Blog

Otel Konaklamalarında Suit Oda Ne Demek?

Otel Konaklamalarında Suit Oda Ne Demek?

Çam Otel'in en çok tercih edilen oda seçeneklerinden biri olan King Suit Oda

İlk kez otel rezervasyonu yaptıracak kişilerin en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi de suit oda ne demek sorusudur. Taşıdıkları özellikler diğer oda çeşitlerine göre daha farklı olan suit odalar, özellikle de kaliteli hizmeti ile dikkat çeken otellerde çok rağbet gören oda çeşitlerinden bazılarıdır. 

Otellerin büyük bir çoğunluğu, misafirlerinin konforunu en üst düzeye çıkaracak ve beklentilerini olumlu bir biçimde karşılayacak bir dizi hizmet sunarlar. Seçmiş olduğunuz otelin restoranlarında çıkan yemek çeşitliliği, otelde bulunan aktivitelerin size uygun olup olmadığı kadar önemli olan bir diğer konu ise otelin odalarının ihtiyacınızı karşılayıp karşılamadığıdır. 

Misafirlerine 5 yıldızlı otel konforu sunan Çam Otel olarak bu yazımızda, suit oda ne demek sorusunu ayrıntılı olarak yanıtlıyor, suit odaların özelliklerine değiniyoruz. 

Buna  ek olarak Türkiye’de popüler olan turizm çeşitlerini merak ediyorsanız, Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Turizm Çeşitleri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. 

Suit Oda Ne Demek? 

suit odada bulunan yemek masasıSuit oda ne demek sorusunu yanıtlamadan önce, suit kavramının kelime anlamına değinmek daha doğru olacaktır. Dünyanın daha pek çok farklı ülkesinde aynı anlamda kullanılan “suit” kavramı İngilizce geniş oda olarak ifade edilebilir. 

Literatüre Fransızca’dan kazandırılmış suitin bir diğer anlamı ise sıra ve devamlılık taşıyan alanlardır. Bu kavramın kökenine bakıldığında ise Fransa’nın en ünlü mimari akımlarından biri olan “barok mimarisi”ni görürüz. 

Günümüzde otel konaklamalarında kullanılan oda tiplerini ifade eden bir terim olan “suit” kelimesinin bu isimle anılmasının sebebi de aslında budur. Çünkü geçmiş dönemlerde barok mimarisinin izleirinirini taşıyan saraylarda standart odalardan daha donanımlı özelliklere sahip lüks odalar bulunmakta ve bu alanlar suit olarak anılmaktaydı. 

İsminin karşılığında fiziki yapısının katkısı büyük olan suit odalar, standart odalara göre çok daha geniş bir alana sahiptir. Bu anlamda suit odaların gerçek anlamda konforlu alanlar olduklarını söylemek yanlış olmaz. 

Suit odalar büyüklüklerine göre junior, deluxe, king, kıdemli suit ve excutive suit olarak çeşitlendirilebilirler. 

Konaklamaları boyunca misafirlerine tüm imkanları sunan suit odalar, bir ev konforu taşıdıkları için konaklayan kişilerin her türlü ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Peki suit odaların diğer özellikleri neler olabilir? 

Suit oda ne demek sorusunu yanıtladıktan sonra gelin şimdi de suit oları tercih edilir kılan özelliklerine değinelim… 

Suit Odaların Özellikleri 

kral dairesiSuit odaların taşıdıkları özellikler, onları standart oda çeşitlerinden ayırır. Peki ama nedir suit odaların özellikleri? 

Her otel için misafirlerine sunduğu imkanlar farklılık gösterse de suit odaların özelliklerini aşağıdaki gibi genellemek mümkün: 

  • Suit odalarda sunulan konaklama imkanları, standart odalara göre çok daha fazladır. Hangi suit seçeneği olursa olsun suit odalar standart bir odaya göre çok daha lükstür. 

  • Bir odanın suit kategorisinde yer alması için birbirine bağlı iki ya da daha fazla odadan oluşması gerekir. Buna ek olarak standart odalarda da olduğu gibi tuvalet ve banyo da suit odanın içerisinde yer alır. Yani suit oda aslında her türlü ihtiyacınızı giderebileceğiniz bir daire gibidir. 

Dilerseniz yatağınızda dinlenebilir, istediğinizde koltuğa geçip tv izleyebilir ya da mutfakta kendiniz veya aileniz için bir şeyler hazırlayabilir ve yiyebilirsiniz.

  • Otellerde bulunan suit odaların pek çoğu özel tasarıma sahiptir. Konuklara maksimum konfor sunmak üzere tasarlanmışlardır.

  • Suit odalar, büyüklüğü ve sağladıkları imkanlar açısından farklılık gösterirler. Bu yüzden oteller misafirlerinin oda tercihini daha kolay yapabilmeleri için suitleri farklı isimlerle adlandırırlar. 

  • Kaliteyi daha iyi yansıtabilmek için suit odaların büyük bir çoğunluğunda kullanılan mobilyaların lüks olmasına özen gösterilir. Otelin donanımına bağlı olarak suit odalarda klime, TV, buzdolabı, ütü ve daha farklı eşya seçenekleri bulunur. 

  • Suit odaların sunduğu imkanların daha fazla olması, standart odalarla aralarında fiyat farkı oluşmasına neden olur. 

  • Suit odalar yalnızca uyumak ya da gün içinde dinlenmek üzere tercih edilen alanlar değillerdir. Pek çok farklı imkanı bir arada sunmaları nedeniyle suit odalarda toplantılarınızı gerçekleştirebilir, çalışma alanında rahatlıkla çalışabilir ve sakinliğin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Toplantılarınızı en iyi şekilde yönetebilmenize yardımcı olacak ipuçları için Etkili Bir Toplantı Yönetimi Nasıl Yapılır? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. 

içerisinde mutfak bulunan suit odaBu yazımızda suit oda ne demek sorusunu yanıtlayarak suit odaların genel özelliklerine kısaca değinmiş olduk. Eğer yakın zamanda bir tatil yapmayı planlıyorsanız, misafirlerine doğanın kalbinde kusursuz bir tatil deneyimi sunan Çam Otel’i ziyaret etmeye ne dersiniz? 

Çam Otel’in farklı ihtiyaçlar düşünülerek tasarlanan oda seçenekleri, hayallerinizdeki gibi bir tatil keyfi yaşamanıza yardımcı olur. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak dubleks olarak tasarlanan deluxe suit, daha az ihtiyaç içeren konaklamalarınız için junior suit ya da pek çok farklı ihtiyacınızı karşılayan king suit oda çeşitlerine göz atabilir, erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmak için vakit kaybetmeden rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz
Son olarak sizler için hazırlamış olduğumuz diğer yazılarımız için blog sayfamızı sık sık ziyaret etmeyi unutmayın!

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council