Blog

Yüz Masajı İle Gençleşin! Yüz Masajına Dair Her Şey

Yüz Masajı İle Gençleşin! Yüz Masajına Dair Her Şey

aynaya bakarak kendine yüz masajı yapan bornoz giymiş kadın

Yüz masajı sayesinde cildinizi yaşlanmanın en önemli etkilerinden biri olan kırışıklıklardan koruyabileceğinizi biliyor muydunuz? Son dönemin popüler cilt bakım uygulamalarından biri olan yüz masajı, doğal yollarla genç kalmayı; aydınlık, sıkı ve canlı bir cilde sahip olmayı vadediyor. 

Peki yüz masajı nedir? Nasıl yapılır? Faydaları nelerdir? Bugünkü yazımızda sizler için tüm bu sorulara cevap buluyoruz.

Yüz Masajı Nedir? 

Yüz masajı nedir sorusu, kasları rahatlatmak; kırışıklık ve çizgi oluşumunu önlemek için yüzün bazı noktalarına uygulanan masaj hareketleri olarak ifade edilebilir.

Hayatın yoğun temposunun getirdiği stres, cilt tipinin yanlış değerlendirilmesi, doğru temizlik uygulamalarının yapılmaması, genetik faktörler ya da daha farklı nedenler cildin sarkmasına ve yaşlanmasına yol açar. 

Bir cilt bakım rutini oluşturarak buna sadık kalmak, düzenli beslenme, yeterli su tüketimi, düzenli uyumak ve stresin kontrol altına alınması gibi basit ama etkili önlemlerle yaşlanmanın etkileri geciktirilebilir. Bu konuda dikkate alabileceğiniz önlemlerden birinin de son dönemde giderek popülerleşen yüz yogası ve yüz masajı uygulamaları olduğunu söylemek mümkün. 

bir uzman tarafından yüzüne yüz masajı uygulaması yapılan kadın

Yüz bölgesine yapılan masaj cildi rahatlatırken cilt dokusunda oluşan hasarları da onarmaya yardımcı olur. Tıpkı diğer masaj türleri gibi yüz masajı da amacına yönelik olarak farklı türlere ayrılabilmektedir. 

Masaj sırasında uygulanan hareketler sayesinde gerilen yüz kasları yavaş yavaş gevşer ve zamanla hem daha genç hem de daha sağlıklı bir cilt görünümü elde edilir. Gün içinde telefon, tablet ve telefon ekranına ya da güneşe bakarken kasılan yüz kasları, bu yöntemle açıldığından kendinizi çok daha rahat ve dinlenmiş hissedebilirsiniz.

Yüz Masajı Türleri

Diğer masaj terapilerinde olduğu gibi yüz masajı da farklı yöntem ve teknikle uygulanabilir.

Lenfatik Drenaj Masajı

Yüzün çeşitli bölgelerinde oluşan sorunları gidermek ve lenfatik drenajı desteklemek amacıyla lenfatik akış yönünde yapılan yapılan bir masaj türüdür. 

Yüz Refleksolojisi

Refleksoloji yüz masajı, yüzün çeşitli noktalarına uygulanan basınç yolu ile oluşan kırışıklıkları gidermeye ve çeşitli cilt problemlerini ortadan kaldırmaya yarayan bir masaj türüdür. 

bir güzellik uzmanına yüz masajı yaptıran kadın

Shiatsu Yüz Masajı

Japon yüz masajı olarak da tabir edilen shiatsu, baş, yüz ve boyun bölgesinde oluşan kronik ağrıları, göz altı ve yüz kırışıklıklarını azaltmaya yönelik yapılan bir masaj türüdür. 

Gua Sha Masajı

Gua Sha masajı,Gua Sha taşı ya da daha farklı bir masaj aletiyle yüzdeki kan dolaşımını arttırmaya yönelik bir masaj tekniğidir.

Sinüs Masajı

Sinüs masajı, özellikle bahar ve kış aylarında oluşan sinüs ağrılarını ve burun akıntılarını hafifletmek için yüzdeki sinüslere uygulanan bir masaj türüdür. 

Sizler için sıraladığımız masaj çeşitleri, uzun vadede etkileri gözlemlenebilen ve en çok tercih edilenler arasında yer alsa da daha pek çok farklı amaca yönelik masaj çeşidi bulunduğunun da altını çizelim. 

Yüz masajını günlük rutininizin vazgeçilmez bir parçası haline getirip süreklilik kazandırırsanız çok iyi bakmanız gereken cildinize pek çok yönden fayda sağlamış olursunuz.

Yüz Masajının Faydaları

yüz masajı faydalarından daha iyi yararlanabilmek için yüz maskesi yapan kadın

Yaşlanmanın etkilerini uzun vadede azaltmaya yönelik faydaları ile bilinen yüz masajının daha pek çok yararından söz etmek mümkün. Masaj terapilerinin cildinize, ruhunuza ve vücudunuza olan katkılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz: 

 • Yüz masajının en temel faydası elbette cildin görünümünü iyileştirmesi ve yaşlanmanın sonuçlarını azaltmasıdır. Masaj sırasında uygulanan bakım kremlerinin çok daha etkili olduğu ve sarkma, kırışıklık gibi durumların önüne geçtiği söylenebilir. 
 • Sinüzit hastalığına sahip bireylerde oluşan burun akıntısı ve tıkanıklığı gidermeye ve baş ağrılarını azaltmaya da yardımcı olduğu bilinmektedir. 
 • Masajın bir diğer faydalı etkisi ise kan dolaşımını arttırmasıdır. Bu sayede cilt hücrelerine giden kan miktarı artıp hızlanacağından çok daha parlak, aydınlık ve esnek bir cildin kapıları aralanmış olur. 
 • Stresli bir hayat sürmek zamanla kırışıklıkların görünümünü arttırırken aynı zamanda daha depresif bir ruh hali içine girmenize neden olur. Bu anlamda masajın cildinizin kırışmasını önlemesinin yanı sıra ruhunuzu dinlendirip kendinizi daha iyi hissettirdiğini söylemek mümkün.
 • Cildinizi masaj yoluyla uyarmak eğer çok problemli bir cilde sahip değilseniz akneleri azaltmaya da yardımcı olabilir. 
 • Eğer yüzünüzde hasarlı bir doku ve iyileşme sürecinde olan bir yara izi varsa ve hekiminiz herhangi bir yan etkisi olacağından söz etmediyse yüzünüze uyguladığınız masaj iyileşme sürecini hızlandırabilir.
 • Masaj terapileri, ağrılı ve kaşıntılı ciltleri iyileştirmeye yönelik de fayda sağlamaktadır. 

Tıpkı yüz gibi vücudun çeşitli noktalarına yapılan masajın da pek çok faydası bulunuyor. Masajın hangi noktalarda fayda sağlayacağına dair bilgi edinmek için Bedeniniz İle Birlikte Ruhunuzu Da Tazeleyen Masajın Faydaları başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yüz Masajı Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

yüz masajına hazırlık için cilt bakım kremi uygulayan kadınSüreklilik kazandırdığı takdirde, yüz masajı uygulamalarının olumlu etkilerini hiç şüphesiz ki fark edebilirsiniz. Öte yandan göz, yüz ve boyun çevresi çok hassas olduğundan dikkatli bir yüz masajını dikkatli bir şekilde yapmak ve bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekir. 

 • İlk olarak yüz masajını parmaklarınızla da rahatlıkla uygulayabileceğiniz gibi bir masaj aletinden de yardım alabilirsiniz. Titreşimli moda sahip masaj aletlerinin uygulayacağı baskı çok daha etkili olacağından kısa vadede olumlu etkiler yaratabilir. 
 • Ayrıca hangi tekniği seçerseniz seçin olabildiğince cildinize olabildiğince nazik davranmanız gerektiğinin bilincinde olmalısınız.
 • Boyun bölgesi de mutlaka yüz masajına dahil edilmelidir. Eğer masaj terapilerine başlama nedeniniz kırışıklık etkilerini azaltmak ise yüzünüze yaptığınız uygulamaları boynunuza da dahil etmeniz faydalı olacaktır. 
 • Cilt bakımında kullandığınız bakım kremi ve yağlarını yüz masajı rutininize ekleyebilirsiniz. Özellikle kuru bir cilde sahipseniz bu yöntem cildinizi nemlendireceğinden masajı çok daha kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz. 
 • Son olarak eğer cildinizde akne, seboreik dermatit, egzama ya da daha farklı cilt problemleri var ise yüz masajı bunların daha fazla yayılım göstermesine neden olabilir. 

Gün içinde cilt tabakasının en üst bölümünde biriken kir ve yağlar, masaj sırasında gözenekleriniz aracılığıyla daha derinlere inebilir. Hem bunu önlemek hem de bakım kremlerinin daha etkili olması için işe cildinizi temizleyerek başlayabilirsiniz!

Yüz Masajı Nasıl Yapılır?

kendine bir cihaz yardımıyla yüz masajı yapan kadın

Yüz masajı için bir uzmandan yardım alabileceğiniz gibi doğru tekniklerle evde kendiniz de uygulayabilirsiniz. Cildinizi masaja hazırladıktan sonra aşağıdaki adımları uygulayarak masajı tamamlayabilirsiniz. 

1. Adım: Parmaklarınızı yanaklarınızın üzerinde konumlandırın ve dairesel hareketlerle şakaklarınıza doğru götürün. 
2. Adım: Parmak uçlarınızı çenenizin üzerine getirdikten sonra sonra altınıza doğru hreket ettirin ve yüzünüzün yanlarına masaj yapın. 
3. Adım: Kaşlarınızın arasında oluşan kırışıklık görünümünü azaltmak için yüzük parmaklarınızı iki kaşınızın arasına koyun. Ardından yatay bir hareketle parmaklarınızı dışarı doğru kaydırın. 
4. Adım: Parmaklarınızla kaşlarınızın tam ortasına bastırarak nazikçe alnınızın üst kısmına doğru çekin. Sonrasında parmaklarınızı kaldırmadan şakaklarınıza doğru hareket ettirmeye devam edin. 
5. Adım: İki kaşınızın arasındaki boşluğa işaret parmağınızı koyarak birkaç saniye boyunca bastırın. Sonra da saat yönünde ve tam tersi yönde işaretler çizip bu hareketi birkaç kez tekrarlayın. 

yüzüne roller ile yüz masajı yapan kadın6. Adım: Sırada elmacık kemikleriniz var… İki parmağınızla elmacık kemiklerinizin altına bastırın ve parmaklarınızı şakaklarınıza doğru itin. 
7. Adım: Sağ elinizin üç parmağını burnunuzun sağ tarafına; sol elinizin üç parmağını da burnunuzun sol tarafına doğru yaklaştırın. Sonrasında parmaklarınızı yavaş yavaş yanaklarınıza ve şakaklarınıza doğru ilerlesin. 
8. Adım: Her iki elinizdeki baş, işaret ve orta parmaklarınız ile çenenizi tuttuktan sonra çene hattınızı parmaklarınızla sıkıştırarak hareket ettiririn. Daha sonra aynı hareketi tam tersi yönde olacak şekilde tekrar edin.
9. Adım: İşaret parmağınızı ve orta parmağınızı kulak memenizin tam altına sabitleyin ve dairesel hareketler çizin. 
10. Adım: Boynunuzun en alt noktasından çene ve çene hattınıza doğru hayali çizgiler çizerek derinizi havaya kaydırın. 

Gördüğünüz gibi yüz masajı için sadece hareketleri doğru yaptığınızdan emin olmalı ve cilt dokusuna zarar verecek uygulamalardan kaçınmalısınız. Örneğin hareketlerin ritmi, süresi ve yönü oldukça kritiktir. Tekrar eden hatalı uygulamalar cildinize zarar verebilir. 

Eğer cilt tipinizi bilmiyorsanız yüz masajı terapilerine başlamadan önce bu konuda uzman bir dermatoloğa görünerek cildinize en uygun bakım yağı, serum ve kremlerin hangileri olduğunu danışabilirsiniz.

Son olarak vücut masajının da yüz masajı kadar kritik ve sağlığınıza etkisi olan bir uygulama olduğunun da altını çizelim. 

Bu anlamda cildiniz için en uygun termal & SPA hizmeti, misafirlerine beş yıldızlı otel konforu sunan Çam Otel’de bulabilir, hem zihninizi hem cildinizi dinlendirerek keyif dolu vakit geçirebilirsiniz. 
 

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council