Blog

Tatil Planı Yaparken Unutulmaması Gereken 6 Madde

Tatil Planı Yaparken Unutulmaması Gereken 6 Madde

Düz bir zeminin üzerinde duran harita, fotoğraf makinesi, şapka, gözlük gibi tatil eşyaları

Tatil planı yapmak kimileri için gerekli görülmese de aslında zamanınızı verimli kullanabilmek ve kusursuz bir tatil deneyimi yaşayabilmek adına çok önemli. Üstelik, hayatın yoğun temposundan sıkılanlar için tatil planı yapmak bile kısa bir mola alternatifi olabilir. 

Yakın ya da uzak bir zamanda tatile gitmeyi planlıyor ve sorunsuz bir tatil deneyimi yaşamak istiyorsanız tatil planı ile ilgili paylaşacağımız tüyolara kulak verebilirsiniz. İşte vaktinizi en iyi şekilde değerlendirebileceğiniz, bütçe dostu ve eksiklerinizi tamamlamanıza yardımcı olacak bir tatil planı rehberi! 

Gezginler İçin Tatil Planı Rehberi

1. Tatil Rotanızı Belirleyin 

Yapmak  istediğiniz tatil planını asıl şekillendirecek olan gideceğiniz yer. Tam da bu nedenle planlama aşamasında ilk olarak gitmek istediğinize karar vermeniz gerekiyor.

Tatilde yurtiçi destinasyonları mı tercih etmek istiyorsunuz yoksa bu kez yurt dışına açılmak mı istiyorsunuz? Şehrin gürültüsünden uzak, sakin tatil yerleri arayışında mısınız? Yoksa adrenalin dolu bir tatil mi geçirmek istiyorsunuz? 

Bu sorulara verdiğiniz cevaplara göre gitmek istediğiniz yeri netleştirebilirsiniz. Öte yandan nereye gideceğinize karar vermekte zorlanıyorsanız veya aklınızda herhangi bir lokasyon yoksa pek çok farklı deneyimi bir arada sunan tatil yerlerine yönelebilir ya da birden fazla lokasyon seçebilirsiniz.

2. Tatil Planı İçin Ayırdığınız Bütçeyi Gözden Geçirin

dünya haritasının üzerinde yer alan minyatür uçak ve şapka

Tatil planı yaparken bütçenizi de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Çünkü tatil yapacağınız şehrin, konaklama yerinizin ve yol masraflarınızın bütçenizi aşmaması önemli. 

Bu nedenle seçimlerinizi yaparken tatil için ayırabileceğiniz bütçeyi her daim göz önünde bulundurmalı ve kararınızı buna göre vermelisiniz. Ek olarak eğer tatil yapacağınız tarihler belliyse erken rezervasyon fırsatlarından faydalanabilir, böylece çok daha uygun fiyatlı bir tatil planı çıkarabilirsiniz. 

Eğer şu anda hayalini kurduğunuz bir tatil için plan yapıyorsanız fakat tatil masraflarını karşılayacak kadar bütçeniz yok ise hayallerinizi gerçekleştirmek adına ilk adımı atabilir ve birikim yapmaya başlayabilirsiniz.

3. Tatil Sürenizi Belirleyin

Uzun soluklu bir tatil arayışında mısınız yoksa hafta sonu tatili de olsa yeter diyenlerden mi? Bu soruya vereceğiniz yanıta ve işlerinizin yoğunluğuna göre tatilinizin kaç gün süreceğini belirleyin. 

Eğer mümkünse tatilde olacağınız tarihleri de netleştirmenizde fayda var. Böylelikle hem konaklama için seçeceğiniz yerin ilgili tarihlerde uygun olup olmadığını öğrenebilir hem de ulaşım ile ilgili karşınıza çıkabilecek sorunları kontrol altına alabilirsiniz.

4. Kalacağınız Yeri Belirleyin

tatil planı yapanların konaklayacakları bir otel odası

Tatil planı için olmazsa olmazlardan bir diğeri de nerede konaklayacağınıza önceden karar vermek. Bunun için seçtiğiniz tatil beldesinde, bütçenizi aşmayacak otel, pansiyon ya da ev gibi konaklama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Konaklama yapacağınız yere karar vermeden önce aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz: 

  • Eğer her şeyin elinizin altında olduğu bir tatil deneyimi yaşamak istiyorsanız sunduğu çok yönlü hizmet ile konuklarının tüm ihtiyaçlarını karşılayan resort otelleri tercih edebilirsiniz.
  • Vaktinizin çoğunu otelde ya da pansiyonda geçirmek istemiyor, bunun yerine şehri keşfetmek istiyorsanız konaklama için seçeceğiniz yerin şehir merkezine yakın olmasına özen göstermenizi öneririz. Üstelik bu sayede eğer özel aracınız yoksa seyahatiniz boyunca bir yerden başka bir yere geçmeniz de sorunsuz olur. 
  • Konaklama yapacağınız yere karar vermeden önce mutlaka araştırma yapmalı, sizden önceki ziyaretçiler tarafından yapılan değerlendirmeleri incelemelisiniz. Eğer içinize sinmeyen bir konu olduysa yetkililerle iletişime geçerek aklınıza takılanları sorabilirsiniz. 

Sıraladığımız maddeleri değerlendirdikten sonra konaklama yapacağınız yeri belirleyebilir, hızlıca rezervasyonunuzu oluşturabilirsiniz. 

5. Ulaşım Alternatiflerini Değerlendirin

dağ manzaralı bir yol

Kusursuz tatil planının en önemli aşamalarından birini de gideceğiniz yere yapacağınız ulaşım yolu oluşturuyor. Eğer kendi aracınızla tatil yapacaksanız seyahatinizi trafiğin yoğun olmadığı saatler ve rotalar üzerinden planlayabilirsiniz. 

Öte yandan bulunduğunuz konuma uzak bir yerde tatil yapmayı planlıyorsanız uçak da iyi bir ulaşım alternatifi olabilir. Böylece hem uzun saatler boyunca araç kullanarak yorulmamış olursunuz hem de gideceğiniz yere çok daha kısa sürede ulaşabilirsiniz. 

Uygun fiyatlı uçak bileti bulmak için de sık sık araştırma yapabilir, bütçenizi daha efektif kullanabilirsiniz. 

Eğer seyahatinizi uçakla yapmayı planlıyorsanız bazı kuralları bilmekte fayda var. Bunun için Kabin Bagajı Kuralları ve Kabin Bagajı Hazırlama Rehberi başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. 

Kişisel araç ve uçağın yanı sıra otobüs ve tren gibi ulaşım seçeneklerini de değerlendirebilir, size en uygun olanına karar verdikten sonra bir sonraki aşamayı planlayabilirsiniz. 

Seyahat etmeden önce nasıl HES kodu alabileceğinizi öğrenmek için Güvenli Tatil Rehberi: Seyahat İçin HES Kodu Nasıl Alınır? başlıklı yazımızı okumayı unutmayın.

6. İhtiyaçlarınızı Belirleyin

tatil planı için hazırlanan bavul ve içerisindeki eşyalar

Tatil planı yaparken son bir maddemiz kaldı: ihtiyaç listesi. Tatile gitmeden önce ihtiyaçlarınızı gözden geçirmek eksiklerinizi giderme noktasında faydalı olacaktır. Tatil sırasında yanınızda bulundurmanız gerekenler tatil yapacağınız sezona ve destinasyona göre farklılık gösterse de bazı temel eşyalar olmazsa olmazdır.

Bu doğrultuda hava şartlarını, tatil sürenizi ve tatilde neler yapacağınızı göz önünde bulundurarak kendiniz ve varsa çocuklarınız için bir ihtiyaç listesi oluşturabilirsiniz. 

İhtiyaçlarınızı temin ettikten sonra eğer tatile çıkacağınız tarih de yaklaştıysa gönül rahatlığı ile bavulunuzu hazırlayabilirsiniz! 

Hangi eşyalarınızı yanınıza almanız gerektiği konusunda kararsız kaldıysanız endişelenmenize hiç gerek yok. Tatil planı yapacaklar için hazırladığımız Tatile Giderken Bavula Konulması Gerekenler Listesi başlıklı yazımıza hızlıca göz atabilirsiniz! 

kızılcahamam manzarasıSizler için tatil planı yaparken dikkate almanız gereken noktaları listeledik. Tüm bunları göz önünde bulundurarak yaptığınız bir tatil planı ile olası krizlerin önüne geçebilir ve keyifli bir tatil süreci yaşayabilirsiniz. 

Son olarak eğer tatil yeri konusunda kararsız kalıyorsanız kendinizi doğanın içerisinde hissederek keyif dolu vakit geçirebileceğiniz ve termal sularında şifa bulabileceğiniz bir yer seçmeye ne dersiniz? Cevabınız “evet” ise Ankara Kızılcaham’da bulunan ve misafirlerine beş yıldızlı otel konforu sunan Çam Otel’i tercih edebilir, gerçek bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. 

Sizler için hazırladığımız diğer içeriklerimiz için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council