 puana ulaşan ve karşı taraf ile arasında en az 2 sayı bulunan kazanır.

Bu yazımızda tenis nedir, nasıl oynanır konusuna değindik. Siz de ortopedik zeminli tenis sahası sayesinde misafirlerine 5 yıldızlı otel konforu sunan Çam Termal Otel ayrıcalığından yararlanabilir ve tenis deneyiminizi en iyi hale getirebilirsiniz. 

Görüldüğü gibi tenis kondisyon gerektiren aynı zamanda bütün kas gruplarını çalıştıran bir spordur. Tenis sporu öncesi termal su ile kaslarınızı rahatlatarak daha aktif bir oyun geçirebilirsiniz. O halde oldukça kolay ve hızlı bir şekilde rezervasyon yapmak için tıklayın.

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council