Blog

Alternatif Tıp Yöntemleri Nedir, Ne Değildir?

Alternatif Tıp Yöntemleri Nedir, Ne Değildir?

bitkisel alternatif tıp yöntemleri

Az ya da çok genelde herkesin bir fikre sahip olduğu alternatif tıp yöntemleri hakkında yeterince bilgi sahibi misiniz? Modern tıp uygulamalarının tamamlayıcısı olarak kabul edilen alternatif tıp yöntemleri tam olarak nedir, gelin birlikte bakalım.

Alternatif Tıp Nedir?

Alternatif tıp ya da tamamlayıcı tıp, en temelde bitkilerden elde edilen karışımlarla hastayı tedavi etme yöntemine dayanır. Ancak yalnızca bu demek değildir. Ayrıca fitoterapi, mezoterapi, sülük tedavisi, ozon uygulaması ve akupunktur gibi uygulamaları da içeren, modern tıbbı destekleyici ve tamamlayıcı yöntemlerdir.

Alternatif tıp, her ne kadar alternatif kavramı kullanılarak tanımlansa da modern tıp yöntemlerine bir alternatif olamaz ve de olmamalıdır. Öte yandan modern tıp uygulamalarının tamamlayıcısı olarak faydalanılabilir. Dolayısıyla alternatif tıp yöntemi, aynı zamanda tamamlayıcı tıp yöntemi olarak da adlandırılır. 

Alternatif tıp yöntemleri bütüncül bir anlayışa sahiptir. Bu nedenle geleneksel, modern, konvansiyonel  tıp yöntemleri ile birlikte çalışır. Örneğin, migren tedavilerinde kullanılan uygulamalara ek olarak tamamlayıcı bir yöntem olan akupunktur tedavisinden de faydalanılabilir.

Alternatif Tıp Yöntemleri Nelerdir?

akupunktur tedavi gören bir kadın

Alternatif tıp, yüzyıllardır var olan yöntemleri kapsar. Ancak günümüzde konvansiyonel tıp ile birlikte hareket etmesi gerektiği gibi alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Peki temel olarak uygulanan alternatif tıp yöntemleri nelerdir?

  • Akupunktur

Akupunktur tedavisi, eski uygarlıklardan günümüze kadar ulaşmış alternatif tıp yöntemlerinden bir tanesidir. 1972 yılında ise Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmiştir. Öte yandan 1991 yılından itibaren de Sağlık Bakanlığı tarafından kabul edilen bir yöntem haline gelmiştir.

Akupunktur yöntemi, bir kişinin vücudundaki belirli bölgelere batırılan çok ince iğneler ile yapılan tedavidir. Genellikle ağrıların giderilmesi, kilo kontrolü sağlama gibi durumlar için tercih edilen akupunktur, vücuttaki enerji dengesinin de sağlanmasına yardım eder.

  • Ozon Tedavisi

Ozon tedavisi ya da ozon terapisi, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan yardımcı bir yöntemdir. Temel olarak kişilerin dolaşım sistemine ozon ve oksijen karışımının uygulanmasına dayanır. Ozon tedavisi özellikle dolaşım bozuklukları ve romatizmal hastalıklar için tercih edilen destekleyici bir yöntemdir.

  • Mezoterapi

mezoterapi yöntemi ile estetik tedavi gören kadın

Mezoterapi, ilk olarak 1952 yılında Michel Pistor tarafından estetik amaçlı uygulanmıştır. Mezoterapi yöntemi, genel olarak cilt yenileme, bölgesel zayıflama ve selülit tedavisi için uygulanan alternatif tıp yöntemidir. 

Mezoterapi uygulaması içinde ise A vitamini, C vitamini, somon DNA, iyonlar, amino asitler ve hyaluronik asit gibi maddeler bulunur. Bu maddeler ciltteki kolajen yapıyı uyarmasıyla öne çıkar. Böylece terapinin uygulandığı bölgedeki kan dolaşımını arttırır. Estetiksel amaçlar dışında kronik ağrılara karşı da uygulanabilir. 

  • Kayropraktik

Kayropraktik tedavi en temelinde bir fizyoterapi tedavisidir. El ile yapılan bu işlem, kas ve iskelet sistemini iyileştirmeye yardımcı bir alternatif yöntemdir. Özellikle omurgadaki rahatsızlıkların ve kemik bozukluklarının giderilmesinde sıklıkla tercih edilir.

  • Balneoterapi

Hidroterapi yöntemlerinden bir tanesi olan balneoterapi, termal suların tedavi amacıyla kullanılmasına dayanır. Termal ve spa terapilerinin başında yer alan balneoterapi, özellikle dermatolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan yardımcı bir yöntemdir. 

Balneoterapi yöntemleri, harici ve dahili olmak üzere ikiye ayrılır. Harici uygulamalar termal suların minerallerinden faydalanılan, bunun için banyo seansları yapılan lokal uygulamalardır. Harici uygulamalar ise vücut içine yapılan müdahaleyi kapsar. Bunlar ise içme, inhalasyon ve irrigasyon olarak yapılan lokal uygulamalardır.

Hidroterapi yöntemleri hakkında detaylı bilgi için Hidroterapi Nedir? Hidroterapi Yöntemleri Nelerdir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

  • Homeopati

homeopati uygulaması için hazırlık yapan bir uzman

Benzer benzeri tedavi eder, ilkesine sahip olan homeopati, vücudun kendi kendini iyileştirmesi temeline dayanır. Homeopati, hastalığa neden olan her ne ise hastalığı da tedavi edecek odur mantığı ile hareket eder. 

Bu nedenle homeopati, homeopatik bir ilaç yardımıyla bir insanda ortaya çıkabilecek hastalık yapıcı maddelerin çok düşük dozlarda hastaya verilmesiyle oluşan bir tedavi yöntemidir. Homeopatik ilaçlar ise her ne kadar bitkisel olarak düşünülse de aslında bitki, hayvan ve mineraller gibi doğadaki birçok maddenin karışımından oluşur. 

  • Fitoterapi

Fitoterapi neredeyse insanlık tarihi kadar eski bir alternatif tıp yöntemlerinden bir tanesidir. Bu yöntem bitkisel bazlı bir uygulamaya dayanır. Bitkisel ilaçlar sorunlu bölgelere uygulanarak rahatsız olan kısımların iyileştirilmesi amaçlanır. 

  • Manyetik Alan Tedavisi

Manyetik alan tedavisinin, tarihte ilk kez Çinliler tarafından uygulandığı bilinir.  Çinliler haricinde birçok kültürde daha kullanılan manyetik alan tedavisinin temel amacı ise ağrıların giderilmesidir. Bu nedenle mıknatıs kullanılarak manyetik bir alan yaratılmış ve tedavinin bir parçası olarak kullanılmıştır. 

Günümüzde de özellikle ağrılar için son derece etkili alternatif tıp yöntemlerinden bir tanesi olan manyetik alan tedavisi, hücre yenilenmesini hızlandırarak vücudun kendi kendini iyileştirmesine yardım eder. 

Alternatif Tıp Yöntemlerinin Faydaları

mezoterapi tedavisi uygulanan bir kadın

Alternatif tıp yöntemlerinden en çok kullanılanları sizlerle paylaştık. Görüldüğü üzere alternatif tıp yöntemleri, konvansiyonel tıp tedavilerini destekleyen ve tamamlayan uygulamalar olarak karşımıza çıkar. Dolayısıyla tek başına bir hastalığı tedavi eden uygulamalar değildirler. Peki alternatif tıp yöntemleri faydaları neler olabilir, birlikte bakalım.

1. Kan Dolaşımını Destekleyicidir

Alternatif tıp yöntemleri, genel olarak kan dolaşımını destekleyici bir niteliğe sahiptir. Bu da dolaşımsal rahatsızlıkların azaltılmasında oldukça önemli bir yer tutar. Özellikle ozon tedavisinin, kan dolaşımını iyileştirici bir etkiye sahip olduğu kabul edilir.

2. Ağrıları Azaltmaya Yardım Eder

Alternatif tıp yöntemleri, vücut ağrılarının azalmasına yardım eden uygulamalar olarak bilinir. Dolayısıyla bu amaçlar doğrultusunda kullanılabilirler. Özellikle kayropraktik ve manyetik alan tedavisi bu noktada öne çıkan uygulamalardır.

3. Kemik Yapısının İyileşmesine Katkı Sağlayabilir

Özellikle kayropraktik yöntemi bu konuda en çok dikkat çekenlerden bir tanesidir. Ayrıca bitkisel yağlarla yapılan masaj çeşitleri de alternatif tıp yöntemlerine katkı sağlayan uygulamalardır. 

Çam Otel ayrıcalığıyla sunulan masaj çeşitleri hakkında bilgi almak için Ankara Masaj Seçenekleri Çam Hotel'de Sizi Bekliyor başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

4. Estetik Amaçlı Kullanılabilir

alternatif tıp ile estetik tedavi gören bir kadın

Alternatif tıp yöntemleri, estetik amaçlarla uygulanabilen uygulamaları da kapsar. Örneğin, cilt gençleştirme, cilt lekelerinin giderilmesi, selülitlerin giderilmesi gibi etkiler sağlayabilir. Özellikle mezoterapi yöntemi bu anlamda en sık tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir.

5. Bağışıklığı Destekleyicidir

Bitkilerin gücünden yararlanan alternatif tıp yöntemleri, hastalık direncini arttırmayı ve bağışıklık sistemini desteklemeyi amaçlar. Bu noktada fitoterapi ve homeoterapi, bitkilerin gücünden yararlanarak vücudun güçlenmesine yardım edebilir.

6. Kronik Rahatsızlıkların İyileşmesine Yardımcı Olabilir

Kronik hastalıklar kişiyi hayatı boyunca etkileyebilecek problemlerdir ve profesyonel bir tedavi gerektirir. Doktorun onayı olduğu takdirde, bu tedavilere ek olarak alternatif tedavi yöntemlerinden de faydalanılabilir. Böylece çok daha hızlı bir iyileşme söz konusu olabilir.

Alternatif tıp yöntemleri uygulamasında en önemli yardımcılardan olan termal sular ile tedavinizi destekleyebilirsiniz. Bu doğrultuda termal suyun olumlu etkilerinden yararlanarak sağlığınıza katkı bulunmak için misafirlerine kusursuz hizmet sunan Çam Otel ayrıcalığını tercih edebilirsiniz. O halde hızlı ve kolay bir şekilde rezervasyon yapmak için tıklayın!

Son olarak hazırlamış olduğumuz diğer içerikler için blog sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council