Blog

Uzun ve Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız?

Uzun ve Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız?

gülümseyen yaş almış fakat genç görünen güzel kadın

Daha sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmek; zamanını en verimli biçimde değerlendirmek özellikle ilerleyen yaşlarda daha da önemli hale geliyor. İş stresi ve hayatın yoğun akışı sırasında kendinizi unuttuğunuzu fark ettiğimizde ise bir an önce kendimize gelerek hayatı dolu dolu yaşamak için bir adım atmak gerekiyor. Peki ama uzun ve sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız? 

Kendinizi hem zihinsel, hem ruhsal hem de fiziksel anlamda daha iyi hissetmek, yaşadığınız tüm anlara değer katmak ve mutluluğa kucak açmak mı istiyorsunuz? O halde misafirlerine 5 yıldızlı otel konforu sunan Çam Otel’in, huzurlu ve sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler için sunduğu önerilere kulak vermenizi öneririz.

Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız?

7’den 70’e herkes, yaşamını uzun yıllar boyunca huzurlu ve sağlıklı bir şekilde sürdürmek ister. Elbette ki sağlıklı yaşam için bazı önemli noktaları göz önünde bulundurmak, bunları düzenli olarak uygulamak ve hatta yaşam tarzı haline getirmek gerekiyor

Sizler için sıraladığımız önerileri dikkate alarak daha sağlıklı bir yaşama merhaba demeye ne dersiniz? Eğer cevabınız “evet” ise gelin sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız konusunu hep birlikte mercek altına almaya başlayalım.

1. Düzenli Egzersiz Yapın

spor yapan ve kollarındaki kasları göstererek gülümseyen kadın

Sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız konusuna dair değinilmesi gereken ilk madde elbette ki düzenli egzersizler. Yaptığınız egzersizler sayesinde hem bedensel hem de psikolojik sağlığınıza olumlu katkıda bulunabilirsiniz. Üstelik bu fiziksel aktivitelerin ölüm yaşı ile oranı konusunda yapılan  araştırmalar da, erken ölüm riskinin fiziksel aktiviteler sayesinde %4 oranında azaldığını gösteriyor.

Spor yapmayı yaşamınızın bir parçası haline getirmek için elbette hangi spor dalına yöneldiğiniz büyük önem arz ediyor. Sevdiğiniz ve yapmaktan zevk aldığınız bir spor dalı ile ilgilenmek hem kendinizi daha mutlu ve huzurlu hissetmenizi sağlar hem de sağlığınıza katkıda bulunur.

Örneğin yoga ve meditasyon sırasında yaptığınız nefes egzersizleri sayesinde ciğerlerinize dolan oksijen hücrelerinizi yenilemeye yardımcı olurken esneme hareketleri eklemlerinizi iyileştirir ve kendinizi daha dingin hissedebilirsiniz.

Öte yandan kısa ve tempolu yürüyüşler ile de bedeninizi çalıştırabilir aynı zamanda doğanın eşsiz güzelliklerine şahit olabilirsiniz. Ayrıca yüzme ile ilgilenerek aynı anda tüm kaslarınızın çalışmasını sağlayabilir, bedeniniz su ile buluşurken içinizi huzurla doldurabilirsiniz.

2. Zihninizi Çalıştırın

bulmaca çözen yaşlı adam

Bildiğiniz gibi sağlıklı olmanın tek koşulu bedensel sağlığınızı korumak değil, aynı zamanda zihinsel sağlığınızı da korumak. Bunun için de bir şekilde zihninizi aktif olarak çalıştırmanız gerekiyor. Bu konuda yapmanız gerekenler ise sandığınızdan da basit! 

Eğer bulmaca ve zeka oyunlarını seven biriyseniz telefonunuza indirebileceğiniz çeşitli uygulamalar ile hem zihninizin aktif kalmasına yardımcı olabilir hem de keyif dolu vakit geçirebilirsiniz. Buna ek olarak bol bol kitap okumalı hatta mümkünse yeni bir dil öğrenmek için kendinizi zorlamalısınız.

3. Kilonuzu Koruyun

ellerinde dumble ve ölçü tutan, karın kasları olan kadın

Tip 2 diyabet, obezite ya da kalp hastalığı gibi rahatsızlıklar sağlığımız konusunda ciddi tehlike arz eden ve mutlaka kontrol altına alınması gereken hastalıklar arasında yer alıyor. Bu gibi hastalıkların ilişkili olduğu en önemli konu ise bildiğiniz gibi kilo problemleri.

Eğer uzun yıllar boyunca sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız, bu önemli noktayı göz önünde bulundurarak kilo sorunlarınızı kontrol altına almalı ve ideal kiloya ulaştıktan sonra bu kiloyu korumalısınız.

4. Uyku Düzeni Oluşturun

uyuyan minik ve sevimli bebek

Sağlıklı bir yaşam için neler yapmalıyız konusu ile ilgili belki de en önemli kriter uyku düzeni oluşturmak ve oluşturmuş olduğunuz bu düzene uymak. Çünkü uyku, hem bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklara karşı kalkan oluşturur hem de daha iyi dinlenmenizi ve yeni doğan güne çok daha dinç bir şekilde başlamanızı sağlar.

Termal su ve kaliteli uyku arasında yakın bir ilişki bulunuyor. Bu konu ile ilgili hazırlamış olduğumuz Termal Otel ve Termal Suların Kaliteli Uykuyla İlişkisi başlıklı yazımıza göz atmanızı öneririz.

5. Alkol ve Sigara Tüketimine Son Verin

paketten çıkan sigaralar

Alkol ve sigara kullanımı, erken ölüm riskini arttıran en önemli etmenler arasında yer alıyor. Uzun yıllar boyunca alkol ve sigara tüketimine devam ettiğiniz için artık bırakmakta geç kaldığınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, çünkü sağlığınıza yaptığınız olumlu katkılar için hiçbir zaman geç sayılmaz! 

Sigara tüketimine devam ettiğiniz sürece kalp ve çeşitli dolaşım sistemi rahatsızlıklarına, solunum sistemi hastalıklarına ve ne yazık ki kansere yakalanma riskiniz diğer bireylere göre çok daha büyük. 

Buna ek olarak aşırı alkol tüketimi ise bireylerde karaciğer, pankreas gibi organlarda çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmakta. Eğer bu iki zararlı maddeyi bırakma konusunda kendinizde yeterli motivasyonu bulamıyorsanız bu konuda uzman kuruluşlardan yardım istemenizi öneririz.

6. Dengeli Beslenmeye Özen Gösterin

sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız sorusuna cevap niteliğinde bir sepetin içinde yer alan sağlıklı sebze ve meyveler

Bir beslenme düzeni oluşturarak bu plana uygun şekilde beslenmek, sağlıklı yaşamın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Sağlığınızı koruyacak nitelikte bir beslenme düzeni oluşturmak için ise tahmin edebileceğiniz gibi dikkat etmeniz gereken belli başlı kriterler bulunuyor.

Ara öğünleriniz için sebze ve meyveler beslenme listenize eklemeniz gereken en önemli gıdalar arasında yer alıyor. Bunun için taze meyveleri seçebileceğiniz gibi kurutulmuş meyveleri de tercih edebilirsiniz. Ana öğünleriniz için ise düşük yağ ve yüksek protein içeren besinleri tercih etmek daha sağlıklı bir karar olacaktır.

Buna ek olarak vücut ağırlık ve boy oranınızı da göz önünde bulundurarak her gün en az 2 ya da 2.5 litre kadar su içmeniz gerekiyor. Oluşturmuş olduğunuz beslenme listesine uyum sağlamak ise sağlığınıza katkıda bulunma noktasında atabileceğiniz en önemli adımlardan biri olarak ön plana çıkıyor.

Dengesiz bir şekilde ve sağlıksız beslendiğinizde enerjiniz daha düşük olur ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Ayrıca bağışıklık sisteminiz de gücünü günden güne yitireceğinden hastalıklara karşı daha savunmasız hale gelirsiniz.

7. Stresten Uzak Durun

teknede duran ve kocaman gülümseyen güneş gözlüklü kadın

Kaygı ve stres, yalnızca yaşam kalitenizi değil sağlığınızı da olumsuz yönde etkiliyor. Bu sebeple eğer kendinizi yoğun stres altında hissediyorsanız bir an önce bu durumun üstesinden gelmek için yapmanız gerekenlere odaklanmalısınız. Peki ama nasıl?

Öncelikle stresin asıl kaynağının ne olduğunu belirlemeniz ve kendinizi ondan uzaklaştırmanız gerekiyor. Bu doğrultuda sevdiklerinizle daha çok zaman geçirmeyi deneyebilir, olaylara daha pozitif yaklaşma noktasında kendinizi motive edebilirsiniz. 

Ayrıca kendinize zaman ayırmak ve sevdiğiniz bir işle ilgilenmek de hayatın yoğun stresinden uzaklaşmanız konusunda size büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Eğer yaşadığınız stres durumunun üstesinden gelmekte güçlük çekiyorsanız bu konuda bir profesyonelden yardım almaktan da çekinmemelisiniz.

8. Bedeninizi Temiz Tutun

bir havlunun üzerinde yer alan at kılı fırça, sabun gibi çeşitli banyo malzemeleri

Sıra geldi sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız konulu içeriğimizin son maddesine… Sağlıklı bir yaşam için hem yaşadığınız ortamın hem de bedeninizin her daim temiz olması çok önemli. Bunun için sık sık banyo yapmalı ya da duş almalı; düzenli olarak da vücudunuza kese yapmalısınız. 

Ayrıca herkesin bildiği gibi ellerinizi gün içinde sık sık yıkayarak, üzerine bulaşan bakterileri dezenfekte etmelisiniz. Eğer yeteri kadar vaktiniz varsa ve bedeniniz bu konuda hassas değilse, termal suyun şifalı etkilerinden faydalanmak için hamama ya da termal SPA’lara gidebilirsiniz. Böylece hem cildinizi, hem bedeninizi hem de zihninizi bu mucizevi su ile yenileyebilir, cilt sağlığınıza da katkıda bulunabilirsiniz.

Sizler için sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız konusunu tüm detayları ile ele aldık. Söz ettiğimiz maddeleri düzenli şekilde uygulayarak sağlıklı bir yaşama merhaba diyebilirsiniz. Öte yandan Ankara’nın gözde termal oteli Çam Otel’i ziyaret edebilir, çam ağaçlarının arasında stresten uzak ve keyif dolu vakit geçirirken hem zihninizi hem de bedeninizi dinlendirebilirsiniz.

Son olarak için hazırlamış olduğumuz diğer yazılarımıza göz atmak için blog sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın! 

Klinik Hotel - Çevreye Duyarlı Tesis - U.S Green Building Council