Blog

En Güzel İftar Sofrası Nasıl Hazırlanır?

En Güzel İftar Sofrası Nasıl Hazırlanır?

lezzetli iftar masası

Ramazan ayı ile birlikte, büyük küçük herkesi tatlı bir heyecan sarar. Bu noktada ise en büyük heyecan şüphesiz mutfakta, iftar sofrası hazırlığında hissedilir. En güzel yemeklerin sunulduğu iftar sofraları, birleştirici özelliği sayesinde aileler için en özel anların paylaşıldığı bir alan haline gelir. 

Tadına doyum olmayan yemeklerin şık bir sofra düzeni ile sergilendiği iftar sofraları, Ramazan ayını daha keyifli bir hale getirir. Özellikle Ramazan ayının baş tacı olan tatların ön planda olduğu iftar sofraları sayesinde geleneksel lezzetler kendini gösterir.

Çam Otel olarak hazırladığımız bu yazımızda, iftar sofralarınızı güzelleştirecek önerilere yer verdik. Eğer siz de Ramazan akşamlarını aileniz ile birlikte daha keyifli bir hale getirmek istiyorsanız içeriğimizin devamını okuyabilir, içeriğimizdeki iftar sofrası fikirleri ile sevdiklerinizi etkileyebilirsiniz! 

İftar sofralarını anlamlı kılan oruç hakkında hazırladığımız Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

İftar Sofrası Nasıl Hazırlanır?

kırmızı örtülü masada domates çorbalı iftar menüsü

İftar sofrası nasıl hazırlanır sorusu, Ramazan ayı ile birlikte oldukça merak ediliyor. Harika sofraların sırrı ise göz alıcı bir masa düzeninden geçiyor. Peki ama herkesin hayran kalacağı en güzel iftar sofrası nasıl hazırlanır? 

1. Bardaklara Önem Verin

Şüphesiz iftar sofralarının en önemli detayı bardaklardır. Çünkü oruç boyunca hiçbir sıvı tüketilmediğinden dolayı kişiler ilk olarak su içmek isteyebilir. Dolayısıyla iftar sofrası hazırlarken bardakları unutmamanız ve servis tabaklarının sağ tarafına yerleştirmeniz gerekir. 

Eğer herhangi meşrubat daha ikram edecekseniz, su bardağına ek olarak içeceğe özel bardaklar da bulundurmalısınız. Özellikle Ramazan ayının öne çıkan içecekleri arasında yer alan Ramazan şerbetleri ile iftar sofralarınızı şenlendirebilirsiniz.

Misafirlerinizin hayran kalacağı Ramazan şerbetleri için Sofralarınıza Lezzet Katacak 7 Ramazan Şerbeti başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

2. Çatal, Kaşık ve Bıçak Yerleşimine Dikkat Edin

masada çatal kaşık bıçak düzeni

İftar sofrası hazırlarken çatal, kaşık ve bıçak yerleşimine dikkat etmeniz gerekir. Bunun için yemek çatalını tabağın soluna, yemek bıçağını ise tabağın sağına, yemek kaşığını ise bıçağın sağına yerleştirmelisiniz. Ayrıca tatlı çatalı ve kaşığını da unutmamalı ve doğru bir şekilde konumlandırmalınız. 

Bu doğrultuda tatlı kaşığını, sapı sağda olacak şekilde tabağın üst çizgisinin bir parmak yukarısına yerleştirmelisiniz. Bununla birlikte tatlı çatalını ise sap kısmı sol tarafta olacak şekilde, tatlı kaşığının üst kısmına konumlandırmalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise tatlı kaşığı ile tatlı bıçağını aynı anda sofraya koymamak olacaktır. 

3. Servis Altlıkları Kullanın 

Şık bir iftar sofrası için servis altıklarını kullanabilir, masanıza görsellik katabilirsiniz. Tabakların altına ekleyeceğiniz servis altıklarını sade olarak tercih edebilir böylece sadelik ve şıklığı bir arada bulundurabilirsiniz. Ayrıca iftar sofrasındaki kişi sayısı kadar servis açmanız gerektiğini de belirtelim.

4. Aksesuarlardan Faydalanın

Aksesuarlar, iftar sofralarını daha güzel bir hale getirmenize yardımcıdır. Bu noktada masanın ortasına yerleştireceğiniz küçük bir vazodaki çiçek buketi ile hem yemeklerinize ulaşımı engellemeyecek hem de şıklık oluşturacak bir detay katabilirsiniz. Ek olarak peçete yüzüğü gibi ufak aksesuarlardan da yararlanabilirsiniz.

İftar Sofrası için Püf Noktalar

iftar sofrasında hurmayı eli ile tutan adam

İftar sofrası nasıl hazırlanır, iftar masası düzeni nasıl olmalıdır artık biliyorsunuz. Bununla birlikte Ramazan’ı yansıtan bir takım detaylara da önem vermeniz gerekir. İftar sofralarını en güzel hale getirecek püf noktaları ile Ramazan ayının ruhunu yaşayabilir, misafirlerinize mükellef bir sofra hazırlayabilirsiniz. O halde gelin, iftar sofrası hazırlarken faydalanabileceğiniz püf noktaları nelerdir, birlikte bakalım.

  • Sofrada su bulunmasına önem verin. Çünkü su, orucunu açan kişilerin ilk tercihidir. Dolayısıyla ezan okunmadan 5 dakika öncesine kadar suları doldurmuş olmalısınız.
  • İftar sofrası menüsünü hazırlarken herkese hitap edecek, en iyi Türk mutfağı yemeklerini tercih edebilirsiniz. Bu noktada mercimek çorbası, güveç ve güllaç en sevilen lezzetler arasında yer alır.
  • Bütün yemekleri hazırladıktan sonra son olarak salatayı hazırlayın. Böylece salatadaki sulanmanın önüne geçebilir ve daha diri şekilde servis edebilirsiniz. 
  • Masadaki yemekleri aralıklı şekilde yerleştirmeye önem verin. Aksi takdirde misafirlerinizin istediği yemeğe ulaşması zor olabilir. Bunun için iftariyelikleri ve mezeleri küçük tabaklara yerleştirebilirsiniz.
  • Sofraya hurma, zeytin ve pastırma gibi Ramazan ayını hissettiren iftariyelikleri eklemelisiniz. Böylece farklı tatlardan hoşlanan kişiler için alternatif sunmuş olursunuz.
  • Ramazan pidesi, iftar sofrasındaki en önemli detaylardan bir tanesidir. Pideleri soğumaması için ezan vaktine yakın bir zamanda sofraya getirebilirsiniz. 
  • Çorbayı sıcak olarak servis edin. Eğer çorba, soğuk ise tekrar ısıtmanızı tavsiye ederiz. 
  • Çay demlemek için acele etmeyin. Yemekler bittikten sonra çayı demleyebilirsiniz. Bu sayede çay ve tatlıyı birlikte sunabilir, ayrıca demir emilimini engellememiş olursunuz.
  • Tatlı ve çay sunumunun ardından Türk kahvesi ile iftar menünüzü tamamlayabilirsiniz. 

kaliteli açık büfe iftar

Eğer siz de Ramazan ayına yakışır bir iftar sofrası hazırlamak isterseniz, yukarıdaki noktalara dikkat edebilir ve iftar sofranızı en güzel hale getirebilirsiniz. Böylece misafirlerinizin kalplerini fethedebilir ve 11 ayın sultanına yakışır bir sofra hazırlayabilirsiniz.

Bununla birlikte keyifli bir iftar yemeği için Çam Otel’deki restaurantları tercih edebilir ve yetenekli şeflerimizin hazırladığı Ramazan’a özel açık büfe tatları ile lezzetin farkına varabilirsiniz. Ayrıca Ramazan ayının ruhunu yansıtan etkinlikler sayesinde keyifli ve samimi bir akşama kendinizi hazırlayabilirsiniz. 

Ek olarak Ramazan Bayramı tatili için misafirlerine kusursuz hizmet sunan Çam Otel’de rezervasyon yapabilir ve termal-SPA uygulamaları ile sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz!

Ramazan’a özel tatil rotaları için Ramazan Bayramında Gidebileceğiniz Sakin Tatil Yerleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
 

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council